Υποφέρει στο γήπεδο ο ΠΑΟΚ, χάνει τη δεύτερη θέση

Λευκή ισοπαλία με τον παναθηναϊκό στην Τούμπα

Τέλος στο σερί των κακών αποτελεσμάτων ήθελε να βάλει ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Παναθηναϊκό μέσα στην Τούμπα για την 7η αγωνιστική των play off. Παράλληλα με νίκη ήθελε να διατηρηθεί κοντά στην ΑΕΚ για τη διεκδίκηση της 2ης θέσης που δίνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League. Κι όμως για ακόμη έναν αγώνα ο δικέφαλος παρουσιάστηκε αρνητικός, μένοντας στο 0-0 και απειλώντας ελάχιστα τον αντίπαλο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον Αμπέλ Φερέιρα να χρησιμοποιεί στην ενδεκάδα και τους δύο νεαρούς, Τζόλη και Μιχαηλίδη.

Αναλυτικά βασικοί ξεκίνησαν για το δικέφαλο Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Καντουρί, Μαουρίσιο, Μπίσεσβαρ, Τζόλης και Άκπομ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο δικέφαλος μπορεί να είχε την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς όμως να απειλεί την εστία του Διούδη.

Πιο αξιόλογη στιγμή στο πρώτο μέρος στο 28ο λεπτό όταν ο Μπουζούκης βρέθηκε μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Βαρέλα με τους πράσινους να ζητούν πέναλτι. Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Σκόμινα, μετά από έλεγχο της φάσης στο VAR, έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι με κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.

Η πρώτη καλή στιγμή για το δικέφαλο ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 55΄, όταν ο Καντουρί μετά από ωραία προσπάθεια και γρήγορη αλλαγή της μπάλας βρέθηκε ανενόχλητος να κάνει το σουτ με την μπάλα όμως να φεύγει έξω.

Λημνιός και Στοχ πέρασαν στη θέση των Μπίσεσβαρ και Τζόλη στο 61ο λεπτό, με τον Πορτογάλο τεχνικό να επιχειρεί να φρεσκάρει την επίθεση του ΠΑΟΚ.

Με σουτ ο Στοχ μάλιστα επιχείρησε να απειλήσει λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, στο 67΄, βλέποντας όμως την μπάλα να καταλήγει εκτός εστίας.

Νέα αλλαγή στο 73΄ με τον Σφιντέρσκι στη θέση του Άκπομ. Ο Πολωνός επιθετικός, δεν κατάφερε να χρηστεί σκόρερ τέσσερα λεπτά αργότερα με το σουτ που επιχείρησε να φεύγει εκτός εστίας.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο δικέφαλος έδειχνε να ζητά περισσότερο το γκολ που θα του έδινε τη νίκη.

Μάτος και Τσιγγάρας ήταν οι τελευταίες κινήσεις από τον πάγκο του ΠΑΟΚ με Ροντρίγκο και Ελ Καντουρί να περνούν εκτός αγωνιστικού χώρου.

Τεράστια ευκαιρία έχασε ο δικέφαλος να πάρει τη νίκη, παρά την αρνητική του εμφάνιση με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών, όταν μετά από κόρνερ ο Σφιντέρσκι έκανε μια πρώτη κεφαλιά και ο Μάτος αν και βρισκόταν σε θέση βολής δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.

Με τον ΠΑΟ να έχει συμπληρώσει και τις 5 αλλαγές και τον Χατζηθεοδωρίδη να αποχωρεί τραυματίας, ο ΠΑΟΚ είχε στη διάθεσή του τρία από τα λεπτά των καθυστερήσεων να κυνηγήσει τη νίκη με παίχτη παραπάνω, χωρίς όμως να μπορεί να εκμεταλλευτεί το ολιγόλεπτο αριθμητικό του πλεονέκτημα.

Τελευταία προσπάθεια για το δικέφαλο δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα της λήξης, με τον Γιαννούλη να μην μπορεί να σουτάρει μετά από κακή έξοδο του Διούδη.

Το τελικό 0-0 ήταν μια επανάληψη του σκορ του αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στο ΟΑΚΑ για τα play off, με τον ΠΑΟΚ να απομακρύνεται ακόμη περισσότερο από τη δεύτερη θέση, που φαίνεται πως κλειδώνει πλέον η ΑΕΚ.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ελ Καντουρί (82΄ Τσιγγάρας), Μαουρίσιο, Ροντρίγκο (82΄ Μάτος), Γιαννούλης, Μπίσεσβαρ (61΄ Στοχ), Τζόλης (61΄ Λημνιός), Άκπομ (73΄ Σφιντέρσκι).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδης, Θεοχάρης, Ζαγαρίτης (81΄ Μπεχ), Μπουζούκης (79΄ Περέα), Ανουάρ, Αλεξανδρόπουλος (81΄ Κολοβός), Μακέντα (81΄ Σερπέζης), Καμπετσής (66΄ Χατζηγιοβάννης).