Κόλλησε στο 1-1 με Αραράτ ο Άρης: Για την πρόκριση στο Κλεάνθης Βικελίδης

Ισοπαλία για τους κίτρινους στην Αρμενία

Ο Άρης εμφανίστηκε με αδυναμίες απέναντι στην Αραράτ, δέχτηκε τέρμα μόλις στο 11ο λεπτό, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Πάλμα στο 20′, και πλέον η πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League θα κριθεί σε μια εβδομάδα στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Ήταν φανερό ότι ο Άρης είχε αρκετές αδυναμίες και δεν έχει φτάσει στα επίπεδα της ομοιογένειας, έχοντας συνολικά 13 νέους παίκτες, με αποτέλεσμα να μην έχει συνοχή και διάρκεια στο παιχνίδι του.

Στο πρώτο ημίχρονο κινδύνεψε να δεχθεί και δεύτερο γκολ, αλλά αρχικά ο Κουέστα και στη συνέχεια το δοκάρι “σταμάτησαν” τους Αρμένιους. Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές που έγιναν είναι γεγονός ότι βελτίωσαν σε κάποιο βαθμό την εικόνα της ομάδας, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στο τελικό σκορ.

Τώρα ο Άρης καλείται μέσα σε μια βδομάδα να δείξει ένα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο και να σφραγίσει στο Κλεάνθης Βικελίδης την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League.

ΜΕ ΟΝΤΟΥΜΠΑΖΙΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΑΜΥΝΤΙΚΟ

Τον Μοουζες Οντουμπάζιο επέλεξε ο Τόλης Τερζής προκειμένου να καλύψει το κενό του τραυματία Μπράμπετς. Αναλυτικότερα, ο Κουέστα προτιμήθηκε κάτω από τα δοκάρια με τετράδα στην άμυνα τους Εμπακατά, Οντουμπάζιο, Φαμπιάνο και Ματαρίτα. Στη μεσαία γραμμή ο Ζουλ με τους Νταρίντα και Ρουπ μπροστά του. Για την επιθετική τριάδα επιλέχθηκαν οι Πάλμα, Μενέντες και Γκρέι.

ΓΚΟΛ- ΨΥΧΡΟΛΟΥΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΑΡΑΤ

Μόλις στο 11ο λεπτό, στην πρώτη φάση του παιχνιδιού η Αραράτ πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Σερομπιάν από τα δεξιά με μια ενέργεια βρήκε χώρο για να σεντράρει παράλληλα και ο Έζα με προβολή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα για το 1-0. Φώναξαν οι παίκτες του Άρη για φάουλ πάνω στον Πάλμα στην αρχή της φάσης, όμως καθώς δεν υπήρχε VAR, ο διαιτητής κατακύρωσε το γκολ.

ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΜΕ ΠΑΛΜΑ

Στο 20ο λεπτό ο Άρης έφερε το ματς στα ίσια. Μετά απο ωραία προώθηση του Εμπακατά και πάσα στον Νταρίντα. ο Τσέχος πάσαρε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Πάλμα ήταν μόνος του απέναντι στην εστία και δεν αστόχησε.

ΒΡΗΚΕ ΡΥΘΜΟ- ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ

Από την φάση της ισοφάρισης κι έπειτα ο Άρης πήρε τον ρυθμό και έλεγχε το ματς. Έχασε μάλιστα και ευκαιρίες τόσο με τον Εμπακατά, όσο και με τον Γκρέι με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να είναι εκεί όποτε χρειάζεται.

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ Ο ΚΟΥΕΣΤΑ

Η φάση του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στην Αραράτ, αλλά και στον Χουλιάν Κουέστα. Ο τερματοφύλακας του Άρη είπε “όχι” στον Γένε, καθώς ο τελευταίος βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Άρη. Στην εξέλιξη της φάσης η Αραράτ είχε δοκάρι, ενώ στο τρίτο σουτ που επιχείρησε και πάλι ο Γένε, η μπάλα έφυγε πάνω απο την εστία του Κουέστα.

ΚΑΚΟ ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα καθώς ο Άρης δεν κατάφερε να απειλήσει. Ο Τόλης Τερζής προχώρησε σε αρκετές αλλαγές από πολύ νωρίς στο β μέρος, προσπαθώντας να αλλάξει την εικόνα των κιτρινόμαυρων. Και παρόλο που ο Άρης εμφάνισε καλύτερο πρόσωπο δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα .

Μοναδικές καλές στιγμές για τους κιτρινόμαυρους η φάση του 61ου λεπτού και αυτή του 83′.  Ο Μορόν με το που μπήκε στο ματς πήγε να σκοράρει, βάζοντας την προβολή πάνω στο διώξιμο του γκολκίπερ της Αραράτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι περνώντας άουτ.

Στο 83 και πάλι ο Μορόν έπιασε πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Ερμακόφ με την μπάλα να καταλήγει μόλις άουτ.

Οι συνθέσεις

ΑΡΑΡΑΤ (Μινασιάν): Ερμάκοφ. Γκριγκοριάν, Αλεμάο, Μπουένο, Σέιντ, Καστανέιρα, Τέρα (55′ Μουραντιάν), Ομπιέρο, Γιένε, Σερομπιάν, Έζα

ΑΡΗΣ (Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Οντουμπάζιο, Ματαρίτα, Ζουλ (58′ Τζούρασεκ), Νταρίντα, Ρουπ (58′ Πάβιτσιτς), Μενέντες (45′ Κάρλσον), Πάλμα (85 Φεράρι), Γκρέι (59′ Μορόν)

Διαιτητής: Μπουλάτ Σαρίεφ (Καζακστάν)

Βοηθοί: Σεργκέι Καλάτσιοφ, Γιούρι Τιχόνιουκ

4ος διαιτητής: Σάκεν Μπάιμπετ

Πηγή: pressaris