Πατατράκ Άρη με τη Λαμία - Ισοφαρίστηκε στο 95'

Αν και προηγήθηκαν δύο φορές οι κιτρινόμαυροι, έχασαν στις καθυστερήσεις τη νίκη - Δύο γκολ ο Μορόν - Δύο δοκάρια και πολλές τελικές ο Άρης

Ο Άρης προηγήθηκε δύο φορές κόντρα στη Λαμία στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για τη 15η αγωνιστική της Super League 1, αλλά έμεινε τελικά στην ισοπαλία με σκορ 2-2 και έχασε δύο σημαντικούς βαθμούς για τη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Με τον Μορόν να σκοράρει δις, ο Άρης βρέθηκε κοντά στη νίκη επί της Λαμίας στη 15η αγωνιστική της Super League 1, αλλά οι Λαμιώτες βρήκαν δύο φορές την ισοφάριση, με τον Ακούνια στο 56′ και τον Μάλτσι να “παγώνει” τους Θεσσαλονικείς, σκοράροντας στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι “κίτρινοι” έχασαν έτσι την ευκαιρία να ξεφύγουν πλήρως στη βαθμολογία του πρωταθλήματος και να πλησιάσουν την πρώτη 4άδα, ενώ η Λαμία παρέμεινε σε “τροχιά” 6άδας.

Το παιχνίδι

Άρης και Λαμία ξεκίνησαν επιθετικά το παιχνίδι, με Μορόν και Καρλίτος να κάνουν τις πρώτες τελικές στον αγώνα, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Ο Άρης προσπάθησε να πάρει την κατοχή της μπάλας και η Λαμία έψαξε τις αντεπιθέσεις, με τον Καρλίτος να βρίσκει με αυτό τον τρόπο την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα στο 16′, αλλά να αστοχεί σε σουτ υπό εξαιρετικές προϋποθέσεις στα όρια της περιοχής. Οι Θεσσαλονικείς “απάντησαν” με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουλεϊμάνοφ, που ανάγκασε τον Κοσέλεφ σε δύσκολη απόκρουση στη γωνία του.

Ακολούθησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Μενέντες για τους “κίτρινους”, αφού στο 30′ βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή αλλά πλάσαρε λίγο πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 42′ έκανε φοβερή ντρίμπλα και σουτ, για να στείλει την μπάλα στο κάθετο δοκάρι της εστίας της Λαμία.

Το γκολ δεν ήρθε όμως και οι δύο ομάδες πήγαν με το ισόπαλο 0-0 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Ο Άρης ξεκίνησε όμως με γκολ το δεύτερο μέρος. Μόλις στο 46ο λεπτό, οι “κίτρινοι” έβγαλαν τον Μορόν στον κενό χώρο από πλάγια αριστερά κι αυτός έκανε ντρίμπλα και πλασέ πάνω από τον Κοσέλεφ, με την μπάλα να κόβεται πριν περάσει τη γραμμή της εστίας. Ο διαιτητής έδειξε όμως πέναλτι για χέρι την ώρα της ντρίμπλας και ο Μορόν ευστόχησε από τα 11 βήματα, για το 1-0 στην αναμέτρηση.

Μετά το γκολ, το παιχνίδι “άνοιξε” ξανά με τον Άρη να έχει αμέσως δεύτερη ευκαιρία για γκολ, αλλά τον Κοσέλεφ να λέει “όχι” σε σουτ του Νταρίντα μέσα από την περιοχή. Διπλή ευκαιρία είχε στη συνέχεια η Λαμία με Καρλίτος και Σλίβκα, ενώ βρήκε γρήγορα και το γκολ της ισοφάρισης. Στο 56′ ο Σλίβκα πήρε την κεφαλιά στην περιοχή και ο Ακούνια με γυριστό σουτ από δύσκολη γωνία, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-1 στον αγώνα.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει αμέσως και δημιούργησε μεγάλες ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ. Ο Κοσέλεφ ύψωσε όμως “τοίχο” στην εστία του και είπε “όχι” σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις για τη Λαμία, με τον Φαμπιάνο να μην μπορεί να τον νικήσει ούτε με πλασέ εξ επαφής στο 68′.

Ο Μορόν έδωσε όμως ξανά τη λύση για την ομάδα του, με κεφαλιά στην “καρδιά” της άμυνας των φιλοξενούμενων, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ, αλλά και για τους “κίτρινους” στο ματς στο 74′. Η Λαμία δυσκολεύτηκε να βρει στη συνέχεια φάσεις για γκολ, αλλά έφθασε τελικά στην ισοφάριση σε μία από τις τελευταίες στιγμές του αγώνα.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αμαράλ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μάλτσι με σουτ με τη μία, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2, που χάρισε στην ομάδα του την ισοπαλία. Ο Άρης έχασε έτσι δύο βαθμούς και έχει πλέον 24, ενώ στους 17 βαθμούς ανέβηκε η Λαμία.

Οι συνθέσεις στο Άρης – Λαμία

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα – Μοντόγια Μπράμπετς Φαμπιάνο Οντουμπάτζο – Νταρίντα (90’+3’ Τζούρασεκ) Εμβοντό (90’+3’ Φερστράτε) – Πάρντο (46’ Ζαμόρα) Μενέντες (67’ Ρουπ) Μορόν – Σουλεϊμάνοφ (89’ Κάρλσον).

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ – Σιμόν Κορνέζος Παπαδόπουλος Αμαράλ – Τζανδάρης Σλίβκα (85’ Σίντκλεϊ) Νούνιες (73’ Τόσιτς) Τσιλούλης (90’+2’ Τσούκαλος) – Ακούνια (73’ λ. τρ. Στάνκο) Καρλίτος (85’ Μάλτσι).