Σώθηκε στο τέλος ο ΠΑΟΚ στη Λάρισα: 1-1 με πέναλτι στο 96΄ (VIDEO)

Σκόρερ του ΠΑΟΚ ο Βιεϊρίνια

Στο βαθμό της ισοπαλίας που εξασφάλισε με πέναλτι στην τελευταία φάση της αναμέτρησης περιορίστηκε ο ΠΑΟΚ στο Αλκαζάρ κόντρα στη Λάρισα, στο πρώτο του παιχνίδι για το 2021.

Οι «ασπρόμαυροι», αν και έχασαν πλήθος ευκαιριών δεν κατάφεραν να σκοράρουν βρισκόμενοι μάλιστα με την πλάτη στον τοίχο όταν ο Πινακάς στο 73ο λεπτό με εντυπωσιακή προσπάθεια εξέθεσε την άμυνα του ΠΑΟΚ σκοράροντας για την ΑΕΛ.

Κυριότερη ευκαιρία νωρίτερα για τον ΠΑΟΚ, λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, σε διπλή ευκαιρία των 'Ίνγκασον και Μουργκ, με τον Αυστριακό να σημαδεύει το δοκάρι των γηπεδούχων.

Η ΑΕΛ φάνηκε σαφώς πιο αποτελεσματική από τον αντίπαλο της και τιμώρησε τον ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Πινακά στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης με ένα εξαιρετικής ομορφιάς γκολ.

Η πίεση του ΠΑΟΚ είχε αποτέλεσμα έστω στην τελευταία φάση με την ισοφάριση και το τελικό 1-1 να διαμορφώνεται στο 96ο λεπτό χάρη σε εύστοχη εκτέλεση από το Βιεϊρίνια.

ΑΕΛ: Νάγκι, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Ζίζιτς, Μπέρτος, Σπαρβ, Φίλιπ, Μιλοσάβλιεβιτς, Νικολιάς (83΄Νούνιτς), Τρούγιτς (53' Πλατέλλας), Πινακάς (83΄Γλυνός).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Ντούγκλας Αουγκούστο (82' Σβαμπ), Καντουρί, Μουργκ (87' Τσόλακ), Αντρίγια Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Σβιντέρσκι.