Επική πρόκριση ΠΑΟΚ: Γονάτισε με 4-2 τον Πανιώνιο στην παράταση (VIDEO)

Στα ημιτελικά ο Δικέφαλος με πρόκριση γκραντ-κινιόλ

Έστω και στα τελευταία λεπτά της παράτασης, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους ημιτελικούς ενάντια στον Πανιώνιο με 4-2 με γκολ από πέναλτι του Αντελίνιο Βιερίνια.

Μετά από ένα ματς που δεν προσφερόταν για καρδιακούς, ο Δικέφαλος πήρε με επικό τρόπο την πρόκριση, μετά από ένα σκληρό παιχνίδι με κακή διαιτησία και πάρα πολύ πάθος. Μάλιστα, μετά το γκολ του Βιερίνια, ο Πανιώνιος δεν ξαναβγήκε στον αγωνιστικό χώρο και ο διαιτητής έληξε εσπευσμένα τον αγώνα.

Το ματς ξεκίνησε με τον Πέλκα να αποχωρεί με το «καλημέρα» της αναμέτρησης με φορείο, αναγκάζοντας τον Λουτσέσκου να περάσει στο γήπεδο τον Μπίσεσβαρ. Ο Ολλανδός φρόντισε να βάλει άμεσα την υπογραφή του στο ματς καθώς στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης, εκμεταλλευόμενος τις κόντρες στην άμυνα του Πανιωνίου, έστειλε με δυνατό σουτ τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Κότνικ για το 1-0, σφραγίζοντας την υπεροχή των «ασπρόμαυρων».

Ο Ντουρμισάι με σουτ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 1-1, λίγα λεπτά αργότερα, βάζοντας τον Πανιώνιο στη θέση του οδηγού μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου πέρασε στο β΄ημίχρονο στην αντεπίθεση, ρίχνοντας τον Άκπομ δίπλα στον Σφιντέρσκι, αποσύροντας τον Λημνιό προκειμένου να ψάξει το δεύτερο γκολ, βλέποντας πως η ομάδα του φτάνει στην τελική προσπάθεια, δημιουργεί ρήγματα αλλά του λείπει η αποτελεσματικότητα. Με τη σειρά του, ο Άκης Μάντζιος πραγματοποίησε τη δική του κίνηση στη σκασκιέρα, αναπροσάρμοσε το πλάνο του σε ένα 3-4-3 με την είσοδο του Μπανανά, θέλοντας να μπλοκάρει τους επιθετικούς του Δικεφάλου.

Στο 83’, ο Κάρολ Σφιντέρσκι διαμόρφωσε το 2-1 με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση, στο 4ο λεπτό της παράτασης, οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη τους τελική προσπάθεια, έγραψαν με τον Γάλλο το 2-2, με τον Καμαρά να περνάει τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Πασχαλάκη, κόβοντας τα πόδια των «ασπρόμαυρων».

Το παιχνίδι όμως παρά ήταν τρελό για να ολοκληρωθεί έτσι και ο Άκπομ φρόντισε να βάλει... φωτιά στο 114΄για το 3-2. Τέλος, στο τελευταίο λεπτό της παράτασης σφυρίχτηκε πέναλτι κατά του Πανιώνιου το οποίο εκτέλεσε ο Βιερίνια που έστειλε τον κόσμο του ΠΑΟΚ στα ουράνια και τα ημιτελικά του Κυπέλλου.