Μαραθώνιος «Μέγας Αλέξανδρος»: Street Party για την διαδρομή των 5 χιλιομέτρων! (ΒΙΝΤΕΟ)

Δρόμος υγείας στο κέντρο της Θεσσαλονίκης

Το μεγάλο πάρτι με τη διαδρομή των 5.000 μέτρων ξεκινάει με τον κόσμο να ξεχύνεται στους δρόμους του κέντρου της Θεσσαλονίκης! Πάνω από 13.000 δρομείς συμμετέχουν στον δρόμο υγείας με τον οποίο ολοκληρώνονται οι διαδρομές του Διεθνή Μαραθωνίου «Μέγας Αλέξανδρος».

Νωρίτερα, για πρώτη φορά στα 12 χρόνια ιστορίας του 12ου Διεθνή Μαραθωνίου "Μέγας Αλέξανδρος" κατάφερε Έλληνας δρομέας να κατακτήσει την πρώτη θέση

Ο Μιχάλης Παρμάκης έκοψε πρώτος την κορδέλα του τερματισμού σε χρόνο 2 ώρες 35 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα.

Δεύτερος τερμάτισε ο Κυριάκος Συμιριώτης και τρίτος ο Ιλίρ Κελετζί.

Στην διαδρομή των 10km, πρώτος τερμάτισε ο αθλητής του Παναθηναϊκού, Κωνσταντίνος Γκελαούζος, σε 1 ώρα, 16 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα. Τον ακολούθησαν ο Ιωαννίδης στη δεύτερη θέση και ο Αναγνώστου που ήρθε τρίτος.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά τον Γκελαούζο, τερμάτισε και η πρώτη γυναίκα δρομέας, Αναστασία Καρακατσάνη ενώ στις γυναίκες δεύτερη τερμάτισε η Μιχαλά και τρίτη η Καραγεωργάκη.

Με μαθητές δημοτικών σχολείων της Θεσσαλονίκης γέμισε η παραλιακή λεωφόρος καθώς διεξήχθη ο δρόμος 1.000μ. Μαθητών Δημοτικών Σχολείων του Μαραθωνίου.