Πέρασε με Μπράμπετς από Λαμία ο Άρης (VIDEO)

0-1 o Άρης επικράτησε της Λαμίας

Ο Άρης πέρασε νικηφόρα με 1-0 από τη Λαμία, στην αναμέτρηση που έριξε αυλαία στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος κι ανέβηκε στους 5 βαθμούς, χωρίς να υπολογίζονται οι μείον 6 βαθμοί που του έχουν αφαιρεθεί από την αρχή του πρωταθλήματος, ενώ η ομάδα της Φθιώτιδας έμεινε στους 4.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ με τη συμπλήρωση του 6ου λεπτού, όταν από τη σέντρα του Μαντσίνι ο Μπερτόγλιο «τσίμπησε» με το κεφάλι την μπάλα, που πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκαραβέλη.

Οι αριθμητικές ισορροπίες διαταράχθηκαν στο 37΄, με τον Ελευθεριάδη, που είχε περάσει ως αλλαγή αντί του τραυματία Ρόμανιτς στο 14΄, να βλέπει την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Κουμπαράκη για επικίνδυνο παίξιμο στον Σούντγκρεν.

Τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο 0-0, αφού ο Γκαραβέλης απέκρουσε σε κόρνερ το τελείωμα της φάσης στην ατομική ενέργεια του Μαντσίνι, στο 42΄.

Ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 50΄, όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Μπερτόλιο ο Μπράμπετς πήδηξε ψηλότερα απ΄ όλους και με κεφαλιά πέτυχε το πρώτο γκολ του για τους «κίτρινους».

Στο 61΄ οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, όταν ο Νούνιες σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Κουέστα, στην επαναφορά η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Ισπανού τερματοφύλακα και ο Καραμάνος από πλεονεκτική θέση αστόχησε απελπιστικά.

Στην τελευταία αξιόλογη στιγμή του αγώνα, ο Γκαραβέλης σταμάτησε εντυπωσιακά το πλασέ του Μπρούνο Γκάμα από το ύψος του πέναλτι, στο 67΄.