Ασταμάτητος ο Άρης - Ισοπέδωσε και τον ΠΑΟΚ στο «καυτό» Παλέ (VIDEO)

aris-pale

Μεγάλοι νικητές στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης οι "κίτρινοι" (77-63) οι οποίοι βρίσκονται σε τρομερή φόρμα - Σημαντικό βήμα για την τετράδα

Ο Ρόνι Χαρέλ βγήκε... παγανιά, έγραψε με φαρδιά πλατιά γράμματα το όνομά του στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και οδήγησε τον Άρη στην επικράτηση απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο, τον ΠΑΟΚ (77-63).

Τι έκανε ο Χάρελ; Πιο σημαντικά από τους 21 πόντους του, είναι τα 7 κλεψίματα, όντας παντού στην άμυνα του Άρη. Ο Βασίλης Τολιόπουλος μπορεί να ήταν άστοχος στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, αλλά στο πιο κρίσιμο, στην τελευταία περίοδο, διέλυσε την άμυνα ζώνης του ΠΑΟΚ με απανωτά τρίποντα.

Εξαιρετικά άστοχος ο ΠΑΟΚ, οι περισσότεροι παίκτες του δεν μπήκαν στο κλίμα του αγώνα και μοιραία όταν σταμάτησε να έχει λύσεις απέναντι στην άμυνα του Άρη, παραδόθηκε.

Πλέον ο Άρης έκανε ένα σημαντικό βήμα για την τετράδα, ενώ κάλυψε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Άρης - ΠΑΟΚ: Το ματς

Ένας απίθανος Ρόνι Χαρέλ με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, οδήγησε τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι απέναντι στον ΠΑΟΚ. Για να φτάσουμε στην εμφάνιση του Χάρελ χρειάστηκε η απαραίτητη διακοπή για τη συγκομιδή των χιλιάδων λευκών χαρτιών που πέταξαν οι φίλοι των γηπεδούχων στο τζάμπολ, αλλά και μία απρόσμενη, αφού ένας φίλαθλος του Άρη λιποθύμησε και αποχώρησε από το γήπεδο με φορείο, έχοντας τις αισθήσεις του.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Άρης ξεκίνησε με 3/4 τρίποντα, αλλά δεν μπορούσε να πάρει διαφορά. Φρόντισε γι' αυτό ο Τζαμούνι ΜακΝίς, ο οποίος με εντυπωσιακές φάσεις και 8 πόντους κρατούσε τον ΠΑΟΚ στο ματς.

Από τον γρήγορο ρυθμό των πρώτων λεπτών δεν ευνοήθηκε καμία ομάδα. Ο Άρης μολονότι είχε 5/8 τρίποντα στην 1η περίοδο και 6/13 τρίποντα, συνέχισε να επιμένει στο μακρινό σουτ, με αποτέλεσμα να... γράψει 0/7 (1/12 στο 2ο δεκάλεπτο) από εκείνο το σημείο και μετά, δείχνοντας σημάδια απουσίας ενέργειας. Μοιραία, οι ψηλοί των γηπεδούχων δεν τροφοδοτήθηκαν και ο ΠΑΟΚ, που έκανε πολλά λάθη όταν απουσίαζε ο Φρίντρικσον, είχε την ευκαιρία να μένει κοντά στο σκορ.

Ο Άρης άλλαξε την τακτική του στο 2ο μέρος. Πέρασε την μπάλα στο Ντε Σόοουζα και απέκτησε οντότητα κοντά στο καλάθι. Ωστόσο, το πρόβλημά του ήταν ότι δεν μπορούσε να μετατρέψει τα επιθετικά ριμπάουντ (11) σε πόντους (μόλις 7).

Στο κρίσιμο σημείο εμφανίστηκε πάλι ο Χάρελ. Πέντε σερί πόντοι του, έκαναν το σκορ 56-59, προτού ένα κάρφωμα του Μπάνκστον δώσει διαφορά εννιά πόντων (58-49).

Στο ξεκίνημα της 4ης, ο Άρης κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά πόντων (+12) πάλι με τον Χαρέλ πρωταγωνιστή. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αφήσει στην άκρη την αστοχία του, έκαν ένα μίνι σερί 4-0 για να διαμορφώσει το σκορ σε 61-52.

Μετά από ένα διάστημα εκτέρωθεν άστοχων σουτ, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 8, αλλά στην επόμενη φάση ο Τολιόπουλος σκόραρε για τρεις και στην επαναφορά ο Χαρέλ έκανε το 60 (!) κλέψιμο στο ματς.

Όταν δε ο Τολιόπουλος ευστόχησε ξανά για τρεις, ο Άρης βρέθηκε στο +14. Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να κόψει το ρυθμό του Άρη με άμυνα ζώνης, την οποία.. διέλυσε ο Τολιόπουλος.

Πηγή: gazzetta.gr