Έπιασε κορυφή ο Άρης! 0-3 στη Λάρισα με γκολ «μαγεία» του Σίλβα!

manos-aris

Σε πολύ καλή μέρα για τον Άρη ο Ματέο Γκαρσία - 4 στα 4 ο Άρης εκτός έδρας στο πρωτάθλημα!

Με τον Δημήτρη Μάνο σε εξαιρετική μέρα, ο Άρης έφυγε με το “διπλό” (0-3) από το Αλκαζάρ -απέναντι στην ΑΕΛ, για την εξ΄αναβολής αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής- με τον Έλληνα επιθετικό να σκοράρει τα δύο πρώτα γκολ των “κιτρινόμαυρων”. Το τελικό 0-3 με γκολάρα, ο Σιαντέ Σίλβα στις καθυστερήσεις.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου αντέδρασε, μετά την ήττα του περασμένου Σαββάτου, επέστρεψε στις νίκες και στην κορυφή της βαθμολογίας, με 22 βαθμούς με την τέταρτη εκτός έδρας νίκη, σε τέσσερα ματς!

Mε 4-2-3-1 o Άρης, που έψαχνε αντίδραση μετά την πρώτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα. Στο τέρμα ο Σιαμπάνης, δεξιά στην άμυνα ο Σάκιτς, αριστερά ο Γκάνεα, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Δεληζήση-Ροζ. Στη μεσαία γραμμή ο Σάσα με τον Ματίγια, ενώ πίσω από τον προωθημένο Μάνο, οι Γκάμα, Ματέο και Μπερτόγλιο, με τους δύο πρώτους στα άκρα.

Η ΑΕΛ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, καθώς είχε δύο επικίνδυνες, αλλά δίχως αξιόλογη τελική, επισκέψεις στην εστία του Σιαμπάνη. Ο Άρης, όμως, ισορρόπησε το παιχνίδι, βγήκε στην επίθεση, έχοντας την πρώτη του τελική στο 11΄, με ένα σουτ του Σάσα να καταλήγει άουτ. Σημαντική ευκαιρία για τον Άρη στο 14΄. Ο Γκάμα έκλεψε, έδωσε ωραία στον Μπερτόγλιο, που άργησε να εκτελέσει και πήρε το κόρνερ! Στη συνέχεια της φάσης, στο κόρνερ του Ματίγια, η κεφαλιά του Δέλη στο πρώτο δοκάρι κατέληξε άουτ…

Το γκολ για τον Άρη, ήρθε εν τέλει στο 18΄. Ο Ματέο άνοιξε ωραία δεξιά στον Σάκιτς, αυτός έβγαλε μία εξαιρετική σέντρα στον Μάνο, ο οποίος πήρε την κεφαλιά και με την βοήθεια του αριστερού κάθετου δοκαριού του Ναγκί, την έστειλε στα δίχτυα της ΑΕΛ, για το 0-1. Άνοιξε λογαριασμό με την φανέλα του Άρη, ο Έλληνας φορ, μετά από… 12 τελικές προσπάθειες, δίχως επιτυχία!

Νέα ευκαιρία για τον Άρη, στο 31΄, με καλή κυκλοφορία η μπάλα έφτασε στον Ματέο, πάτησε αυτός στον Σάσα, το σουτ του οποίου όμως από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής σταμάτησε στα σώματα! Έξι λεπτά, μετά, η πρώτη καλή προσπάθεια της ΑΕΛ. Ένα σουτ από μακριά, ο Ντρούγιτς έκανε την προβολή, η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σιαμπάνη.

Ο γκολκίπερ του Άρη σταμάτησε με τα πόδια το σουτ του Πλατέλλα από πλάγια θέση, ενώ στη συνέχεια της φάσης, μεγάλη ευκαιρία για τους κιτρινόμαυρους να πετυχουν και δεύτερο γκολ Ο Ματέο, στο 42΄, πήρε τις κόντρες, έδωσε στον Μάνο ο οποίος με εξωτερικό φάλτσο, νικήθηκε από τον Ναγκί στην κλειστή του γωνία. Τελευταία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, μία κεφαλιά του Σπαρβ, που απομακρύνθηκε από την άμυνα του Άρη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ιδιοκτήτη της ΑΕΛ, Αλέξη Κούγια να συνεχίζει το… σόου του, καθώς είχε έντονο διάλογο με τον Δημήτρη Νιαρχάκο του Άρη στο πρώτο ημίχρονο. Στη συνέχεια, τα… είπε με τον διαιτητή Καραντώνη στην ανάπαυλα, πήρε την κίτρινη κάρτα και με το που ξεκίνησε το β΄μέρος, έκοβε ξανά βόλτες στον πάγκο του Άρη, με αποτέλεσμα να αποβληθεί από τον ρέφερι του αγώνα!

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, έγινε από τους γηπεδούχους στο 60΄, με τον Ντρούγιτς να φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Άρη, όμως ο Σιαμπάνης με τα πόδια απομάκρυνε σε κόρνερ! Στη συνέχεια της φάσης και πάλι ο γκολκίπερ του Άρη, σε ξαφνικό σουτ εκτός μεγάλης περιοχής, με τις γροθιές έδιωξε, πανηγυρίζοντας και την επέμβασή του.

Στο 64΄, ο Ματέο Γκαρσία με ωραία προσπάθεια μετά την πάσα του Μπερτόγλιο, αφού πέρασε έναν αντίπαλο με αριστερό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ναγκί! Ο Καραντώνης πήγε στο VAR να δει το γκολ, αποφασίζοντας να το ακυρώσει, καθώς εκτίμησε πως παίκτης του Άρη έκρυψε το οπτικό πεδίο στον γκολκίπερ της ΑΕΛ, κάτι που το ριπλέι ξεκάθαρα δεν επιβεβαιώνει, καθώς είχε οπτική επαφή με τον Ματέο ο Ναγκί!

Στο 74΄, σε κόρνερ που κέρδισε ο Μάνος, ο Ροζ δοκίμασε το σουτ εκτός μεγάλης περιοχής, ο Ναγκί έδιωξε, αλλά ο επιθετικός του Άρη ήταν εκεί, πήρε το “ριμπάουντ” και πέτυχε το 0-2, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στον Άρη για το “τρίποντο”!

Ο Άρης κατάφερε να κρατήσει με ευκολία το υπέρ του 0-2, με τα δύο τέρμα του Μάνου, ενώ πέτυχε και 3ο γκολ στις καθυστερήσεις με εντυπωσιακή ενέργεια του Σίλβα, που πέρασε τους πάντες, για το τελικό 0-3!

Έφτασε στην 7η φετινή του νίκη και τους 22 βαθμούς. Οι κιτρινόμαυροι επέστρεψαν στην 1η θέση της βαθμολογίας, έστω και με ένα ματς περισσότερο από τον Ολυμπιακό. Νίκη στην Λάρισα, μετά από 30 χρόνια για τον Άρη. Επόμενος αντίπαλος, το Σάββατο στο Περιστέρι, ο Ατρόμητος, για την 11η αγωνιστική της Super League.

ΑΕΛ (Γ. Τάτσης): Ναγκί, Ηλιάδης (53΄Πινακάς), Σπαρβ, Στελιάνο, Ντουρμισάι, Πλατέλλας (53΄Αλ Αχμέντ), Μούζεκ, Ζίζιτς, Μπέρτος, Κρούγιτς, Κωστή (53΄Τόρζε)

ΑΡΗΣ (Α. Μάντζιος): Σιαμπάνης, Γκάνεα, Ροζ, Δεληζήσης, Σάκιτς, Σάσα (69΄Κάτσε), Ματίγια, Γκάμα (77΄Μαντσίνι), Ματέο (90΄Μπαγκαλιάνης), Μπερτόγλιο (69΄Σίλβα), Μάνος (77΄Λόπεθ)

Διαιτητής: Καραντώνης (Hμαθίας)

Βοηθοί: Γιώργος Στεφανής (Καρδίτσας) – Κωνσταντίνος Λιόντος (Ήπειρος)

4ος: Δημήτρης Μαλούτας (Ημαθίας)

VAR: Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας) – Δημήτρης Σαμοΐλης (Αθήνας)