Πόλο: Εύκολη νίκη για την εθνική αντρών με 8-19 κόντρα στη Γεωργία (VIDEO)

Η Ελλάδα έκανε το καθήκον της, πήρε τη νίκη με 19-8 κόντρα στη Γεωργία και περιμένει να μάθει εάν προκρίθηκε απευθείας στα προημιτελικά

Η Εθνική έκανε το καθήκον της και περιμένει να δει, εάν θα προκριθεί απευθείας στα προημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πόλο ανδρών. Η Ελλάδα χωρίς μεγάλη δυσκολία επικράτησε 19-8 της Γεωργίας.

Πλέον, περιμένει το ματς ανάμεσα στην Ιταλία και την Ουγγαρία (20:00). Εάν νικήσει η Ιταλία ή η Ουγγαρία στα πέναλτι, τότε η Εθνική θα είναι σίγουρα στους οκτώ της διοργάνωσης. Εάν δεν τερματίσει 2η, τότε θα χρειαστεί τη διαδικασία των playoffs.

Το ματς

Η Ελλάδα από τα πρώτα λεπτά θέλησε να πάρει προβάδισμα, ώστε να αναγκάσει την Γεωργία να κυνηγάει στο σκορ. Δύο φορές προηγήθηκαν οι παίκτες του Βλάχου με τους Γεωργιανούς να έχουν απάντηση. Η Εθνική είχε τρία δοκάρια στα πρώτα λεπτά, όμως στη συνέχεια ήταν πιο εύστοχη και ξεμάκρυνε.

Έτσι, έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα τριών τερμάτων, με προβάδισμα με 5-2, βάζοντας έτσι τις βάσεις για τη νίκη. Στην έναρξη του δεύτερου οκταλέπτου η Ελλάδα μπήκε δυνατά και έκανε το 7-4. Ωστόσο, η Εθνική υπέπεσε σε κάποια λάθη, ο Γέλατσα βγήκε μπροστά για τους Γεωργιανούς και κρατούσε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι.

Όμως, πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η Ελλάδα ξέσπασε επιθετικά και έκλεισε το δεύτερο οκτάλεπτο με προβάδισμα έξι τερμάτων, έχοντας κάνει το 11-5. Στην τρίτη περίοδο η Εθνική έδειξε ξανά καλές αντιδράσεις στην επίθεση, παρουσίασε κάποιες αμυντικές αδυναμίες, όμως κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα των έξι γκολ, με το 14-8.

Το τέταρτο οκτάλεπτο ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Ελλάδα μπόρεσε να διευρύνει ακόμη περισσότερο τη διαφορά της και έκλεισε το παιχνίδι με σκορ 19-8.

Οκτάλεπτα: 2-5, 3-6, 3-3, 1-4.

• ΓΕΩΡΓΙΑ (Ντέγιαν Στανόγιεβιτς): Ραζμάζντε, Ακχβλεντιάνι, Νταντβάνι, Σουσιασβίλι 1, Μπιτάτζε, Γέλατσα 6, Τκεσελασβίλι, Τζιχτσιαρένκα 1, Ιμναΐσβίλι, Μαγκρακβελίτζε, Βάσιτς, Πιέσιβατς 1, Καπανάτζε.
  • ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος 2, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος 3, Γκίλλας 1, Κάκαρης 3, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 0, Τζωρτζάτος.
  • Η βαθμολογία του 2ου ομίλου
  • Ιταλία 6 (37-13)
  • Ελλάδα 6 (37-31)
  • Ουγγαρία 3 (23-21)
  • Γεωργία 0 (24-56)
  • Κριτήρια διαβάθμισης ισοβαθμούντων: Βαθμοί / βαθμοί στα μεταξύ τους παιχνίδια / διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια / επίθεση στα μεταξύ τους παιχνίδια / διαφορά τερμάτων στον όμιλο