«Σκόνταψε» στην πρεμιέρα ο Άρης – Χ και χαμένο πέναλτι με ΟΦΗ

Πρεμιέρα απόψε το βράδυ Σαββάτου στο Βικελίδης

Οι «κιτρινόμαυροι» θα μπορούσαν να έχουν μία εύκολη νίκη αλλά Ιντέγε και Ντιγκινί ήταν οι «μοιραίοι» και δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στον ΟΦΗ ο οποίος πήρε τον έλεγχο του κέντρου. Μάλιστα οι Κρητικοί έδειξαν από νωρίς τις απειλητικές τους διαθέσεις και προηγήθηκαν στο 18ο λεπτό με τον Μεγιάδο. Νωρίς ο Άρης θα μπορούσε να σκοράρει αλλά ο Μαρτίνεζ... σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του ΟΦΗ. Μετά το 0-1 οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν στον βαθμό που θα ήθελαν, προσπάθησαν να πιέσουν και ουσιαστικά η... μεγάλη τους ευκαιρία δημιουργήθηκε από λάθος των αμυντικών της κρητικής ομάδας, με τον Ντιγκινί να απειλεί αλλά να μην καταφέρνει να σκοράρει μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος μιας και ο ΟΦΗ έμεινε σε παθητικό ρόλο και δεν μπόρεσε να απειλήσει όπως στο πρώτο μέρος. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Ντιγκινί αλλά αστόχησε σε πέναλτι και τελικά η επιμονή τους δικαιώθηκαν στο 69ο με τον Σάσα. Η πίεση συνεχίστηκε από τους γηπεδούχους που είχαν φάσεις και ευκαιρίες για το 2-1 αλλά τελικά δεν μπόρεσαν να τις αξιοποιήσουν είτε λόγω ατυχία, είτε λόγω Σωτηρίου.

Πηγή: sdna.gr