Πάλεψε όσο μπορούσε ο Άρης: Ήττα με 2-4 από Ολυμπιακό

Ανοιχτό παιχνίδι με πολλά γκολ από τις δύο ομάδες

Καμία αντίσταση δεν μπόρεσε να προβάλλει τελικά ο Άρης απέναντι στον Ολυμπιακό στην αναμέτρηση των δύο ομάδων για την 7η αγωνιστική των play off στο Κλέανθης Βικελίδης, γνωρίζοντας την ήττα με 2-4.

Οι κιτρινόμαυροι για ακόμη ένα παιχνίδι κατέβηκαν στο γήπεδο έχοντας στη διάθεσή τους αποστολή μόλις 14 παιχτών, με το Γερμανό τεχνικό Μίχαελ Ένινγκ να ξεκινά με τους Κουέστα, Μπακούτσης, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Ροζ, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα, Μαρτίνες, Φετφατζίδης, Μαντσίνι.

Στον πάγκο μοναδικές επιλογές οι Έμαν, Τσαγκαλίδης και Διαμαντόπουλος.

Από την άλλη μεριά ο Ολυμπιακός αν και έχει κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα εξακολουθεί να αγωνίζεται με κίνητρο να διατηρήσει το αήττητο που έχει μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα πάντως δεν έδειχναν πως οι ερυθρόλευκοι θα επικρατήσουν με τέτοια ευκολία.

Ο Άρης ήταν αυτός μάλιστα που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, όταν ο Φετφατζίδης έδωσε στον Μαντσίνι, που βιάστηκε όμως να πλασάρει μπροστά στον Αλέν, αστοχώντας.

Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Μαντσίνι δεν μπόρεσε να πασάρει σωστά στον Μπακουτσή που βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση από τα δεξιά.

Η πρώτη επίκινδυνη στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 18ο λεπτό, με τον Τοροσίδη με φαλτσαριστό σουτ με το δεξί να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα.

Ο Άρης ωστόσο συνέχισε να απειλεί με τον Φετφατζίδη στο 20΄ να σουτάρει με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα έξω από το τέρμα του Αλέν.

Από εκείνη τη στιγμή και μετά ωστόσο ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς πετυχαίνοντας δύο γκολ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου και κλειδώνοντας ουσιαστικά ένα ακόμη τρίποντο.

Η αρχή έγινε με το Μασούρα στο 36ο λεπτό να δέχεται την μπάλα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Καμαρά, και μόνος απέναντι στον Κουέστα, δεν αστόχησε γράφοντας το 0-1.

Στο 42ο λεπτό ο Φετφατζίδης θα μπορούσε να ισοφαρίσει με το σουτ του να καταλήγει στο δοκάρι, όμως το ημίχρονο είχε ακόμη ένα γκολ για τους ερυθρόλευκους που αφού υποχρέωσαν τον Κουέστα σε εντυπωσιακή επέμβαση στο 45΄ σε κεφαλιά του Μασούρα, στις καθυστερήσεις ο Δεληζήσης δεν μπόρεσε να διώξει με τάκλιν, στο λάθος γύρισμα του Σάσα και ο Χασάν με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα όταν στο 49΄ ο Μασούρας με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα, μετά τη σέντρα του Τοροσίδη για το 0-3.

Αντίδραση και γκολ για τους κίτρινους με σουτ του Φετφατζίδη στο 56΄ έξω από την περιοχή.

Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χασάν στο 66΄ έφερε το σκορ στο 1-4, με πολλές αλλαγές να ακολουθούν, με τον Άρη να διαμορφώνει το τελικό 2-4 χάρη σε κεφαλιά του Μπαγκαλιάνη μετά από κόρνερ του Ματίγια στο 86΄.

Άρης (Μ. Ένινγκ): Κουέστα, Μπακούτσης, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Ροζ, Σάσα (80΄Διαμαντόπουλος), Ματίγια, Γκάμα, Μαρτίνες, Φετφατζίδης, Μαντσίνι

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Αλέν (77΄Τζολάκης), Τοροσίδης, Σεμέδο, Σισέ, Γκασπάρ (57΄Ραντζέλοβιτς), Καφού, Μπουχαλάκης, Καμαρά (57΄Μπρούνο), Μασούρας (69΄Βαλμπουενά), Χασάν, Λοβέρα (69΄Ξενιτίδης)