Θεσσαλονίκη: Αυτοί είναι οι μεγάλοι νικητές στο 18ο Μαραθώνιο Μέγας Αλέξανδρος

Μεγάλος νικητής ο Φώτης Ζησιμόπουλος που τερμάτισε σε 2 ώρες, 23 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα

Ο Φώτης Ζησιμόπουλος ήταν ο μεγάλος νικητής στο 18ο Διεθνή Μαραθώνιο Μέγας Αλέξανδρος, κόβωντας το νήμα σε 2 ώρες, 23 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα.

Οι δρομείς τερματίζουν στο Μαραθώνιο που ξεκίνησε από την Πέλλα στις 07:45, σε έναν θεσμό - γιορτή που άλλαξε το δρομικό κίνημα στη Βόρεια Ελλάδα αποτελώντας σημείο αναφοράς, με πλούσια κοινωνική προσφορά, ιστορικό βάρος και ισχυρό ρόλο στην οικονομική και τουριστική ανάδειξη της Θεσσαλονίκης και της Μακεδονίας από το 2006 μέχρι σήμερα.

Σύμφωνα με τα ανεπίσημα αποτελέσματα τον Φώτη Ζησιμόπουλο ακολούθησαν στη δεύτερη και τρίτη θέση, ο Καλοπίδης Γιώργος και ο Μπέης Κυριάκος με χρόνους 02:25:49 και 02:31:22 αντίστοιχα.

Στις γυναίκες πρώτη τερμάρισε η Σταματία Νούλα με χρόνο 02:45:02. Δεύτερη η Ντενίζ Δημάκη με 02:48:15 και τρίτη η Βασίλεβα Ντεσίσλαβα με 03:05:40 . Οι περίπου 1.700 δρομείς που συμμετέχουν στο Μαραθώνιο συνεχίζουν μέχρι αυτή την ώρα πλησιάζοντας στη γραμμή του τερματισμού.

Δείτε στους παρακάτω πίνακες τους πρώτους 100 δρομείς, άντρες και γυναίκες, που τερμάτισαν στο Μαραθώνιο:

Ο 18ος Διεθνής Μαραθωνίος ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – bwin περιλαμβάνει ακόμα τον Δρόμο Υγείας 10.000μ. (ώρα έναρξης 08:30, αφετηρία: Δημοτικό Στάδιο Αμπελοκήπων) και τον Δρόμο Υγείας 5.000μ. (ώρα έναρξης: 12:30, αφετηρία: Δημαρχιακό Μέγαρο Θεσσαλονίκης).

Κοινό σημείο τερματισμού, για όλους τους δρόμους του αγωνιστικού προγράμματος, θα είναι στο ύψος της πλατείας του αγάλματος του Μεγάλου Αλεξάνδρου, στην παραλία της Θεσσαλονίκης.

Στο δρόμο των 10.000 μ. νικητής ήταν ο Γιώργος Ιατροδέλλης στους άντρες και η Μαρία Παπαναστασίου στις γυναίκες.