Άνετος ο ΠΑΟΚ: 3-0 το Βόλο στην Τούμπα

Εύκολη επικράτηση για το δικέφαλο

Από την ανάγνωση της ενδεκάδας του ΠΑΟΚ, ήταν σαφές πως ο Δικέφαλος δεν μπήκε με διάθεση για... εκπτώσεις. Με φόρα από τη Νίκαια, στην καλύτερη μέχρι πρότινος εμφάνισή του φέτος, υποδέχθηκε τον Βόλο στο γήπεδο της Τούμπας, γνωρίζοντας πως η προοπτική της νίκης, θα τον έφερνε στην τρίτη θέση πριν την διακοπή για το Μουντιάλ.

Θεωρητικά το έργο του δεν ήταν εύκολο καθώς απέναντί του είχε μία ομάδα που αποτελεί (ξανά) την ευχάριστη έκπληξη της σεζόν, με άκρως ικανοποιητική συγκομιδή βαθμών και αήττητη εκτός έδρας σε σύνολο πέντε αγώνων! Στην πράξη όμως, ο ΠΑΟΚ το έκανε... εύκολο, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0 από το ημίωρο ενώ ο Μπαριέντος απώλεσε μία εξαιρετική ευκαιρία να βάλει εκ νέου τον Βόλο στο παιχνίδι, αστοχώντας από την άσπρη βούλα.

Με το... καλημέρα της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ άπλωσε εξαιρετικά το παιχνίδι του και έδειξε απειλητικές διαθέσεις, κινούμενος μόνιμα στα όρια της περιοχής του Κότνικ, ο οποίος νικήθηκε στο 7' από τον Φιλίπε Σοάρες. Ο Πορτογάλος πήρε τη μπάλα από τον Μπαριέντος, πέρασε τον Πίρινεν και «εκτέλεσε» τον πορτιέρε του Βόλου για το 1-0. Η φάση, ωστόσο, ελέχθηκε από το VAR και το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ πάνω στον Μπαριέντος.

Ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε, συνέχισε να κινείται ορθολογικά, να βγάζει ωραίες συνεργασίες, πρεσάροντας ψηλά τον Βόλο, ο οποίος είχε να επιδείξει κυρίως φάσεις μέσα από ατομικές ενέργειες και κυρίως δυο σουτ στα όρια της περιοχής με Ματίγια και Φερνάντες που δεν βρήκαν στόχο.

Εν τέλει, ο Δικέφαλος δικαιώθηκε για την υπομονή του στο παιχνίδι και στο 27' ο Ολιβέιρα βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι και ευστόχησε από τα έντεκα βήματα για το 1-0 του ΠΑΟΚ. Μια φάση που προήλθε από την τρομερή μπαλιά τρύπα του Κωνσταντέλια για τον Αουγκούστο, ο οποίος ανετράπη από τον Κότνικ, με τον ρέφερι Γκάμαρη να καταλογίζει πέναλτι.

Το 2-0 του ΠΑΟΚ στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης ήταν προσωπική υπόθεση. Για την ακρίβεια.... Μουντιαλική. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έδειξε «καυτός» ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου, γράφοντας με εντυπωσιακό γυριστό στο όριο της περιοχής το πρώτο του τέρμα για φέτος.

Μια φάση που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κότνικ και στον Βόλο, ο οποίος θα μπορούσε να μπει εκ νέου στο παιχνίδι λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου, όταν καταλογίστηκε πέναλτι στους φιλοξενούμενους για χέρι του Κουλιεράκη. Ο Μπαριέντος ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο, έστειλε τη μπάλα μακριά πάνω από τα δοκάρια, στερώντας από την ομάδα του μία σπουδαία ευκαιρία προκειμένου να μειώσει. Με τον δείκτη του σκορ στο 2-0, οι δύο ομάδες αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με το πόδι στο γκάζι εμφανίστηκε και στο β΄ημίχρονο το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο οποίος λίγο έλειψε να γράψει στο 51' το 3-0 με ένα ακόμη εντυπωσιακό γυριστό αλλά η μπάλα στάματησε στο δοκάρι του Κότνικ. Ο Βόλος έμοιαζε ανήμπορος να βγάλει αντίδραση, μην έχοντας καθαρό μυαλό για απαντήσεις, κάτι που αποτυπώθηκε και στο πέναλτι του Ματίγια στον Κωνσταντέλια, πατώντας τον 19χρονο άσο.

Φάση που έφερε εκ νέου την επιστράτευση του VAR, καταλογίζοντας ορθώς το πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ. Αυτήν την φορά, την εκτέλεση ανέλαβε ο Αουγκούστο για το 3-0 στο 62', «καθαρίζοντας» με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση τρίποντο. Με την τροπή που είχε πάρει το παιχνίδι και με έναν Βόλο που αδυνατούσε να βρει χώρους, δεχόμενος συνεχή πίεση από τον ΠΑΟΚ που φάνταζε μόνιμα ικανός για ακόμη μεγαλύτερη ζημιά.

Από το μεσοδιάστημα του β΄μέρους, ο Ραζβάν Λουτσέσκου φάνηκε να κάνει διαχείριση υλικού και παιχνιδιού, με τον Κώστα Μπράτσο να φρεσκάρει παίκτες, επιστρατεύοντας και τον Γιώργο Κούτσια, ο οποίος στην επιστροφή του στο γήπεδο της Τούμπας ως αντίπαλος, χειροκροτήθηκε «θερμά» από τους φίλους του ΠΑΟΚ.

Με το σφύριγμα της λήξης σφραγίστηκε και το τελικό 3-0 του ΠΑΟΚ, δίνοντας του ακόμη τρεις βαθμούς για το 3/3 πριν την διακοπή που βελτίωσαν αισθητά την συγκομιδή του, ανεβάζοντας τους Θεσσαλονικείς στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, διορθώνοντας εν μέρει τις μουντζούρες του στον α΄γύρο.