Μέγαλο διπλό για τον Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης: 0-1 τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα

Μεγάλη νίκη για τον Άρη που βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία την έξοδο στην Ευρώπη

Ο Άρης επιβλήθηκε με 1-0 του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Superleague.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου παρέμεινε χωρίς νίκη για όγδοο σερί ματς στο πρωτάθλημα. Ο ΠΑΟΚ έμεινε στους 60 βαθμούς και πλέον κινδυνεύει να απωλέσει τη δεύτερη θέση ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος.

Ο Άρης ανέβηκε στους 56 βαθμούς. Η ομάδα του Χέρμαν Μπούργος παραμένει στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης.

Ο Άρης ήταν πιο απειλητικός στο πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία με τον Σούντγκρεν στο 9′. Η ομάδα του Χέρμαν Μπούργος έφτανε σχετικά πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή.

Ο Άρης έχασε μια ακόμη ευκαιρία με τον Μαντσίνι στο 22ο λεπτό. Ο τελευταίος αστόχησε μετά από καλή μπαλιά του Ντουκουρέ.

Ο 26χρονος ποδοσφαιριστής του Άρη ήταν πρωταγωνιστής στις επόμενες δύο φάσεις που έχασαν οι κίτρινοι στο 28′ και το 31′. Στο 33ο λεπτό ο Κούρτιτς σούταρε από μακρινή απόσταση αλλά ο Κουέστα δεν ανησύχησε

Στο 49ο λεπτό ο Σούντγκρεν σούταρε με την προσπάθειά του να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι του Πασχαλάκη. Δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Σάστρε μπήκε στην περιοχή, ο Κουέστα απέκρουσε με τον Μουργκ να αστοχεί σε άδεια εστία.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 63ο λεπτό. Ο Μαντσίνι έβγαλε την πάσα προς τον Καμαρά, που τσίμπησε την μπάλα και πλάσαρε επιτυχημένα τον Πασχαλάκη.

Στο 69′ ο ΠΑΟΚ απείλησε αλλά ο Φαμπιάνο έδιωξε σε κόρνερ. Στο 81ο λεπτό ο Άκπομ πήρε την κεφαλιά και ο Κουέστα απέκρουσε. Στις καθυστερήσεις ο Καμαρά έκανε ωραία ατομική προσπάθεια αλλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ έδιωξαν.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχάι (79’ Τσόλακ), Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας (66’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Τέιλορ (66’ Μιτρίτσα), Μουργκ (66’ Σοάρες), Ζίβκοβιτς, Άκπομ.

ΑΡΗΣ (Χ. Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά (68’ Σάκιτς), Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Σούντγκρεν, Ντουκουρέ, Ματίγια, Μπερτόγλιο (79’ Πάλμα), Ιτούρμπε (85’ Δεληζήσης), Μαντσίνι (79’ Γκαρσία), Καμαρά.

Διαιτητής: Μπριχ (Γερμανία)

Βοηθοί : Λουπ (Γερμανία), Κέμπτερ (Γερμανία)

4ος : Κουτσιαύτης (Άρτας)

VAR : Γκέραχ (Γερμανία), Φωτόπουλος (Αθηνών).

Εργαζόμενοι ΟΑΣΘ: Κανονικά αύριο η απεργία – Χωρίς λεωφορεία η Θεσσαλονίκη

Θεσσαλονίκη: Από… κοτέτσι μετατράπηκε σε στούντιο του Χόλυγουντ! (ΦΩΤΟ + VIDEO)

Θεσσαλονίκη: Αιφνίδιος θάνατος μυστήριο του 7χρονου Μάριου – Φταίει το κλιματιστικό;