Με Κούρτιτς οδηγό ο ΠΑΟΚ βλέπει 8άδα στην Ευρώπη: 1-0 τη Γάνδη στην Τούμπα (VIDEO)

To έκανε πάλι ο Κούρτιτς και σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ για τη νίκη του ΠΑΟΚ

Αδιανόητη σεζόν για τον Κούρτιτς που ήταν και απόψε κορυφαίος για τον  ΠΑΟΚ οδηγώντας το δικέφαλο στο ραντεβού με την ιστορία! Ο Δικέφαλος επικράτησε με 1-0 της Γάνδης και πάει για δύο αποτελέσματα στο Βέλγιο, κοιτώντας κατάματα τους «8» της Ευρώπης!

Οι Βέλγοι είχαν «διαβάσει» εξαιρετικά τον ΠΑΟΚ: Αν η Γάνδη θέλει να καθορίσει το ματς, πρέπει να είναι πολύ καλύτερη με την μπάλα στα πόδια. Και πατώντας πάνω σε ένα νωχελικό, ενδεχομένως και νευρικό ξεκίνημα του Δικεφάλου στο γήπεδο της Τούμπας, η Γάνδη έδειξε καλά πρώτα δείγματα γραφής με το «καλημέρα». Για την ακρίβεια, στόχευσε στα αριστερά τους γηπεδούχους, εκμεταλλευόμενοι και το γεγονός πως ο Μπίσεσβαρ κινούνταν πιο ελεύθερα και ως εκ τούτου μπορούσαν από εκεί να βρουν χώρους και να βγουν πολύ γρήγορα στο τρανζίσιον...

Λίγα πράγματα -ωστόσο- από τα «βουβάλια» που είδαν τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει στροφές μετά το δεκάλεπτο, γνωρίζοντας πως παρά τις αρετές που διαθέτει επιθετικά η Γάνδη, μπορούσε να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες της αμυντικά και ειδικά από τη στιγμή που ο Οκούμου «κιτρινίστηκε» μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης και φάνταζε... εύκολος στόχος. Οι Θεσσαλονικείς κατέγραψαν μία πρώτη υποψία ευκαιρίας με τον Αουγκούστο ενώ στο 20΄υπάρχουν έντονα παράπονα για χέρι που δεν καταλογίστηκε εντός περιοχής.

Συγκεκριμένα, ο ΠΑΟΚ είχε σημαντική ευκαιρία να προηγηθεί, όταν ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ επιχείρησε το γύρισμα εντός περιοχής για τον Τσούμπα Άκπομ αλλά ο Ενγκατό βρήκε έστω και για λίγο τη μπάλα με το χέρι, της άλλαξε πορεία, δημιουργώντας έντονο εκνευρισμό στους γηπεδούχους. Θα πρέπει βεβαίως να επισημανθεί πως σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης του Conference League δεν υφίσταται VAR. Από τη στιγμή λοιπόν που εκ του αποτελέσματος οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε ρηχά νερά στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, το 0-0 συνόδευσε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του β΄μέρους, ο Βανχάεζεμπρουκ αντιλήφθηκε πως ο Οκούμου είναι ο εύκολος στόχος για τους Θεσσαλονικείς, προχωρώντας στην πρώτη διορθωτική κίνηση με την είσοδο του Τορουναρίγκα! Οι Βέλγοι πρέσαραν ασφυκτικά σε κάθε σπιθανή του γηπέδου, «ξεδιπλώνοντας» ποιότητα και τρεξίματα αλλά ο ΠΑΟΚ φάνταζε ως «ενόχληση» για τους φιλοξενούμενους. Στο 52΄ο ΠΑΟΚ προειδοποίησε με τον Άκπομ ενώ η Γάνδη απάντησε στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Μόντες, το γκολ του οποίου ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιντ.

Στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης όμως μίλησε η κλάση και η ποιότητα του Γιασμίν Κούρτιτς. Σε μία «τρελή» σεζόν για τον Σλοβένο. Το «κρύο» αίμα του ΠΑΟΚ που... ζέστανε ξανά, ακόμη μία, την Τούμπα, στέλνοντας με απευθείας εκτέλεση φάουλ τη μπάλα στα δίχτυα των Βέλγων για το 1-0.

Η Γάνδη «ταρακουνήθηκε», ανέβασε τις γραμμές της μετά την ψυχρολουσία του τέρματος που δέχθηκε, επιστράτευσε και το μεγάλο αστέρι της που προερχόταν από τραυματισμό, τον Ταρίκ Τισουντάλι, κινήθηκε στη λογική των δύο φορ προκειμένου να βρει γκολ στην Τούμπα αλλά ο ΠΑΟΚ αρνούνταν να παραδοθεί...

Και δεν παραδόθηκαν, κατέγραψαν μία σπουδαία νίκη επί της Γάνδης με 1-0 που τους δίνει προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο Βέλγιο. Εκεί που θα ταξιδεύσει ωστόσο «λαβωμένος» καθώς Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Γιάσμιν Κούρτιτς που βρίσκονταν στο όριο, είδαν κάρτα από τον Πολωνό ρέφερι και χάνουν τον επαναληπτικό.