Ντέρμπι Θεσσαλονίκης... στα χαρτιά: Ο ΠΑΟΚ ισοπέδωσε τον Άρη 96 - 64! (VIDEO)

paok

Μαγική βραδιά για τον δικέφαλο ενώ οι κίτρινοι δεν κατέβηκαν ποτέ στο γήπεδο

Ο ΠΑΟΚ διέσυρε τον Άρη στο PAOK SPORTS ARENA με 96-64 σ’ ένα ντέρμπι που… δεν ήταν ντέρμπι αλλά ένα ανελέητο σφυροκόπημα του Δικεφάλου.

Το μόνο που δεν έγινε στο ντέρμπι ήταν να αλλάξει το ρεκόρ διαφοράς στην ιστορία των ντέρμπι των δύο ομάδων καθώς παρέμεινε το προ 12ετίας -35 στο ίδιο γήπεδο. Εξάλλου, μόνο αυτό ήταν αδιευκρίνιστο από το πρώτο κιόλας ημίχρονο καθώς μέχρι τότε είχε ξεκαθαρίσει ποιος θα κερδίσει. Ο ΠΑΟΚ έκανε μαγικό παιχνίδι σε αντίθεση με τον Άρη ο οποίος ήταν τραγικός και δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ονειρεμένα για τον ΠΑΟΚ ενώ για τον Άρη ήταν ένας εφιάλτης δίχως τέλος. Οι γηπεδούχοι είχαν στοχευμένες επιθέσεις, ξεκίνησαν με 11-0 σερί και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τον Άρη στο δωμάτιο του πανικού καθώς η εξέλιξη ήταν ακόμη χειρότερη για τους «κίτρινους» η οποίοι βρήκαν το πρώτο καλάθι τους μετά από 4:30 αγωνιστικά λεπτά και αφού ήταν στο -15. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να εκτελεί με ακρίβεια – ο ΝτιΛέο έκανε ό,τι ήθελε έξω από τα 6.75 – και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 29-6.

Η αντίδραση του Άρη δεν ήρθε ποτέ, αντιθέτως ο ΠΑΟΚ συνέχισε να τον χτυπάει αλύπητα. Μεγαλώνοντας ακόμη περισσότερο το ποσοστό ευστοχίας του στα δίποντα (76%) και στα τρίποντα (70%). Ο Καμπερίδης πήρε τη σκυτάλη από τον Αμερικανό και η διαφορά πήγε στο +19 (46-17, 17’). Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο Άρης βρήκε το πρώτο τρίποντό του μετά από 13 προσπάθειες και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με μία ασίστ και οκτώ λάθη. Ο Δικέφαλος συνέχισε να κάνει ό,τι ήθελε στο παρκέ καθώς σκόραρε με όλους τους τρόπους και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 54-26!.

Ο Άρης βελτίωσε τη λειτουργία του στην επίθεση, βρήκε μακρινά σουτ αλλά επί της ουσίας δεν άλλαξε κάτι καθώς ο ΠΑΟΚ συνέχισε να βρίσκει ξεκούραστους πόντους και διατήρησε τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα (67-37, 25:30). Ο Άρης σούταρε με 7/11 τρίποντα στην 3η περίοδο αλλά η διαφορά παρέμεινε ψηλά (76-51) στο τέλος της 3ης περιόδου καθώς ο ΠΑΟΚ δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα στη διαχείριση του αγώνα. Πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που μπήκε σ’ αυτόν και ο Ζερμέιν Λοβ με τους επτά πόντους που σημείωσε σ’ αυτό το δεκάλεπτο.

Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν χαλάρωσε αλλά συνέχισε να εκτελεί με απίστευτη ευστοχία έξω από τη γραμμή του τρίποντου καθώς με 10/15 επανέφερε τη διαφορά στο +30 (85-53, 33:30). Ο Δικέφαλος ήθελε να μεγαλώσει όσο μπορούσε τη διαφορά, ενώ ο Άρης δεν κατάφερε να τη μειώσει εκεί που την κατέβασε στο -25! Κι έτσι αυτή έκλεισε στους 32 πόντους (96-64).

Τα δεκάλεπτα: 29-6, 54-26, 76-51, 96-64