«Σκόνταψε» ο Άρης στο Βόλο: Πλήρωσε τα λάθη στην άμυνα στην ήττα 2-0 (VIDEO)

Απότομη προσγείωση για τους κίτρινους με ήττα στο Βόλο

Ο Άρης ήταν κατώτερος των προσδοκιών στο Πανθεσσαλικό και γνώρισε την ήττα από τον Βόλο με 2-0 για την 6η αγωνιστική της Super League.

Οι κιτρινόμαυροι έκαναν πολλά αμυντικά λάθη, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο με το δίδυμο Φαμπιάνο – Πίρσμαν να μην λειτουργεί για τον Άρη και τον Βόλο να εκμεταλλεύεται την αμυντική αδράνεια σκοράροντας δις στο 26′ με τον Ντέλετιτς και στο 30 με εύστοχο πέναλτι του Μπαριέντος.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τις αλλαγές του Πάρντιου, ο Άρης προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός δίχως όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Και μέσα στον εφιάλτη τους οι κιτρινόμαυροι είχαν να αντιμετωπίσουν και τον διαιτητή Βεργέτη, ο οποίος έδειξε την… απειρία του δίνοντας τα περισσότερα σφυρίγματα στους γηπεδούχους.

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΠΙΡΣΜΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΜΑ

Με μια αναμενόμενη αλλαγή και μια έκπληξη ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Άρης. Ο Άλαν Πάρντιου επέλεξε ως αντι-Μπράμπετς τον Πίρσμαν όπως είχε διαφανεί και στις προπονήσεις της εβδομάδας, ενώ για τη θέση του μοναδικού προωθημένου διάλεξε τον Πάλμα, αφήνοντας στον πάγκο τον Γκρέι.

ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ Ο ΑΡΗΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ, ΙΣΟΡΡΟΠΗΣΕ Ο ΒΟΛΟΣ

Ο Άρης μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και είχε ευκαιρίες να απειλήσει αρχικά στο 5΄με τον Εμπακατά και στο 11′ με τον Ντιόπ το πλασέ του οποίου πέρασε μόλις άουτ.

Από το 15ο λεπτό και έπειτα ο Βόλος ανέβηκε με τη σειρά του προσπαθώντας να δημιουργήσει ευκαιρίες και πλησιάζοντας την εστία του Κουέστα.

ΕΦΙΑΛΤΙΚΟ ΤΕΤΡΑΛΕΠΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ

Στο 26′ ο Ντέλετιτς άνοιξε το σκορ για τον Βόλο. Ο Οζέγκοβιτς έκανε ωραία ατομική ενέργεια ξέφυγε από Φαμπιάνο Πίρσμαν και Μαζικού, πλάσαρε, ο Κουέστα απέκρουσε ενστικτωδώς όμως στην επαναφορά ο Ντέλετιτς έγινε κάτοχος της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 30′ ο Μπαριέντος ευστοχεί σε χτύπημα πέναλτι και κάνει το 2-0 για τον Βόλο. Το πέναλτι κέρδισε ο Οζέγκοβιτς που δέχτηκε μαρκάρισμα εντός περιοχής από τον Μαζικού, σε μια φάση που ξεκίνησε από λάθος του Πίρσμαν.

ΕΝΑΡΞΗ Β ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΔΥΟ ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ ΚΑΙ ΓΚΟΛ ΟΦΣΑΙΝΤ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΟΛΟ

Οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με τον Ματέο Γκαρσία να παίρνει τη θέση του Ντιόπ και τον Ενκουλού να αντικαθιστά τον Πίρσμαν.

Στο 47′ ο Μεσκίδα σκόραρε μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Φερνάντες όμως το VAR ακύρωσε το γκολ καθώς στην αρχή της φάσης υπήρχε οφσάιντ

ΜΕ ΔΕΚΑ ΠΑΙΚΤΕΣ Ο ΒΟΛΟΣ

Στο 55ο λεπτό ο Βόλος έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Άλχο δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ο Άλχο μάρκαρε τον Ιτούρμπε καθώς ο δεύτερος πήγαινε να μπει στην περιοχή, τον έριξε στο έδαφος και ο Βεργέτης έδειξε κόκκινη με τον Βόλο να μένει με δέκα παίκτες!

ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ- ΟΛΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΝΤΙΟΥ

Στο 67ο λεπτό ο Άρης είχε δοκάρι! Ο Μαντσίνι εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα πήγαινε προς την εστία και ο Κλέιμαν με δυσκολία έβγαλε τη μπάλα, η οποία βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι.

Στη συνέχεια ο Άλαν Πάρντιου έβγαλε τον Νταμπό και έβαλε τον Γκρέι γυρίζοντας τη διάταξη της ομάδας του σε 4-2-4 με τους Μάνου Γκαρθία-Ματέο Γκαρσία τους δύο εσωτερικούς μέσους, τους Ιτούρμπε-Μαντσίνι στα άκρα και τους Πάλμα-Γκρέι στην κορυφή της επίθεσης. Εν συνεχεία πέρασε στον αγώνα τους Ζερβίνιο και Καμάτσο βγάζοντας τους Ιτούρμπε και Πάλμα.

ΠΙΕΖΕ Ο ΑΡΗΣ ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΙΑΔΡΟΜΟΙ ΑΠΟ ΒΟΛΟ

Από τη στιγμή που ο Βόλος έμεινε με δέκα παίκτες, ο Άρης πίεσε ψηλά, προσπάθησε να βάλει τη μπάλα στην περιοχή του Κλέιμαν όμως οι Βολιώτες είχαν κλείσει τους διαδρόμους, μην αφήνοντας περιθώριο στους κιτρινόμαυρους, οι οποίοι είχαν μια φάση στο 79′ με τον Γκρέι, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Στο 89′ ο Ζερβίνιο έπιασε τρομερό σουτ όμως ο Κλέιμαν είπε “οχι” ενώ στις δυο επόμενες φάσεις, Μαντσίνι και Ενκουλού δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Οι συνθέσεις:

ΒΟΛΟΣ (Μπράτσος): Κλέιμαν – Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα – Μπαριέντος, Τσοκάνης – Φερνάντες, Μεσκίδα, Ντέλετιτς – Οζέγκοβιτς.’

ΑΡΗΣ (Πάρντιου) Κουέστα – Εμπακατά, Φαμπιάνο, Πίρσμαν (46′ Ενκουλού), Μαζικού – Νταμπό (68′ Γκρέι) Ντιόπ (46′ Ματέο Γκαρσία)- Μαντσίνι, Γκαρθία, Ιτούρμπε (79′ Καμάτσο) – Πάλμα (73 Ζερβίνιο)

Διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης

Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου) Μαυρουδής (Ηρακλείου)

4ος Διαιτητής: Τσαγκαράκης

VAR: Κουμπαράκης, AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου).