Έχασε την ευκαιρία ο ΠΑΟΚ: Έλειψε το γκολ - Μοιραία ήττα 0-1 από Μαρσέιγ (VIDEO)

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Μαρσέιγ ο Μανταντά - Σκόρερ ο Παγέ

Τις χαμένες ευκαιρίες πλήρωσε ο ΠΑΟΚ σε μια Τούμπα πραγματικό Καμίνι χάνοντας μία τεράστια ευκαιρία να γράψει μία χρυσή σελίδα στην ιστορία του να πάρει την πρόκριση για τους 4 μίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Η αποστολή ήταν δύσκολη για πρόκριση στον ημιτελικό του Conferenece League με στόχο ανατροπή του 2-1 από τον πρώτο αγώνα στην έδρα της Μαρσέιγ. Ο δικέφαλος μπήκε φουριόζος και προσπάθησε να πάρει το πάνω χέρι από την αρχή. Ωστόσο βρήκε απέναντι του τον Μανταντά, ενώ σε πολλές περιπτώσεις πλήρωσε και την αφλογιστία των δικών του παιχτών.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο απείλησαν τρεις φορές.

Στο 5ο λεπτό, ο Τσιγγάρας από κοντά δε βρήκε καλά την μπάλα, μετά το γύρισμα του Βιεϊρίνια, χάνοντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία.

Στο δέκατο λεπτό ο Μανταντά έσωσε σε δύο συνεχόμενες φάσεις στην αρχή στο σουτ του Άκπομ και στην εξ επαφής κεφαλιά του Κρέσπο στο κόρνερ που ακολούθησε.

Η Μαρσέιγ απείλησε με σουτ του Παγέ στο 13', που δεν ανησύχησε όμως τον Πασχαλάκη. Μεγάλη ευκαιρία από λάθος του Ίνγκασον λίγο αργότερα, όταν μετά από μία ακίνδυνη μπαλιά, ο Ισλανδός πήγε άσχημα στην μπάλα και λίγο έλειψε να την στείλει στα δίχτυα του Πασχαλάκη, με το δικάρι να σώζει τον ΠΑΟΚ.

Το 0-1 ήρθε τελικά στο 34ο λεπτό μετά από λάθος του Κρέσπο, ο οποίος έχασε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, και στην αντεπίθση ο Παγιέ νίκησε τον Πασχαλάκη, μετά από παράλληλη πάσα του Γκεντουζί.

Ο δικέφαλος παρά την ψυχρολουσία βγήκε ξανά μπροστά και πλησίασε στην ισοφάριση στο 44' με τον Ματαντά να γίνεται άλλη μία φορά πρωταγωνιστής της Μαρσέιγ, αποκρούοντας την κεφαλιά του Ίνγκασον, με τον Άκπομ να μην μπορεί στη συνέχεια να σκοράρει, με το σουτ του να βρίσκει και πάνω στον Κρέσπο.

Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου ανήκει στους φιλοξενούμενους με τον Μπακαμπού να πιάνει δυνατό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη, στο 48ο λεπτό.

Νέα μεγάλη στιγμή για τη Μαρσέιγ που βρέθηκε κοντά στο 0-2στο 59ο λεπτό, όταν ο Παγέ έβγαλε ωραία στον Γκεγιέ αριστερά που έφυγε στην επίθεση και γύρισε στο ύψος του πέναλτι όμως ο Ίνγκασον με προβολή έδιωξε σε κόρνερ.

Από τη μεριά του ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει εύκολα χώρους στην προσπάθεια για ανατροπή, χάνοντας καλή ευκαιρία με τον Ζίβκοβιτς στο 70΄ να πιάνει επικίνδυνο σουτ όμως ο Μανταντά έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε τη μπάλα.

Τεράστια ευκαιρία για να μπει ξανά στον αγώνα και να διεκδικήσει την πρόκριση έχασε ο ΠΑΟΚ στο 83΄ όταν ο Αουγκούστο βρήκε ωραία τον Τσόλακ, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Ρονζιέ, και από θέση βολής δεν κατάφερε να πλασάρει εύστοχα απέναντι στον Μανταντά στέλνοντας τη μπάλα άουτ μόλις δίπλα από το δοκάρι.

Στο 89΄ νέα φάση για τον ΠΑΟΚ με τον Αουγκούστο να κάνει ωραία κίνηση και σουτ εντός περιοχής όμως ξανά ο Μανταντά έπεσε και απέκρουσε σε κόρνερ

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (68΄ Σίντκλεϊ), Ντόουγκλας, Κούρτιτς, Άντριγια Ζίβκοβιτς (77΄ Μουργκ), Tσιγγάρας (58' Μιτρίτσα), Μπίσεσβαρ (78΄ Σβαμπ), Άκπομ (68΄ Τσόλακ)

Μαρσέιγ: Μανταντά, Ρονζιέρ, Σαλιμπά, Τσαλέτα-Τσαρ, Πέδρες, Λιρόλα, Γκουεντουζί, Γκουέιγ, Αρίτ, Παγέτ, Μπακαμπού