Επιστροφή με ήττα στην Α1 για τον Ηρακλή: 75-59 μέσα στο Περιστέρι

Παρά την προσπάθεια του Ηρακλή να ξαναμπεί στο παιχνίδι στο 4ο δεκάλεπτο, το Περιστέρι άντεξε πετυχαίνοντας την πρώτη φετινή νίκη

Το Περιστέρι (1-0) άρχισε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στην εφετινή Basket League, επικρατώντας του Ηρακλή (0-1) με 75-59.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο όμως το Περιστέρι άντεξε στην πίεση και κατέκτησε το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν.

Το Περιστέρι βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα του κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 19-10, υποχρεώνοντας τον Ηρακλή σε 4/16 σουτ εντός πεδιάς σε αυτό το διάστημα. Ο  «Γηραιός» δεν κατάφερε να βρει λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (1/9 τρίπ.) κι έκανε 5 λάθη κόντρα στην ομάδα των δυτικών προαστίων που παρουσίασε πολυφωνία στην επίθεση και είχε ως κορυφαίο σκόρερ  τον Ουίλιαμ Χάτσερ (6π.).

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με σερί 5-0 για το Περιστέρι που προηγήθηκε με +14 με τον Στίβεν Γκρέι (24-10, 11:47) και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 38-25 χάρη στο τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου απέναντι στον Ηρακλή που στηρίχθηκε επιθετικά στα ξεσπάσματα του Όλι Χάνλαν (9π.). Το layup του Γκρέι ανέβασε τη διαφορά στο +17 (42-25, 21:13), οι «κυανόλευκοι» αντέδρασαν μειώνοντας σε 45-35 με τον Χάνλαν όμως το Περιστέρι άντεξε στην πίεση και προηγήθηκε με 58-43 στο 30' με το τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με επιμέρους σκορ 5-14 για τον Ηρακλή (63-57, 34:40) όμως το τρίποντο του Χάτσερ και η βολή του Γκρέι ανέβασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (67-57, 36:08) για τους γηπεδούχους που τη διατήρησαν ως το τέλος, φτάνοντας στη νίκη με 75-59.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 38-25, 58-43, 75-59.

Πηγή: gazzetta.gr