Ποντάρουμε στην καλύτερη ομάδα και στα… «λάθη»

Οι προβλέψεις του "Γύπα" για το ελληνικό πρωτάθλημα...

Δεν σταματά ποτέ η ίντριγκα σ’ αυτό το πρωτάθλημα: Σαν να μην έφτανε η εισαγγελική έρευνα για τον… Φαταούλ και τους υπόλοιπους, ήρθε κι ο Καπό να μιλήσει για τον Λεβαδειακό με τα… καλύτερα. Και τι δεν είπε: μαφία, απειλές, κουμπούρια. Απ’ όλα. Η ομάδα της Λιβαδειάς απάντησε μιλώντας για έναν «χρεοκοπημένο τύπο που έχει αφήσει φέσια παντού». Μία ωραία ατμόσφαιρα, πραγματική διαφήμιση για το ελληνικό ποδόσφαιρο, ενώ όλα τα μέσα ασχολούνταν με τον αν έπρεπε να παίξει ο Μαντάλος στην Εθνική. Έχουμε προτεραιότητες σ’ αυτή τη χώρα, όχι ψέματα. Στο δια ταύτα τώρα, γιατί το κουπόνι έχει κάποιες «κρυφές» ευκαιρίες. Πάμε στο ψητό.

155. Βέροια-Κέρκυρα: Η Βέροια έχει εντυπωσιάσει τους πάντες τις πρώτες δύο αγωνιστικές με 2 στα 2 (νίκη με Ξάνθη 3-2 και με ΟΦΗ 0-1). Ούτε η Κέρκυρα πάει πίσω. Νίκη επί του Πανθρακικού με 2-1 και «κλοπή» στην Ξάνθη (0-0) με το ακυρωθέν γκολ του Χαβίτο. Το ματς κλείνει περισσότερο προς τον άσσο (1,70) όμως το λάθος των μπουκ είναι το υψηλότατο over. Καμία λογική στο 2,00 που μας δίνει για δύο ομάδες που παίζουν ανοικτά και ακόμη δεν έχουν την ψείρα της σκοπιμότητας.

155. Βέροια-Κέρκυρα: Over (2,00)

257. ΠΑΟΚ-Ν. Βόλου: Ο ΠΑΟΚ έρχεται από δύο συνεχόμενες τεσσάρες και ο Άγγελος δείχνει να περνάει στην ομάδα αυτό που θέλει: «Κάθε ματς σαν το τελευταίο». Ακόμη και με αντίπαλο την πιθανώς ασθενέστερη ομάδα του πρωταθλήματος, ο «Δικέφαλος» - έχοντας και την εμπειρία της Καλλονής – θα μπει φουλαριστός. Καλός και ο άσσος από το ημίχρονο, όμως, για να αυξήσουμε λίγο την απόδοση θα πάμε με 4-6 γκολ.

257. ΠΑΟΚ-Ν. Βόλου: 4-6G (2,90)

278. Ολυμπιακός-ΟΦΗ: Μέχρι την τελευταία μέρα των μεταγραφών ο Ολυμπιακός άλλαζε τους παίκτες σαν τα πουκάμισα. Αν έπαιζε σε ένα σοβαρό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα αυτή η ομάδα με τις δεκάδες προσθαφαιρέσεις δεν θα υπήρχε περίπτωση να πάρει κάτι φέτος. Ωστόσο, Ελλάδα είσαι και Ολυμπιακός είσαι. Απ’ την άλλη, ο Γκατούζο δείχνει να φτιάχνει μία ομάδα κοντά στον χαρακτήρα του: Ό, τι καταφέρνει θα το καταφέρνει με κόπο και πόνο. Για το σημερινό ματς αξίζει τον οβολό μας το 2-3 γκολ, με τη λογική πως ο ΟΦΗ ξέρει που πάει και πως ο Ολυμπιακός έχει ματς την Τσάμπιονς Λιγκ.

278. Ολυμπιακός-ΟΦΗ: 2-3G (2,10)

344. Πανιώνιος-Αστ. Τρίπολης: Την περασμένη αγωνιστική γράφαμε για το ματς με τον Παναθηναϊκό πως «Δυστυχώς, όμως, ο νεανικός Πανιώνιος δεν προσφέρεται για την κόντρα». Πιο δραματική δικαίωση δεν θα μπορούσαμε να φανταστούμε. Πάντως, ο Πανιώνιος βγάζει φιλότιμο αλλά κυρίως δουλειά. Ωστόσο, ο Αστέρας είναι αυτή τη στιγμή η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα (εξ ου και ο τίτλος). Θα προσπαθήσει να καθαρίσει την μπουγάδα για να πάει ήρεμος στην πρεμιέρα του Γιουρόπα. Έτσι, καταλήγουμε στο διπλό από το ημίχρονο που πληρώνει καλά (2,90).

344. Πανιώνιος-Αστ. Τρίπολης: 2 ημίχρονο (2,90)

372. Ατρόμητος-Παναιτωλικός: Άρση καπέλου στον Μάκη Χάβο που για δεύτερη χρονιά δεν άφησε τον Ολυμπιακό να περάσει από το Αγρίνιο. Ωστόσο, τα επιθετικά προβλήματα της ομάδας βγάζουν μάτι και αν ο Μορένο (δανεικός από Μπράγκα) δεν είναι έστω λίγο… Καμάρα, ο Παναιτωλικός θα εμφανίζει πολλές δυσκολίες στο σκοράρισμα. Απ’ την άλλη ο Ατρόμητος μετρά δύο νίκες με 1-0, όμως, βγάζει ευκαιρίες και τα γκολ θα έρθουν. Αίσθησή μας πως θα κερδίζει από το ημίχρονο.

372. Ατρόμητος-Παναιτωλικός: 1 ημίχρονο (1,95)

373. Λεβαδειακός-Πανθρακικός: Τα είπαμε πιο πάνω για τις καταγγελίες του Καπό, οπότε ας κοιτάξουμε τώρα τα αγωνιστικά. Ο Λεβαδειακός έκανε ένα επαγγελματικό παιχνίδι με τον ΠΑΟ, έχασε με το… κολακευτικό 2-1 από τον Αστέρα παρότι προηγήθηκε. Απ’ την άλλη ο Πάνθραξ αδικεί τον εαυτό του, χαραμίζοντας ημίχρονα. Ο Μάντζιος το ξέρει και σίγουρα θα προσπαθήσει να σφίξει τα λουριά μίας ομάδας που από τη μέση και μπροστά είναι χαρισματική. Κοινώς; Κόντρα και διπλό στη Λιβαδειά!

373. Λεβαδειακός-Πανθρακικός: 2 (3,50)

374. ΠΑΣ Γιάννινα-Ξάνθη: Με την εικόνα που εμφανίζουν οι δύο ομάδες θα έπρεπε να πάμε στον άσσο με κλειστά τα μάτια. Επειδή, όμως, έχουμε σε εκτίμηση τον Σάκη Τσιώλη θα το αποφύγουμε τουλάχιστον ως κύρια πρόταση. Θα πάμε με το καλοπληρωμένο over (2,00) γιατί ένα γκολ θα το ανοίξει το παιχνίδι.

374. ΠΑΣ Γιάννινα-Ξάνθη: Over (2,00)

400. Καλλονή-ΠΑΟ: Ξαναείπαμε πως ο Παναθηναϊκός δίχως Μπεργκ πρέπει να αποδείξει πως αξίζει να θεωρείται απόλυτο φαβορί. Το έδειξε στη Λεωφόρο παρότι κέρδισε τελικά. Απέναντί του βρίσκει τώρα μία ομάδα που το θέλει πολύ αυτό το αποτέλεσμα. Δυσκολευτήκαμε πολύ αν θα προτίνουμε το 1Χ ή τον άσσο στο ημίχρονο. Πάμε με την Καλλονή του ημιχρόνου τελικά γιατί η Μυτιλήνη θα φλέγεται και γιατί ο ΠΑΟ έδειξε χαρακτήρα με τον Πανιώνιο.

400. Καλλονή-ΠΑΟ: 1 ημίχρονο (4,50)

427. Εργοτέλης-Πλατανιάς: Ο Πλατανιάς δείχνει να είναι ένα… κλικ πίσω από τον Εργοτέλη, ο οποίος άλλαξε ήδη προπονητή. Με μία ήττα τώρα ο Χριστόπουλος μπορεί να αποτελέσει παρελθόν όπως έγινε με τον Φεράντο. Μοιάζει πολύ πιθανό και έτσι πάμε με τον άσσο.

427. Εργοτέλης-Πλατανιάς: 1 (2,05)