Σήκωσε την Ελλάδα στην κορυφή της Ευρώπης ο Τεντόγλου! (VIDEO)

Κορυφαία επίδοση στον κόσμο για φέτος από τον Έλληνα αθλητή

Δεν υπάρχουν λόγια για τον Μίλτο Τεντόγλου. Ο 20χρονος Έλληνας αθλητής με άλμα στα 8.38 μέτρα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου που διεξάγεται στην Γλασκώβη. Η επίδοση του αθλητή του Γιώργου Πομάσκι είναι κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο, κορυφαία στην Ευρώπη ενώ είναι και πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία των Ανδρών και των Κ23 ετών.

Ο Τεντόγλου που πήγε στη διοργάνωση με ρεκόρ 8.23 μέτρα επιβεβαιώσε ότι είναι ο κορυφαίος αθλητής μήκους στην Ευρώπη. Ξεκίνησε τον αγώνα του με άκυρο άλμα ενώ το δεύτερο μετρήθηκε στα 8.12 μέτρα. Στη συνέχεια είχε μία άκυρη προσπάθεια ενώ το τέταρτό του άλμα μετρήθηκε στα 8.16 μέτρα, ένα εκατοστό πίσω από τον Σουηδό Νίλσον που είχε σημειώσει 8.17 μέτρα με τη δεύτερή του προσπάθεια.

Ο Τεντόγλου «πέταξε» στα 8.38 μέτρα στην πέμπτη του προσπάθεια επίδοση που του έδωσε και το χρυσό μετάλλιο. Δεύτερος ο Σουηδός Τομπίας Νίλσον με άλμα στα 8.17 μέτρα που είναι νέο ατομικό ρεκόρ ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Στραχίνια Γιοβάντσεβιτς με άλμα στα 8.03 μέτρα που είναι νέο ρεκόρ Σερβίας για τον κλειστό στίβο.

«Ασημένια» η Παπαχρήστου στο τριπλούν!

Η Βούλα Παπαχρήστου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης. Μετά από αυτή την επιτυχία η συνολική ελληνική συγκομιδή στη διοργάνωση φτάνει τα 31 μετάλλια (5 χρυσά, 15 ασημένια και 11 χάλκινα).

Η Ελληνίδα αθλήτρια, στην 4η συμμετοχή της στη διοργάνωση και στον δεύτερο εφετινό αγώνα της (ο πρώτος ήταν στα προκριματικά, όπου έκανε 14.28μ), έκανε 14.50μ στην πρώτη προσπάθεια που είναι νέο ατομικό ρεκόρ (προηγούμενο 14.47μ) και, μετά το χάλκινο το 2017 στο Βελιγράδι, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Απόλυτα ικανοποιημένη εμφανίστηκε η Παπαχρήστου στις δηλώσεις που έκανε μετά την επιτυχία της.

Νικήτρια αναδείχθηκε η Ισπανίδα Άννα Πελετέριο με 14.73μ, επίδοση που είναι η κορυφαία φετινή στην Ευρώπη και νέο εθνικό ρεκόρ. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η 36χρονη Ουκρανή Όλια Σαλαντούχα, πρωταθλήτρια Ευρώπης και κόσμου με 14.47μ (είχε τρεις προσπάθειες, την 2η, την 4η και την 5η με την ίδια επίδοση).