ΠΑΟΚ: Νέα ήττα από Κράσνονταρ και τέλος το όνειρο του Champions League

Οδυνηρός αποκλεισμός με νέα ήττα 1-2 από Κράσνονταρ

Αντιμέτωπος με την μεγαλύτερη πρόκληση της ιστορίας του βρέθηκε ο ΠΑΟΚ, καλούμενος να κάνει το τελευταίο βήμα για την είσοδό του στους ομίλους του Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία του. Κι όμως ενώ έφτασε τόσο κοντά γνώρισε ξανά την ήττα από την Κράσνονταρ, που άνοιξε το σκορ στο 73ο λεπτό. Η πρόσκαιρη ισοφάριση του Ελ Καντουρί, αναπτέρωσε τις ελπίδες του ΠΑΟΚ για ένα μόλις λεπτό πριν διαμορφωθεί το τελικό 1-2.

Ο δικέφαλος πλέον συνεχίζει στο Europa League μένοντας ακόμη μία χρονιά έξω από τη μεγαλύτερη διασυλλογική διοργάνωση.

Το εκτός έδρα γκολ στον πρώτο αγώνα παρά την ήττα με 2-1 στον πρώτο αγώνα στη Ρωσία απέναντι στην Κράσνονταρ έδινε ελπίδες στο δικέφαλο για να πετύχει το μεγάλο του στόχο και να ικανοποιήσει το αίτημα χιλιάδων οπαδών του που βρέθηκαν κατά την αναχώρηση της αποστολής στο Μακεδονία Παλάς για να εμψυχώσουν τους παίχτες της ομάδας και να δώσουν την ώθηση που χρειαζόταν.

Η εικόνα στους αγώνες και τις μεγάλες προκρίσεις απέναντι σε Μπεσίκτας και Μπενφίκα δημιουργούσε αισιοδοξία για την αναμέτρηση με την Κράσνονταρ με ζητούμενο τη νίκη με σκορ που θα έδινε την πρόκριση.

Έτσι ο Αμπέλ Φερέιρα παρέταξε την ομάδα του στον αγώνα ρεβάνς των δύο ομάδων χωρίς κάποια αλλαγή σε σχέση με το πρώτο ματς με τους Ρώσους, για τα πλέι οφ του Champions League.

Πιο συγκεκριμένα, κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Ζίβκοβιτς με τριάδα στην άμυνα τους Μιχαηλίδη, Βαρέλα και Ίνγκασον. Στις πτέρυγες βρέθηκαν Γιαννούλης και Κρέσπο με τους Σβαμπ και Ελ Καντουρί στο κέντρο.

Στην επίθεση ξεκίνησαν οι Τζόλης, Πέλκας και Αντρίγια Ζίβκοβιτς, με τον νεαποκτηθέντα Τσόλακ να μένει στον πάγκο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα θέλοντας να βρει γρήγορα το γκολ που θα του έδινε σκορ πρόκρισης και θα τον έβαζε στη θέση του οδηγού για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Με πίεση ψηλά στον αγωνιστικό χώρο και την Κράσνονταρ να έχει πιο παθητικό ρόλο, η πρώτη καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ δεν άργησε να έρθει. Στο 16ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς με ωραία ατομκη προσπάθεια μπήκε από τα αριστερά, έκανε το διάγωνιο σουτ, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Η πίεση έφερε και δεύτερη καλή στιγμή μόλις δύο λεπτά αργότερα όταν ο Ελ Καντουρί βρέθηκε με τη μπάλα έξω από την περιοχή και επιχείρησε ένα δυνατό συρτό σουτ, με τον Σαφόνοβ να είναι όμως σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει την μπάλα.

Από τα μέσα του ημιχρόνου η Κράσνονταρ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο χωρίς όμως να απειλήσει ιδίατρα με εξαίρεση ένα φαλτσαριστό σουτ του Καμπελά στο 32ο λεπτό που δοκίμασε τον τερματοφύλακα του δικεφάλου που δήλωσε παρών.

Η καλύτερη στιγμή για το δικέφαλο ήρθε στο 34ο λεπτό. Ο Ίνγκασον βρέθηκε μπροστά τροφοδοτώντας με κεφαλιά στην «καρδιά» της περιοχής των Ρώσων τον Κρέσπο, που είδε όμως τον Σαφόνοβ να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα που ήρθε απευθείας στην αγκαλιά του.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε σουτ του Ελ Καντουρί που αποδείχθηκε όμως εύκολη λεία για τον γκολκίπερ της Κρασνοντάρ, κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Ο δικέφαλος επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο χωρίς κάποια αλλαγή από τον Φερέιρα.

Στο 47ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς απείλησε ξανά με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή να φέυγει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Σαφόνοβ.

Οι παίχτες του δικεφάλου έδειξαν διάθεση για να συνεχίσουν επιθετικά με τον Πέλκα στο 54΄ να μην προλαβαίνει για λίγο την έξοδο του Ρώσου τερματοφύλακα σε σέντρα του Γιαννούλη.

Η πίεση συνεχίστηκε με νέο σουτ του Ζίβκοβιτς να φέρνει νέο κόρνερ μετά από κόντρες και τον Βαρέλα να βρίσκεται πολύ κοντά στο να χριστεί σκόρερ καθώς βρήκε τη μπάλα με την πλάτη βλέποντας την να περνά παράλληλα με την εστία του Σαφόνοβ.

Με διπλή αλλαγή στο 58ο λεπτό ο Φερέιρα πέρασε τους «νέους» Τσολάκ και Ουαγκέ στον αγωνιστικό χώρο στη θέση των Πέλκα και Κρέσπο αντίστοιχα, θέλοντας να φρεσκάρει και να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του.

Ο Κροάτης έκανε άμεσα αισθητή την παρουσία του με ψαλιδάκι στο 62ο λεπτό μέσα από την περιοχή χωρίς να βρίσκει όμως στόχο.

Περνώντας η ώρα η Κράσνοντας μπορούσε να βρει πιο εύκολα χώρους για αντεπίθεση, με τον Κλάεσον στο 64΄ να μπαίνει στην περιοχή του δικεφάλου, αλλά να κόβεται τελευταία στιγμή από το Μιχαηλίδη.

Δέκα λεπτά αργότερα όμως η παρέμβαση του νεαρού αμυντικού που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, φάνηκε πως έβαλε τέλος στις ελπίδες του ΠΑΟΚ για πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Ο Σμόλνικοβ έκανε το γύρισμα για τον Μπεργκ, ο Μιχαηλίδης προσπάθησε να κόψει με τακουνάκι στέλνοντας όμως άθελα του τη μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς. Ο δικέφαλος πλέον χρειαζόταν σε ένα τέταρτο δύο γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση.

Και πίστεψε πως μπορεί να πετύχει την ανατροπή όταν στο 77ο λεπτό με τον Ελ Καντουρί να σκοράρει με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σβάμπ.

Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των παιχτών του ΠΑΟΚ ήρθε η ψυχρολουσία καθώς ένα λεπτό μόλις αργότερα ο Βιλένα έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ζίβκοβιτς με τον Καμπελά να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 1-2.

Παρά τις όποιες προσπάθειες στη συνέχεια του αναμέτρησης, αυτή είχε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς για να προκριθεί ήθελε ακόμη 3 γκολ.

ΠΑΟΚ-Κράσνονταρ 1-2

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μιχαηλίδης, Βαρέλα (76΄ Σφιντέρσκι), Ίνγκασον, Γιαννούλης, Κρέσπο (58΄ Ουαγκέ), Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Τζόλης, Πέλκας (58΄ Τσολάκ), Αντρίγια Ζίβκοβιτς

Κράσνονταρ: Σαφόνοβ, Πετρόβ, Μαρτίνοβιτς, Κάιο, Ραμίρεζ, Ούτκιν (58΄ Σμόλνικοφ), Καζίνσκι (83΄ Καμπόλοφ), Βιλένα, Κλάεσον, Καμπελά (85΄ Σουλεϊμάνοφ), Μπεργκ