Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή ο Άρης: 2-1 τον Ιωνικό με Ζερβίνιο και Γκρέι

Nίκη ανάσα για τους κίτρινους

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Άρης επί του Ιωνικού με σκορ 2-1. Οι κιτρινόμαυροι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, έβγαλαν αντίδραση και με τους Ζερβίνιο και Γκρέι έκαναν την ανατροπή παίρνοντας… ανάσα, παραμένοντας κοντά στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Από τους διακριθέντες των κιτρινόμαυρων ήταν οι δύο πλάγιοι μπακ, Μαζικού και Οντουμπάζιο, από τα πόδια των οποίων προήλθαν εξάλλου και τα δυο τέρματα των γηπεδούχων.

Ο Ζερβίνιο με το πρώτο του γκολ με την κιτρινόμαυρη φανέλα, έγινε ταυτόχρονα ο πέμπτος σκόρερ του Άρη τη φετινή χρονιά. Πρώτος σε αυτή τη λίστα είναι ο Γκρέι, ο οποίος με το σημερινό του γκολ που ήταν και το νικητήριο, έφτασε τα οχτώ έως τώρα.

Τραυματίες από τους κιτρινόμαυρους αποχώρησαν οι Μαντσίνι και Ζερβίνιο, οι οποίοι θα υποβληθούν σε περαιτέρω εξετάσεις προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς που έχουν υποστεί και πόσος χρόνος θα χρειαστεί για την αποκατάστασή τους.

ΜΕ 4-4-2 ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΕΣ… ΕΚΠΛΗΞΗ

Ο Άλαν Πάρντιου έδωσε φανέλα βασικού για πρώτη φορά σε Πίτερ Ετέμπο και Ζερβίνιο και με σύστημα 4-4-2, ξεκίνησε με τον Κουέστα στο τέρμα, τους Οντουμπάτζο, Μαζικού, Φαμπιάνο και Ενκουλού στην άμυνα ενώ στη μεσαία γραμμή ο Ετέμπο με τον Νταμπό. Στα άκρα οι Καμάτσο και Μαντσίνι ενώ δίδυμο στην κορυφής της επίθεσης οι Λουίς Πάλμα και Ζερβίνιο.

ΟΡΕΞΑΤΟΣ Ο ΑΡΗΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ 20ΛΕΠΤΟ

Ο Άρης μπήκε με διάθεση στην αναμέτρηση και στα πρώτα 20 λεπτά της συνάντησης κατάφερε αρκετές φορές να φτάσει μέχρι την αντίπαλη περιοχή αλλά χωρίς να μπορέσει να κάνει κάποια τελική προσπάθεια πέρα από δύο μακρινά σούτ που δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Χουτσετσιώτη.

Ο Ιωνικός από την άλλη μπήκε με διάθεση να πιέσει ωστόσο προσπαθεί να μην χαλάσει την ισορροπία του και να χτυπήσει με αντεπιθέσεις

ΔΟΚΑΡΙ Ο ΠΑΛΜΑ, ΟΦΣΑΙΝΤ Ο ΚΑΜΑΤΣΟ

Στο 21′ ο Λουίς Πάλμα έκανε το σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Χουτσετσιώτη. Εννέα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 30′ ο Άρης βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Οντουμπάτζο πάτησε περιοχή, πλάσαρε και ο Χουτετσιώτης απέκρουσε, με τον Καμάτσο να σκοράρει σε κενή εστία. Όμως ο Οντουμπάτζο ήταν εκτεθειμένος μετά την μπαλιά του Ετέμπο.

ΠΛΗΓΜΑ ΜΕ ΜΑΝΤΣΙΝΙ

Στο 40 και μετά από ένα σουτ σε προηγούμενη φάση, ο Ντάνιελ Μαντσίνι ένιωσε πόνο στο δεξί του πόδι μη μπορώντας να συνεχίσει στην αναμέτρηση. Ο Αργεντίνος αντικαταστάθηκε άμεσα από τον Μάνου Γκαρθία.

ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΑΔΡΑΝΕΙΑ ΚΑΙ 0-1

Στο 41′ ο Ιωνικός κέρδισε κόρνερ. Ο Άοσμαν γύρισε έξυπνα στον Λοβέρα, έκανε το σουτ και ο Κουέστα απέκρουσε σε πρώτη φάση αλλά ο Μάντζης αφύλαχτος πήρε το ριμπάουντ για το 0-1.

ΔΥΝΑΤΑ ΣΤΟ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Ο ΙΩΝΙΚΟΣ, ΣΕ ΣΟΚ Ο ΑΡΗΣ

Ο Ιωνικός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με τον Άρη ουσιαστικά να μην μπορεί να βρει τα πατήματά του. Αρχικά στο 46′ με τον Μάντζη το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Κουέστα. Στο 48′ Πολύ μεγάλη φάση για τον Ιωνικό. Ο Άοσμαν βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του σταμάτησε πάνω στον τερματοφύλακα του Άρη.

ΠΡΩΤΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΑΡΗ ΣΤΟ 55′

Στο 55ο λεπτό ο Άρης έβγαλε την πρώτη του αντίδραση. Ο Λουίς Πάλμα πάτησε περιοχή, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Χουτετσιώτη αλλά το τελείωμα δεν ήταν καλό και η μπάλα απομακρύνθηκε.

ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΜΕ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΖΕΡΒΙΝΙΟ

Στο 62′ ο Άρης έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Η φάση ξεκίνησε από τον Οντουμπάζιο ο οποίος τράβηξε παίκτες πάνω του, ο Μαζικού έγινε κάτοχος της μπάλας, ο οποίος με μια πολύ όμορφη παράλληλη μπαλιά, έβγαλε μόνο του τον Ζερβίνιο, με τον τελευταίο να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα.

ΜΑΖΙΚΟΥ ΣΕΡΒΙΡΕΙ, ΓΚΡΕΙ ΣΚΟΡΑΡΕΙ

Στο 73΄ο Άρης πήρε κεφάλι στο σκορ σε μια φάση παρόμοια με αυτή που έχρισε σκόρερ τον Ζερβίνιο. Ο Οντουμπάτζο έκανε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Μαζικού ο οποίος έκανε το σουτ και ο Γκρέι μπήκε στην πορεία της μπάλας για να γράψει το 2-1!

ΕΠΕΣΕ Ο ΡΥΘΜΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Από το 80ο λεπτό και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Ιωνικό να φτάνει στην περιοχή του Κουέστα αλλά χωρίς αξιώσεις και τον Άρη θα προσπαθεί περισσότερο να κρατήσει τη μπάλα.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάζιο, Μαζικού, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Ετέμπο, Νταμπό (56′ Ματέο Γκαρσία), Καμάτσο, Μαντσίνι (41′ Μάνου Γκαρθία), Πάλμα (67′ Γκρει), Ζερβίνιο (67′ Ιτούρμπε)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σπανός): Χουτετσιώτης Σάκιτς, Αντούνες, Ρομαό, Μύγα, Κάνιας (51′ Τσιμπσαχ), Φαντιγκά, Άοσμαν, Ελευθεριάδης Λοβέρα (46′ Σεμπά), Μάντζης

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)
Βοηθοί: Βεργέτης (Αργολίδας), Σάββας (Σερρών)
4ος: Κατοίκος (Αθηνών)
VAR: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής)

Πηγή: pressaris