Πέντε μετάλλια για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα καράτε

Η «γαλανόλευκη» ομάδα κατετάγη όγδοη στη γενική κατάταξη μεταξύ των 45 χωρών που συμμετείχαν

Πέντε μετάλλια, τρία ασημένια και δύο χάλκινα, είναι ο απολογισμός για τα ελληνικά «χρώματα» στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα καράτε ανδρών/γυναικών που διεξήχθη στην Γκουανταλαχάρα της Ισπανίας και στο οποίο η «γαλανόλευκη» ομάδα κατετάγη όγδοη στη γενική κατάταξη μεταξύ των 45 χωρών που συμμετείχαν.

Αξίζει να σημειωθεί ότι την τελευταία τριετία η Ελλάδα έχει κατακτήσει συνολικά 15 μετάλλια σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα, πέντε σε κάθε μια από τις τελευταίες τρεις διοργανώσεις.

Ασημένα μετάλλια κατέκτησαν ο Διονύσης Ξένος (-67 κιλά), ο οποίος ηττήθηκε με 4-2 στον τελικό από τον Γάλλο «χρυσό» Ολυμπιονίκη, παγκόσμιο πρωταθλητή και Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, Στίβεν Ντα Κόστα, ο Στέφανος Ξένος (-60 κιλά), ο οποίος ηττήθηκε 5-4 από τον Ιταλό Άντζελο Κρεσέντζο, και ο Γιώργος Τζάνος (+84 κιλά), ο οποίος ηττήθηκε με 4-0 από τον Γάλλο Μεχντί Φιλαλί.

Χάλκινα μετάλλια πήραν ο Κωνσταντίνος Μαστρογιάννης (-84 κιλά), ο οποίος νίκησε 4-0 τον Σλοβάκο Άντι Γκιούρικ, και η Κωνσταντίνα Χρυσοπούλου (-61 κιλά), η οποία επικράτησε 5-0 της Γαλλίδας Λορά Σιβέρ.

Σε ένα γενικότερο σχόλιο για την ελληνική παρουσία στη διοργάνωση, ο αρχηγός αποστολής και παλιός παγκόσμιος πρωταθλητής, Κώστας Παπαδόπουλος, τόνισε: «Ήταν μια εξαιρετική παρουσία. Είναι η τρίτη συνεχόμενη φορά που βρισκόμαστε στα πέντε μετάλλια κι αυτό δείχνει μεγάλη σταθερότητα. Η διοργάνωση αυτή είχε κομβικό χαρακτήρα, αφού για πρώτη φορά απουσίαζαν οι δύο κοπέλες-θρύλοι του ελληνικού καράτε, η Χατζηλιάδου και η Πανετσίδου. Όμως βρήκαμε τον τρόπο να βρεθούμε ξανά στις πρώτες θέσεις της Ευρώπης, μέσα από τη σωστή δουλειά και την προσθήκη νέων παιδιών. Υπάρχει πλάνο ανάπτυξης το οποίο λειτουργεί και αυτό φαίνεται από τη συνέπεια που παρουσιάζουμε ως εθνική ομάδα και τις συνεχείς διακρίσεις στις διεθνείς διοργανώσεις. Ένα μεγάλο μπράβο σε όλα τα παιδιά».