Στραβοπάτησε στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ: Έμεινε στο 1-1 με τη Σλόβαν (VIDEO)

Σε περιπέτειες ο Δικέφαλος

Το παιχνίδι απέναντι στη Σλόβαν φάνταζε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με φόντο την πολυπόθητη πρωτιά του ομίλου, ωστόσο, η ισοπαλία της Τούμπας (1-1) δυσκολεύει την αποστολή του αλλά αν κάτι ξέρει να κάνει καλά ο ΠΑΟΚ του Λουτσέσκου είναι να τα βγάζει πέρα στα δύσκολα!

«Θέλω πρόκριση και πρωτιά στον όμιλο...» ανέφερε πριν το ματς με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας ο Ραζβάν Λουτσέσκου, γνωρίζοντας πως στην Τούμπα διακυβεύονται πολλά δεδομένης της σημασίας που είχε η αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League μετά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας.

Και μήνυμα... εστάλη! Μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τη δεξιά πτέρυγα και την ταχύτητα του Λούκας Τέιλορ που συνηθίζει να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, με τον Βραζιλάνο να βγάζει μια εξαιρετική σέντρα, τον Άκπομ να προλαβαίνει τους αμυντικούς της Σλόβαν και με υπέροχη κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η αμυντική ισορροπία ήταν εξαρχής το ζητούμενο για τους Θεσσαλονικείς απέναντι σε μια Σλόβαν που έμοιαζε άκρως επικίνδυνη στην κόντρα επίθεση, με τους Σλοβάκους να έχουν απάντηση στο 14' και με διπλή προσπάθεια και πρωταγωνιστή τον Γκριν που πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση Πασχαλάκη, να γράφουν το 1-1. Ο Έλληνας τερματοφύλακας επιστρατεύτηκε και στο φινάλε του ημιχρόνου, αποσοβώντας τον κίνδυνο και την... ανατροπή για την ομάδα του.

Επί της ουσίας, ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να κάνει ευκολότερη τη ζωή του, αν η απίθανη ευκαιρία του Στέφαν Σβαμπ στο 16' όπως και ο ελιγμός του Τσούμπα Άκπομ στο 32', φάσεις που... ίδρωσαν αρκετά τη Σλόβαν, είχαν την επιθυμητή κατάληξη. Και πάλι, όμως, οι Θεσσαλονικείς δεν έχασαν την υπομονή τους, είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπάθησαν να την αξιοποιήσουν μέσα από οργανωμένες επιθέσεις αλλά και βαθιές μπαλιές του Μιχαηλίδη στην πλάτη της άμυνας των Σλοβάκων.

Παιχνίδι εύθραυστων ισορροπιών το β΄ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να «κυνηγούν» το λάθος αλλά με πολλές κακές επιλογές σε ένα μέτριο εώς κακό 45λεπτο με την πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία του Δικεφάλου να καταγράφεται στο 73' από ένα άστοχο τελείωμα του Μιτρίτσα από καλή θέση.

Περίπου 15 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ματς, ο Ρουμάνος τεχνικός τα έπαιξε όλα γι΄όλα, πραγματοποιώντας και τις πέντε του αλλαγές σε άμυνα, κέντρο και επίθεση, ποντάροντας στα ανεβάσματα του Βιεϊρίνια από τα αριστερά καθώς τα στερήθηκε λόγω κούρασης και επιβάρυνσης από τον Σϊντκλεϊ, σε καλύτερη ισορροπία του κέντρου με την είσοδο του Κούρτιτς καθώς ο Σβαμπ είχε καταγράψει χιλιόμετρα στο ματς, στη δημιουργία και στην έμπνευση του Μπίσεσβαρ και στα «φρέσκα» πόδια των Κωνσταντέλια και Σφιντέρσκι.

Δεν άλλαξαν πολλά στην εικόνα του ΠΑΟΚ που έμοιαζε «θολωμένος» μεσοεπιθετικά, έδινε δικαιώματα και ένιωσε έντονα την απειλή των Σλοβάκων στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά είχε σε ετοιμότητα τον Πασχαλάκη.

Δείτε τα γκολ της αναμέτρησης:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ (68' Βιεϊρίνια), Εσίτι, Σβαμπ (68' Κούρτιτς), Α. Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο (58' Μπίσεσβαρ), Μίτριτσα (74' Κωνσταντέλιας), Άκπομ (74' Σβιντέρσκι).

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ: Χόβαν, Μεντβέντεφ (81' , Κασία, Μπαζίκοφ, Πούτσεκ, Ντράζιτς (70' , Ντε Καμπς (33' Άγκμπο), Κανκάβα, Γκριν (81' Τσάμπριτς), Ντα Σίλβα (70' , Χέντι.