Εδραιώνεται στη 2η θέση ο Άρης: 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης (VIDEO)

Καθάρισαν τον αγώνα οι αλλαγές του Βαγγέλη Μάντζιου

Εδραιώνεται στην 2η θέση ο Άρης, που κέρδισε με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ. Παρά την κάκιστη εμφάνιση των κιτρινόμαυρων στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο «χρυσές αλλαγές», Σίλβα και Μάνο επικράτησαν των Αρκάδων και έφτασαν τους 54 βαθμούς.

Στο τέρμα για τον Άρη ξεκίνησε ο Κουέστα, με τον Σούντγκρεν δεξιά στην άμυνα και τον Γκάνεα αριστερά. Στα μετόπισθεν, οι Δεληζήσης και Ροζ. Στα χαφ, στο 4-2-3-1 των “κιτρινόμαυρων”, οι Σάσα και Τζέγκο. Ο Μήτρογλου στην κορυφή της επίθεσης, με τον Μπερτόγλιο πίσω του και τους Γκάμα-Μαντσίνι, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα στις πτέρυγες.

Με μόλις μία αξιόλογη τελική προσπάθεια και αυτή από στημένη φάση, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο ο Άρης, που ήταν ακίνδυνος επιθετικά, με πολλά λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας, καθώς οι παίκτες του Αστέρα ήταν περισσότερο κινητικοί στο γήπεδο.

Με τον Αστέρα Τρίπολης να χάνει αρκετές ευκαιρίες, ο Γκάμα εκτέλεσε εξαιρετικά φάουλ στο 36ο λεπτό αλλά στάθηκε άτυχος, καθώς η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό «παραθυράκι» του Παπαδόπουλου.

Εκ διαμέτρου αντίθετο, με το πρώτο ημίχρονο, το ξεκίνημα του Άρη στο δεύτερο. Οι “κιτρινόμαυροι” σοβαρεύτηκαν και παρότι απειλήθηκαν από τον Τιλίκα στο 47΄, πήραν τα ηνία του αγώνα και άρχισαν να πιέζουν ασφυκτικά την αντίπαλη άμυνα. Ο Σάσα είχε την ευκαιρία για ένα αξιόλογο σουτ, αλλά έκανε λάθος επιλογή στο 52΄! Στη συνέχεια της φάσης, η μπάλα πέρασε από όλους στην σέντρα του Μπερτόγλιο. Σουτ του Ροζ, στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου.

Στο 69΄κι ενώ ο ρυθμός είχε πέσει, μετά από τις αλλαγές, ο Σάσα με φοβερή κάθε μπαλιά έβγαλε τον Σίλβα μόνο του απέναντι στον Παπαδόπουλο, με τον Πορτογάλο να περνά τον Έλληνα γκολκίπερ και να στέλνει με ψυχραιμία στα δίχτυα του Αστέρα για το 1-0.

Στο 73΄, από κόρνερ του Αστέρα, οι παίκτες του έπαιξαν βόλεϊ στην μεγάλη περιοχή του Άρη, αλλά ο αμαρκάριστος Σουάρεθ, αστόχησε, στέλνοντας την μπάλα με κεφαλιά, πάνω από την εστία του Κουέστα.

Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Άρη στο 85΄ να “τελειώσει” το ματς, με τον Μάνο να πλασάρει σε τετ α τετ από πλάγια θέση παράλληλα από την γραμμή της εστίας και στη συνέχεια της φάσης να κάνει ξανά την προσπάθεια με τάκλιν, αλλά κέρδισε μόνο το κόρνερ. Ξανά ο Μάνος στο 87΄, είδε τον Παπαδόπουλο να αποκρούει δύσκολα στην γωνία του σε κόρνερ την κεφαλιά του. Στο 89΄, ξανά φοβερό χτύπημα φάουλ του Γκάμα, αυτή τη φορά ο Παπαδόπουλος εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 91' της αναμέτρησης ο Μάνος έφυγε απέναντι από τον Παπαδόπουλο, πλάσαρε και σκόραρε. «γράφοντας» το τελικό 2-0.

Άρης (Α. Μάντζιος):Κουέστα, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάσα (90+3′ Σάκιτς), Τζέγκο, Μπερτόγλιο (83΄Μπρούνο), Γκάμα (90+3΄Μπαγκαλιάνης), Μαντσίνι (58΄Σίλβα), Μήτρογλου (58΄Μάνος)

Αστέρας (Μ. Ράσταβατς):Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρες, Καστάνιο, Αλβάρεζ, Μουνάφο (73΄Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Τιλίκα (73΄Ρετζίς), Μπαράλες, Φερνάντες (59΄Αλί Μπαμπά), Σίτο (58΄Ριέρα)

Πηγή: pressaris