Έτοιμος για Ευρωπαϊκό ο Ολυμπιακός: 76-62 τη Μονακό, περιμένει αντίπαλο στον τελικό

Mε μαγική εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο και επιμέρους σκορ 27-2 ο Ολυμπιακός επικράτησε 76-62 της Μονακό

Με ένα ιστορικό «ξέσπασμα» στην 3η περίοδο (27-2 επιμέρους σκορ) ο Ολυμπιακός «κατάπιε» την Μονακό και παρά το κακό πρώτο μέρος «έκανε τη δουλειά» στον ημιτελικό του Final Four, επικρατώντας με 76-62. Οι Πειραιώτες ήταν νευρικοί και άστοχοι στα πρώτα λεπτά, βρέθηκαν στο -12 στο 20', αλλά έφεραν μια ασύλληπτη... καταιγίδα στον ουρανό της "Zalgirio Arena" στο 3ο δεκάλεπτο για να αλλάξουν τα εις βάρος τους δεδομένα και να φτάσουν στον τελικό.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν επιβλητική στην επανάληψη, έπαιξε άμυνα για σεμινάριο, βρήκε τον ρυθμό της στην επίθεση και έκανε τα πράγματα πολύ εύκολα. Οι Γάλλοι τα είχαν χαμένα και στην τελική ευθεία τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Έτσι, χάρη στο 10λεπτο σόου τους οι «ερυθρόλευκοι»... σφράγισαν την πρόκριση στον 9ο τελικό της ιστορίας τους (21/5, 20:00). Πλέον, απέχουν 40' από την 4η κούπα τους, ύστερα από μια σεζόν με «σπασμένα τα φρένα» και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους από τον νικητή του ζευγαριού Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης (19/5, 21:00).

Ο πρώτος σκόρερ του ημιτελικού ήταν ο... συνήθης ύποπτος, δηλαδή ο MVP της σεζόν. Ο Σάσα Βεζένκοφ «έγραψε» για άλλη μια φορά τα... γνωστά υψηλά του νούμερα (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ). Όμως, ο παίκτης - κλειδί της αναμέτρησης, που άλλαξε το μομέντουμ, ήταν ο Κώστας Παπανικολάου. Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» οδήγησε την ομάδα του στην 3η περίοδο και τελείωσε τον ημιτελικό με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Σπουδαίο παιχνίδι και από τον Μουσταφά Φαλ, που δεν είχε αντίπαλο στη ρακέτα (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), «μέτρησε» η εμπειρία του Κώστα Σλούκα (9 πόντοι, 7 ασίστ), εξαιρετικός και ο Τόμας Ουόκαπ (7 ασίστ/ 1 λάθος), που στην επανάληψη «έσβησε» τον Μάικ Τζέιμς.

Ο Αμερικανός γκαρντ των Μονεγάσκων μέτρησε 17 πόντους, αλλά είχε μόλις 4/14 εντός πεδιάς και ήταν... σβηστός στο 2ο ημίχρονο. Διψήφιοι ήταν και οι Έλι Οκόμπο (17π., 5ασ.) και Τζόρνταν Λόιντ (11π., 7ρ.), που στην επανάληψη δεν μπόρεσαν να λύσουν τον «γρίφο» της άμυνας της ελληνικής ομάδας. Να σημειώσουμε πως η γαλλική ομάδα τελείωσε το ματς με 20% πίσω από τα 6,75μ. (5/24 τρίποντα).

Νευρικό και άστοχο ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο Κάουνας

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν πολύ νευρικό για τους Πειραιώτες (1-6 στο 3'), οι οποίοι μέτρησαν 0/5 εντός πεδιάς και 2 λάθη. Το... ρόδι «έσπασε» δια χειρός Αϊζάια Κάνααν με τρίποντο από τη γωνία (4-6 στο 4'). Οι Μονεγάσκοι ήθελαν να ελέγξουν το τέμπο με τον Ντονάτας Μοτεγιούνας να παίζει κομβικό ρόλο (4π., 3ρ.), την ώρα που ο Μάικ Τζέιμς κέρδισε το 2ο φάουλ του Τόμας Ουόκαπ, που αποσύρθηκε νωρίς (6-10 στο 6'). Η αστοχία του Ολυμπιακού ήταν ασυνήθιστη και δημιουργούσε εκνευρισμό (1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/6 βολές), ο Τζέιμς βρήκε δύο τρίποντα, αλλά οι Βεζένκοφ - Παπανικολάου «απάντησαν» πίσω από τα 6,75μ. (11-15 στο 8' και 14-18 στο 9'). Έτσι, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς στο +6 (14-20 στο 10') κόντρα στην νευρική και άστοχη ελληνική ομάδα.

Η αμυντική συνέπεια και η τριπλέτα στα γκαρντ έφερε την Μονακό σε διψήφια απόσταση

Το άψογο «διάβασμα» του Κώστα Σλούκα (3ασ.) και το γρήγορο σκοράρισμα του Σακίλ ΜακΚίσικ (5π. σε 3') έφεραν το ματς σε κατάσταση... ισορροπίας στη 2η περίοδο (22-22 στο 13'). Όμως, με τον Τζέιμς στον πάγκο ο Τζόρνταν Λόιντ βγήκε μπροστά και έφτασε τους 9π. (25-29 στο 15'), ενώ ο Ολυμπιακός ταλαιπωρούταν από την αστοχία στις βολές (5/12β.). Η Μονακό είχε... ενεργά χέρια σε κάθε άμυνά της πιέζοντας πάνω στην μπάλα, έκανε deflections και η ρακέτα της έμοιαζε με «ναρκοπέδιο», παρά το γεγονός πως ο Μπαρτζώκας επιχείρησε να «σημαδέψει» τον Μοτεγιούνας (26-31 στο 17' και 28-33 στο 18' με 3/4β. του Σλούκα). Η αμυντική λειτουργία των Γάλλων ήταν υποδειγματική και το τρίποντο του Έλι Οκόμπο στο τρανζίσιον έφερε την ομάδα από το Πριγκιπάτο για πρώτη φορά στο +10 (28-38 στο 19'). Ως εκ τούτου, το ημίχρονο (29-41 στο 20') ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες σε πολύ... ρηχά νερά επιθετικά (4/12 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 9/18 βολές, 9 ασίστ/ 8 λάθη), με την τριπλέτα των αντίπαλων γκαρντ (Τζέιμς - Λόιντ - Οκόμπο) να μετράει συνολικά 28 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Oh là là, τι Ολυμπιακός ήταν αυτός

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με... μπάσκετ φετινού Ολυμπιακού, το οποίο ξεσήκωσε για τα καλά την εξέδρα: κοψίματα στη ρακέτα, σκορ από τον Βεζένκοφ, αρχηγική εμφάνιση του Παπανικολάου, κορμιά στην άμυνα και ένα γρήγορο 11-0, που «ροκάνισε» την απόσταση στον πόντο (40-41 στο 23'). Οι «ερυθρόλευκοι» πετούσαν... φωτιές, η Μονακό είχε πανικοβληθεί και τα είχε χαμένα και το τρίποντο του Βεζένκοφ «έγραψε» το 43-41 στο 25', με το σερί να φτάνει το 14-0. Τελικά, οι Γάλλοι βρήκαν τους πρώτους τους πόντους στην επανάληψη ύστερα από σχεδόν 6' (43-43 με κάρφωμα του Οκόμπο), αλλά ο «πονοκέφαλος» του Ομπράντοβιτς δεν... έφυγε. Η «ατσάλινη» άμυνα των Πειραιωτών ανάγκασε τους αντιπάλους τους σε σερί λάθη και το κάρφωμα του Φαλ έστειλε την ομάδα του στο +8 για πρώτη φορά (51-43 στο 18' με επιμέρους σκορ 22-2 στην 3η περίοδο). Ο Ουόκαπ ήταν αμυντικός «εξολοθρευτής», ο Βεζένκοφ διαμόρφωσε διψήφια διαφορά (53-43 στο 19') και το τρίποντο (με ταμπλό) του Λαρεντζάκη από τα 8μ. «εκτόξευσε» την τιμή της διαφοράς στο +13. Η απίστευτη 3η περίοδος των Κυπελλούχων Ελλάδας ολοκληρώθηκε με 27-2 (!) και μια επική ανατροπή σκηνικού (από το -12 στο +13 και 56-43 στο 30').

Εμπειρία, διαχείριση της διαφοράς και... ερυθρόλευκη πρόκριση

Ο Τζέιμς ήταν... εκτός παιχνιδιού στην επανάληψη και έπαιρνε την μία κακή επιλογή μετά την άλλη, αλλά ο Οκόμπο με 6π. μείωσε τη διαφορά (60-51 στο 33'). Ο Τζέιμς έβαλε τους πρώτους του πόντους στην επανάληψη μειώνοντας στους 7π. (60-53), αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα «απάντησαν» με ένα 4-0, χάρη στους σπουδαίους Φαλ - Παπανικολάου (64-53 στο 35'). Ο έμπειρος Ολυμπιακός κλήθηκε να παίξει και με τον χρόνο, την ώρα που η Μονακό είχε ανάγκη από μεγάλα σουτ, αλλά δεν τα έβρισκε (68-55 στο 37' με 2/2β. του Σλούκα). Οι «ερυθρόλευκοι» με... σκυλίσια άμυνα δεν έδιναν τίποτα εύκολο στον Τζέιμς, τον οποίον ο Ομπράντοβιτς απέσυρε 3'11'' πριν από το φινάλε. Τα λάθη των Γάλλων συνεχίστηκαν, η άμυνα του Μπαρτζώκα ήταν αποτελεσματικότατη και οι βολές του Βεζένκοφ «κλείδωσαν» την πρόκριση (70-57 στο 38'). Στο τέλος το ταμπλό «έγραφε» 76-62 και έστειλε τον Ολυμπιακό... 40' μακριά από την 4η κούπα του.

Τα Δεκάλεπτα: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62.