Με τα... ψέματα έχασε ο ΠΑΟΚ (2-0) από τον Ολυμπιακό

Εκτός τελικού και ο ΠΑΟΚ - Οδυνηρός αποκλεισμός

Δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το 3-2 του ημιτελικού της Τούμπας απέναντι στον Ολυμπιακό ο ΠΑΟΚ, που ηττήθηκε 2-0 στο Καραϊσκάκης και έμεινε εκτός τελικού Κυπέλλου. Πλέον ΑΕΚ και Ολυμπιακός θα διεκδικήσουν το τρόπαιο αφήνοντας εκτός του στόχου Άρη και ΠΑΟΚ αντίστοιχα.

Το γκολ του Μασούρα στο 65ο λεπτό και του Καμαράστο 85ο διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να σκοράρει, με το 0-0 να δίνει μέχρι εκείνη τη στιγμή την πρόκριση στον ΠΑΟΚ που πιέζοντας ψηλά και με τον Τζόλη να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακό, ήταν ιδιαίτερα απειλητικός. Ο Λημνιός ωστόσο χαράμισε την ευκαιρία που του δόθηκε για να σκοράρει και να δώσει σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση στο δικέφαλο.

Ο Μασούρας στο 65΄ αντίθετα ήταν εύστοχος, με τον ΠΑΟΚ να αναγκάζεται να ανοιχτεί για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και της πρόκρισης.

Βρέθηκε μάλιστα πολύ κοντά στο 82΄ με κεφαλιά του Βαρέλα από την μικρή περιοχή και τον Σα να διώχνει εντυπωσιακά.

Τρία λεπτά αργότερα στο 85΄ ο Καμαρά βρίσκει την άμυνα του ΠΑΟΚ ανοιχτή και με πλασέ έγραψε το 2-0.

Παρά την πίεση που άσκησε ο δικέφαλος, δεν κατάφερε να σκοράρει, αν και πλέον χρειαζόταν 2 γκολ για να κλέψει την πρόκριση.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ελαμντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Μπουχαλάκης (42΄ Φορτούνης), Μασούρας (79΄ Καφού), Λοβέρα (46΄ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (89΄ Χασάν).

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος (74΄ Στοχ), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (74΄ Μπίσεσβαρ), Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί, Λημνιός (63΄ Λάμπρου), Τζόλης (63΄ Ροντρίγκο), Ακπόμ (63΄ Σφιντέρσκι).