Νίκη Άρη επί της Κηφισιάς - Καθάρισε με «Φέτφα»!

Με σκόρερ τον Φετφατζίδη επικράτησε ο Άρης

Με σκόρερ τον Γιάννη Φετφατζίδη (το πρώτο μετά την επιστροφή του στην Ελλάδα) ο Άρης χωρίς να εντυπωσιάσει πήρε το τρίποντο της νίκης, επικρατώντας 1-0 της μαχητικής Κηφισιάς στην Καισαριανή.

Την τελευταία φορά που ο Γιάννης Φετφατζίδης είχε βρει δίχτυα στο ελληνικό πρωτάθλημα ήταν λίγο πριν αποχωρήσει από τον Άρη για την Αλ Κορ του Κατάρ.

Συγκεκριμένα στις 27 Σεπτέμβρη του 2020 ο «Φέτφα» είχε βρει δίχτυα στο 2-2 του Άρη με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Ο Φετφατζίδης ακριβώς τρία χρόνια και τέσσερις μήνες μετά σκόραρε ξανά στο ελληνικό πρωτάθλημα ανοίγοντας το σκορ για τους «κίτρινους» στην Καισαριανή.

Ο Μενέντες τον έβγαλε σε θέση βολής και ο Φετφατζίδης με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1 για τον Άρη απέναντι στην Κηφισιά.

Η βασική διαφορά των δύο ομάδων είχε να κάνει με τη μετουσίωση του καλού ημιχρόνου τους καθώς ο Άρης βρήκε γκολ μέσα από τη δημιουργία του Τζόναταν Μενέντες και την εκτέλεση του Γιάννη Φετφατζίδη εν αντιθέσει με την Κηφισιά η οποία είδε τους Τεττέι, Οζέγκοβιτς να πετούν στα σκουπίδια της δικές της ευκαιρίες για να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Ο Άκης Μάντζιος είχε προαναγγείλει πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα κι αυτό έκανε προς αποφυγήν μεγαλύτερης επιβάρυνσης των παικτών οι οποίοι έχουν βγάλει δύσκολο πρόγραμμα αγώνων. Κι έτσι επέλεξε διάταξη 4-2-3-1 με τους Οντομπάτζο, Μοντόγια, Φαμπιάνο και Ροζ στην τετράδα της άμυνας και τους Βερστράτε-Τζούρασεκ σε ρόλο αμυντικών χαφ. Ο Γιάννης Φετφατζίδης είχε ρόλο «10αριου» πίσω από τον Ζαμόρα ο οποίος ήταν στην κορυφή της επίθεσης ενώ οι Σουλεϊμάνοφ, Μενέντες ήταν στα άκρα καικ ο Χουτεσιώτης κάτω από τα δοκάρια.

Από την άλλη πλευρά, ο Ντέιβιντ Νίλσεν επίσης παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1 και πρόβλημα της τελευταίας στιγμής ήταν οι ενοχλήσεις του Οζέγκοβιτς με συνέπεια την απουσία του από το αρχικό σχήμα. Η παρουσία του Τσάπαν στο κέντρο της άμυνας, δίπλα στον Τεσέιρα, ήταν η μοναδική αλλαγή στην αμυντική τετράδα αφού παρέμειναν στα άκρα οι Γκόμπελιτς, Μίλιτσιτς. Σολόα και Πέιος ήταν τα αμυντικά χαφ, ο Ίλιεφ είχε δημιουργικό ρόλο και στην τριάδα της επίθεσης επιλέχθηκαν οι Ματέους Σάντος, Μπιφουμά και Τεττέι.

Δημιουργός ο Μενέντες, εκτελεστής ο «Φέτφα»

Ο Άρης χρειάστηκε περίπου δέκα λεπτά για να βρει ρυθμό στο παιχνίδι και στο διάστημα αυτό η Κηφισιά προσπάθησε να απειλήσει. Το έκανε έπειτα από το σοβαρό λάθος από τον Χουτεσιώτη στο 5ο λεπτό αλλά το διόρθωσε ο ίδιος με την απόκρουσή του σε σουτ του Πέιου από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Μετά το 10λεπτο ο Άρης κυκλοφόρησε με μεγαλύτερη άνεση την μπάλα, κυρίως όμως διάβασε την τοποθέτηση της αντίπαλης άμυνας. Ο Τζόναταν Μενέντες ήταν η… ευχάριστη έκπληξη καθώς αυτός δημιούργησε τη φάση στο 12’ βλέποντας την κίνηση του Σουλεϊμάνοφ στην πλάτη της άμυνας αλλά ο Ζαμόρα δεν αντιλήφθηκε την κίνηση του συμπαίκτη του κι έτσι δεν αξιοποίησε την παράλληλα (προς την εστία) πορεία της μπάλας.

Στο 16’ η δεύτερη δημιουργία του Μενέντες δεν πέρασε ανεκμετάλλευτη καθώς ο Γιάννης Φετφατζίδης έκανε έξυπνη κίνηση στην καρδιά της άμυνας της Κηφισιάς και πλάσαρε ιδανικά τον Αναγνωστόπόυλο δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (0-1).

Ο Ματέους Σάντος δεν μετουσίωσε τις εξαιρετικές ενέργειές του

Ο Άρης διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα αλλά και το ποσοστό κατοχής μπάλας (58%) μέχρι το 30ο λεπτό. Εκεί η αγωνιστική άνοδος των μέσων της Κηφισιάς και κυρίως του Ματέους Σάντος έκαναν απειλητικούς τους γηπεδούχους. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός έκανε δύο τρομερές ατομικές ενέργειες στο 38’ και στο 41’ αλλά οι εκτελέσεις του ήταν κάκιστες. Στο ίδιο διάστημα ο Αλέξανδρος Αναγνωστόπουλος γλίτωσε την Κηφισιά με την επέμβασή του σε κεφαλιά του Φαμπιάνο, μετά από εκτέλεση κόρνερ, μεγαλύτερη αξία είχε όμως η αντίδρασή του στο (υπό πίεση) πλασέ του Σουλεϊμάνοφ στο 45’ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Αυτή η φάση ολοκλήρωσε και το πρώτο ημίχρονο.

Ο Τεττέι πέταξε στα σκουπίδια δύο σπουδαίες στιγμές

Μια απόπειρα εκτέλεσης με το τακουνάκι στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου μέρους αποδείχθηκε ατυχής έμπνευση από τον Τεττέι ο οποίος ένα λεπτό μετά καθυστέρησε να εκτελέσει σε τετ α τετ με τον Χουτεσιώτη, σε μια φάση όπου η Κηφισιά ζήτησε πέναλτι υποστηρίζοντας ότι υπήρξε σπρώξιμο από τον Βερστράτε. Η Κηφισιά είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ήταν απειλητική, βρήκε δίχτυα στο 52’ με τον Σολόα το οποίο ορθώς δεν μέτρησε καθώς ο τελευταίος ήταν εκτεθειμένος. Αντιθέτως, ο Άρης μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο κάνοντας πολλά λάθη μη έχοντας την ίδια αποτελεσματικότητα στον ανασταλτικό τομέα. Βέβαια στο 54’ θα μπορούσε να είχε πάρει κάτι περισσότερο από τη βιαστική εκτέλεση που έκανε ο Άλβαρο Ζαμόρα καθώς είχε τον χρόνο αλλά και τον χώρο για μια καλύτερη επιλογή.

Στο ίδιο σημείο ο Ντέιβιντ Νίλσεν έριξε στο παιχνίδι καθαρό σέντερ φορ και τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο ο Ογκνιέν Οζέγκοβιτς έχασε σπουδαία ευκαιρία εκτελώντας άστοχο με το κεφάλι. Είχαν προηγηθεί οι δύο πρώτες παρεμβάσεις του Άκη Μάντζιου καθώς βλέποντας το πρόβλημα στον άξονα χρησιμοποίησε τον Βλάντιμιρ Νταρίντα προσδοκώντας ηρεμία και σωστή κυκλοφορία μπάλας.

Η εικόνα οδήγησε σε αλλαγές

Ο Άκης Μάντζιος δεν ήταν ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο και προχώρησε σε νέες αλλαγές (74’) ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Μανού Γκαρθία, Λορέν Μορόν «γυρνώντας» τον Νταρίντα σε δεύτερο αμυντικό χαφ. Η Κηφισιά συνέχισε να πιέζει αναζητώντας την ισοφάριση αλλά ήταν περιορισμένες οι τελικές προσπάθειές της καθώς χρειάστηκε να περάσουν 20 λεπτά για να απειλήσει (ξανά) με το κεφάλι ο Οζέγκοβιτς δίχως όμως να νιώσει κίνδυνο ο Αναγνωστόπουλος.

Ο Άκης Μάντζιος ολοκλήρωσε τις αλλαγές του στο 82’ κι ένα λεπτό μετά είδε τον Φαμπιάνο να τραυματίζεται τη στιγμή που προσπάθησε να διώξει την μπάλα. Ο Βραζιλιάνος δεν βγήκε από το γήπεδο καθώς όμως δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει στο κέντρο της άμυνας, τοποθετήθηκε σε θέση φορ και ο Οντουμπάτζο «μετατράπηκε» σε δεξιός στόπερ! Στο 89’ ο Ντέιβιντ Νίλσεν έπαιξε το τελευταίο του χαρτί – και μάλλον καθυστερημένα – με την είσοδο του Αντερέγκεν.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Τσάπαν, Τεσέιρα, Σολόα, Πέιος (Κηφισιά), Ροζ, Ζαμόρα, Οντουμπάτζο, Σαβέριο, Νταρίντα, Χουτεσιώτης (Άρης)

MVP: Ο Φαμπιάνο «τελείωσε» ένα σωρό φάσεις μέχρι το 84ο λεπτό που ήταν στο κέντρο της άμυνας καθώς στα τελευταία λεπτά τραυματίστηκε και για να μη βγει από το γήπεδο «βαφτίστηκε» φορ!

Στο ύψος τους: Ο Μενέντες έκανε καλό πρώτο ημίχρονο, ομοίως και ο Φετφατζίδης ο οποίος σημείωσε και το γκολ. Ο Μπιφουμά ήταν άφαντος στο πρώτο ημίχρονο αλλά η δημιουργία του δημιούργησε προϋποθέσεις για την Κηφισιά στο δεύτερο. Βελτιωμένοι στο δεύτερο μέρος και οι μέσοι της Κηφισιάς (Πέιος, Σολόα, Ίλιεφ).

Ο «αδύναμος κρίκος»: Οι δύο στόπερ της Κηφισιάς έκαναν κακό πρώτο ημίχρονο κι αυτό είχε τίμημα για την ομάδα τους. Ο Ματέους Σάντος έκανε δύο καταπληκτικές ενέργειες στο πρώτο μέρος αλλά τίποτε άλλο ενώ ο Τεττέι πέταξε στα σκουπίδια δύο σπουδαίες στιγμές για την ομάδα του.

Η «γκάφα»: Ο Χουτεσιώτης γλίστρησε στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα στο 5ο λεπτό αλλά την έδωσε στον Πέιο. Ωστόσο, διόρθωσε το λάθος του.

Το «στραγάλι»: Ο Ανδρέας Γκάμαρης δεν απέφυγε τα λάθη δίχως να επηρεάσει την εξέλιξη του αγώνα. Σωστά αποφάσισε στη φάση του 47ου λεπτού όπου η Κηφισιά ζήτησε πέναλτι και συμφώνησε μαζί του ο Τσαγκαράκης ο οποίος ήταν στο VAR.

Το «ταμείο» του Gazzetta: Ο Άρης πήρε αυτό που ήθελε χάρη στην καλή απόδοσή του στο πρώτο ημίχρονο και το γκολ του Γιάννη Φετφατζίδη. Η Κηφισιά δεν πήρε τίποτε παρότι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερη και βρήκε δύο-τρεις φάσεις.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ντέιβιντ Νίλσεν): Αναγνωστόπουλος, Τσάπαν, Γκόμπελιτς, Τεσέιρα, Μιλίτσεβιτς, Σολόα, Πέιος (89’ Αντερέγκεν), Ίλιεφ (74’ Κωνσταντακόπουλος), Ματέους Σάντος, Μπιφούμα, Τεττέι (54’ Οζέγκοβιτς)

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Ροζ, Μοντόγια, Βερστράτε, Τζούρασεκ (74’ Μάνου Γκαρθία), Φετφατζίδης (56’ Νταρίντα), Σουλεϊμάνοφ (56’ Σαβέριο), Μενέντες (82’ Φεράρι), Ζαμόρα (74’ Μορόν).

Πηγή: gazzetta.gr