Δυνατά για πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ με διπλό στη Λεωφόρο: 2-3 τον Παναθηναϊκό (VIDEO)

Θριαμβευτής ο δικέφαλος στη Λεωφόρο με νίκη 2-3

Σπουδαία επικράτηση για το δικέφαλο στη Λεωφόρο, που τον καθιστά βασικό διεκδικητή του τίτλου, αφήνοντας τον Παναθηναϊκό 4 βαθμούς στη βαθμολογία.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-3 σε ένα δραματικό παιχνίδι με σκόρερ τους Ντεσπόντοφ στο 2', Τόμας στο 37΄ και Σβαμπ στο 89ο λεπτό. Για τον Παναθηναϊκό σκόραρε ο Μπερνάρ στο 29΄ και στο 93΄.

Ο δικέφαλος ήταν φωτιά και λάβρα στις αγαπημένες του μεταβάσεις και πήρε ρεβάνς από τον Παναθηναϊκό για τον αποκλεισμό του από τον τελικό του κυπέλλου. Για το τριφύλλι η σημερινή ήττα ισοδυναμεί με πισωγύρισμα και τον αφήνει αρκετά πίσω όσον αφορά τη διεκδίκηση του τίτλου.

Ο ΠΑΟΚ προκάλεσε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στον Παναθηναϊκός καθώς κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη του απόπειρα επίσκεψης στην πράσινη περιοχή.

Μόλις στο 2’ ο Τάισον έκανε τρομερή ενέργεια από αριστερά, έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Σοάρες κι αυτός γύρισε στον Ντεσπόντοφ που με ιδανικό σουτ «πάγωσε» τη Λεωφόρο (0-1).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα πιέζοντας πολύ ψηλά τον ΠΑΟΚ, που όποτε έσπαγε το πρέσινγκ των παικτών του Φατίχ Τερίμ ήταν φωτιά και λάβρα στο τρανζίσιον.

Το σουτ του Σπόραρ δεν είχε δύναμη και πέρασε άουτ στο 7’ όπως και το μακρινό σουτ του Μλαντένοβιτς που μπλόκαρε εύκολα ο Κοτάρσκι στο 13’, με τον ΠΑΟΚ να απειλεί ξανά στο 17’ μετά από λάθος του Αράο και σέντρα του Ντεσπότοφ προς τον Τόμας το πλασέ του οποίου έδιωξε ο Ντραγκόφσκι σε κόρνερ. Ο Πολωνός «κίπερ» παραχώρησε νέο κόρνερ σε γυριστή κεφαλιά του Κεντζιόρα.

Το τριφύλλι έφτασε τελικά στην ισοφάριση στο 29’ μετά από ωραία σέντρα του Κώτσιρα από δεξιά και απομάκρυνση της μπάλας του Κεντζιόρα με το κεφάλι, σε ένα χώρο που ο εξαιρετικός Μπερνάρ με δεξί πλασέ την έστειλε στα δίχτυα (1-1).

Οκτώ λεπτά αργότερα, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ έφτασε σε ένα δεύτερο γκολ, με τον Μεϊτέ να περνάει τον Τσέριν στον άξονα και να βγάζει θαυμάσια κάθετη πάσα στον Τάισον που με τη σειρά του τη… σέρβιρε στον Τόμας που έκανε εύκολα το 1-2 στο 37’.

Στο δεύτερο ημίχρονο o Φατίχ Τερίμ έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές προσώπων, τροποποιώντας παράλληλα το σχηματισμό του Παναθηναϊκού από 4-4-2 σε 4-3-3.

Ο ΠΑΟΚ εντούτοις έφτασε πολύ κοντά σε ένα τρίτο γκολ στο 50’ με τον Ντεσπόντοφ να δίνει έξοχα τη μπάλα στον Τόμας που έκανε την προβολή, αλλά ο Ντραγκόφσκι παραχώρησε σωτήρια κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός «απάντησε» στο 52’ με τον Μπερνάρ να δίνει στον Χουάνκαρ κι αυτός στον Ιωαννίδη που πλάσαρε διαγώνια αλλά η μπάλα «έγλυψε» το αριστερό κάθετο δοκάρι και πέρασε άουτ.

Στο 57’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα κάτω από το τείχος ανάγκασε τον Κοτάρσκι να κάνει σπουδαία απόκρουση. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έκανε μία ακόμη σωτήρια επέμβαση στο 69’ σε καρφωτή κεφαλιά του Γέντβαϊ από σέντρα του Μπακασέτα, με τον Κουλιεράκη να σώζει το νέο σουτ του Κροάτη στόπερ!

Στο 72’ το σουτ του Μπακασέτα πέρασε άουτ όπως και το σουτ του Τάισον στο 78’.

Στο 83’ ο Ιωαννίδης έστρωσε στον Μπακασέτα που σούταρε με δύναμη, αλλά ο Κοτάρσκι έδωσε ξανά την εστία του παραχωρώντας κόρνερ. Ενα λεπτό αργότερα ο Νταγκόφσκι σταμάτησε το σουτ του Σαμάτα.

Ο ΠΑΟΚ ωστόσο στο 88’ βγήκε ξανά στο τρανζίσιον με τον Σαμάτα να σουτάρει και τον Παλάσιος να αποκρούει με το χέρι προ της γραμμής. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Σβαμπ διαμορφώνοντας το 1-3.

Ο Τάισον μάλιστα στο 91’ θα μπορούσε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΠΑΟΚ αλλά το πλασέ που επιχείρησε έφυγε λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι.

Ο -άξιος συγχαρητηρίων- Μπερνάρ μείωσε στο 92’ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ του αγώνα (2-3).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ / 4-4-2): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (46’ Πέρεθ), Γέντβαϊ, Αράο, Μλαντένοβιτς (46’ Χουάνκαρ), Κώτσιρας, Τσέριν (79’ Γερεμέγιεφ), Μπακασέτας, Μπερνάρ, Ιωαννίδης, Σπόραρ (46’ Παλάσιος).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου / 4-2-3-1): Κοτάρσκι, Σοάρες, Κεντζιόρα (46’ Νάσμπεργκ), Κουλιεράκης, Οτο (77’ Βιεϊρίνια), Μεϊτέ, Σβαμπ, Ντεσπόντοφ (61’ Ζίβκοβιτς), Μουργκ (61’ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Τόμας (72’ Σαμάτα).