«Χρυσοί» οι Μουζενίδης και Μαντζουρογιάννης στο Ευρωπαϊκό!

Μεγάλες διακρίσεις για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Παίδων/Κορασίδων

Το πρώτο μετάλλιο της χώρας και μάλιστα χρυσό, στην ιστορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Παίδων/Κορασίδων κατέκτησε ο Οδυσσέας Μουζενίδης στην σφαιροβολία, στη δεύτερη ημέρα της διοργάνωσης στην Τιφλίδα. Ο ταλαντούχος αθλητής κατάφερε στον αγώνα στόχο να ξεπεράσει τον αυτό του, να κάνει αυτό που μπορεί καλύτερα: να ρίξει μακριά τη σφαίρα και φυσικά να πανηγυρίσει στην έναρξη της αθλητικής του καριέρας, μια σπουδαία διάκριση.

Ο 16χρονος από την αρχή του αγώνα ήταν μέσα στα μετάλλια, ωστόσο στην πέμπτη του προσπάθεια φρόντισε να κάνει ξεκάθαρο πως δικαίως είναι ο κορυφαίος σφαιροβόλος της Ευρώπης στην κατηγορία του. Ο αθλητής του Γιώργου Μποτσκαριόφ έστειλε τη σφαίρα στα 21,51 μ. και βελτίωσε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ, το οποίο ήτα 21,41 μ. από τα Σιθώνεια. Ο Μουζενίδης ξεκίνησε τον αγώνα του στα 19,99 μ. συνέχισε στα 21,02 μ. είχε δύο άκυρες προσπάθειες το 21,51 μ. και έκλεισε τον αγώνα του με άκυρη. Δεύτερος με φετινό ρεκόρ ήταν ο Ντμίτρι Καρπούκ (Λευκορωσία) με 21,24 και τρίτος με την ίδια επίδοση ο Φιλανδός Ερο Αχόλα.

Χρυσός και ο Μαντζουρογιάννης

Μετά τον Οδυσσέα Μουζενίδη ήταν η σειρά του Παναγιώτη Μαντζουρογιάννη να ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου με άλμα στα 7,60μ. στον τελικό του μήκους.

Ο αθλητής του Παναγιώτη Σκορδίλη κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο μήκος με άλμα στα 7,60 μ., το οποίο σημείωσε στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια. Ο αθλητής μέχρι εκείνο το σημείο ήταν στη δεύτερη θέση με καλύτερη προσπάθεια στα 7,42 μέτρα.

Ο Μαντζουρογιάνννης ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα με άλμα στα 7,25 μ., συνέχισε στα 7,37 μ., τα 7,42 μ. και 7,37 μ και στο έκτο άλμα βρήκε τη δύναμη να κυνηγήσει το άλμα του χρυσού μεταλλίου. Ο νεαρός πλέον κάνει σχέδια για  το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων εκεί όπου θα κυνηγήσει την επόμενη διάκριση. Δεύτερος με 7,54 μ. ήταν ο Γάλλος Ενζό Χόντεμπαρ και τρίτος ο Ρουμάνος Μπίγκνταν Σιτοιάνου (7,31 μ.).