Εμφάνιση… πρωταθλητή ο ΠΑΟΚ, νίκησε 1-5 τον Απόλλωνα! (VIDEO)

Άνετη εκτός έδρας επικράτηση του Δικεφάλου στη Ριζούπολη

Πάτησε γκάζι στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ στη Ριζούπολη και δεν ξανακοίταξε πίσω του, νικώντας άνετα τον Απόλλωνα Σμύρνης με 1-5, σε μια εμφάνιση… πρωταθλητή.

Το αήττητο του Δικεφάλου δεν σταμάτησε ούτε τώρα, με τον Πέλκα να ανοίγει νωρίς το σκορ στο 4ο λεπτό, τον Ολιβέιρα να διπλασιάζει τα τέρματα πριν καν περάσει το πρώτο δεκάλεπτο το αγώνα και τον Μπίσεσβαρ να σκοράρει στο ’33. Ο Σβιντέρσκι σκόραρε και πάλι, λίγο μετά που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο Ενρίκε ολοκλήρωσε το θρίαμβο στο '89. Ο ΠΑΟΚ έτσι διατήρησε τη διαφορά του από τον δεύτερο Ολυμπιακό και περιμένει πλέον στην Τούμπα τον Άρη για το τοπικό ντέρμπι που αναμένεται… καυτό!

Ο «Δικέφαλος» είχε τελειώσει ουσιαστικά με το παιχνίδι από το 9ο λεπτό, όταν προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Πέλκα στο 4΄ (κεφαλιά) και Ολιβέιρα στο 9΄ (σουτ), απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν επιδίωξε να αμυνθεί αλλά προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι του και είχε τις στιγμές του, αλλά ο Μπεντινέλι στο 7΄ (απέκρουσε ο Πασχαλάκης) και στο 15΄ (σουτ άουτ) έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ξαναδώσει ενδιαφέρον στον αγώνα.

Στο 33΄ ο Μπίσεσβαρ σημείωσε το 3-0 με πλασέ από γύρισμα του Λημνιού, δημιουργώντας περιέργεια για το που θα μπορούσε να φτάσει η έκταση του σκορ αν η συνάντηση συνεχιζόταν σε αυτό το μοτίβο.

Και συνεχίστηκε, καθώς στο 64ο λεπτό οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ που δικαιούνταν, με σκόρερ τον Ντ΄ Ούρσο ο οποίος νίκησε τον Πασχαλάκη. Από την πλευρά του, ο «Δικέφαλος» έφτασε στο 4-1 με τον Σφιντέρσκι στο 78΄, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι και έκλεισε το σκορ με τον Πέδρο Ενρίκε στο 89΄.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: -

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Στάθης, Κύργιας, Βαφέας, Κοντοές (46΄ Γκίνο), Οριουέλα, Μπεντινέλι, Ρώσση (46΄ Βάρκας), Ντούρσο, Ντεφεντερίκο, Ελ Χέλβε (77΄ Ναζλίδης).

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ολιβέιρα, Μαουρίσιο, Λημνιός (86΄ Ζαμπά), Μπίσεσβαρ (76΄ Σφιντέρσκι), Πέλκας, Άκπομ (81΄ Ενρίκε).