Όρθιος ο Άρης (1-1) στο «Καραϊσκάκης» - Πρώτο γκολ Μήτρογλου (VIDEO)

Aris-Mitrogloy

Πολύ καλός ο Άρης απέναντι στον Ολυμπιακό - Πρώτο γκολ με πέναλτι ο Μήτρογλου

Ο Ολυμπιακός δεν είχε χάσει βαθμό στο Καραϊσκάκη φέτος στο πρωτάθλημα, όμως μετά την απώλεια του συνολικού αήττητου την περασμένη εβδομάδα από τον Παναθηναϊκό, ήρθε η ώρα και για αυτό. Ο Άρης ήταν αυτός που τσίμπησε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο ματς της 23ης αγωνιστικής στο Φάληρο, με πέναλτι του Μήτρογλου στο 83', μετά από μια φάση που η «ερυθρόλευκη» άμυνα κοιμήθηκε συνολικά. Ο Φορτούνης είχε πετύχει το 1-0 στο πρώτο ημίχρονο, σε ένα ματς που ο Μαρτίνς είδε Βρουσάι και Παπασταθόπουλο να αποχωρούν τραυματίες.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, για πολλή ώρα ο ρυθμός δεν ήταν καλός, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο των κινήσεων. Ο Άρης δεν πίεσε ψηλά θέλοντας να μην ρισκάρει κενούς χώρους στην άμυνά του, όμως από τη στιγμή που οι Καμαρά-Μπουχαλάκης πήραν τη μάχη του κέντρου από τα χαφ των «κιτρίνων», το ματς παίχτηκε κυρίως στο μισό κομμάτι του γηπέδου που «άνηκε» στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο πρώτο μισάωρο δεν υπήρξαν ιδιαίτερες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες αφού κυριάρχησαν οι καλά στημένες άμυνες και από τις δύο ομάδες. Άλλωστε, ο Ολυμπιακός έχει την καλύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα, ενώ ο Άρης την καλύτερη εκτός έδρας.

Ο ρυθμός ανέβηκε στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους όταν και υπήρξαν οι πρώτες επικίνδυνες στιγμές για τις δύο εστίες. Οι Πειραιώτες μάλιστα ευτύχησαν να βρουν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα στην πρώτη φάση που κατάφεραν να διασπάσουν από τα άκρα την άμυνα του Άρη και να γεμίσουν την περιοχή του με «ερυθρόλευκες» φανέλες. Ο Φορτούνης ήταν αυτός έγραψε το 1-0 με σουτ, μετά από ασίστ του Ανδρούτσου. Παρά το προβάδισμα στο σκορ πάντως, η ομάδα του Μαρτίνς έχασε δύο παίκτες με τραυματισμό σε αυτό το πρώτο μέρος, αρχικά τον Βρουσάι που έφυγε με πρόβλημα στους συνδέσμους και έπειτα τον Παπασταθόπουλο με διπλό χτύπημα σε πρόσωπο και ώμο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άλλαξε η γενικότερη λογική των δύο ομάδων, ακόμη και μετά τις αλλαγές των δύο προπονητών, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα και να ψάχνει με ένα δεύτερο γκολ ώστε να σφραγίσει τη νίκη. Ωστόσο, σε μια φάση που η άμυνά του Ολυμπιακού ολιγώρησε οι δύο καλύτεροι του Άρη επιθετικά στο 2ο ημίχρονο το εκμεταλλεύτηκαν με τους "κίτρινους" να ισοφαρίζουν.

Ο Μπρούνο ήταν ο καλύτερος για τον Άρη απ' όταν μπήκε στο ματς, αυτός έβγαλε τη σέντρα στην αντεπίθεση του 80ου λεπτού, ο Σα έκανε κακή έξοδο και ο Μαντσίνι που τσίμπησε την μπάλα, πήρε το πέναλτι από τον Πορτογάλο. Ένας άλλος πρώην «ερυθρόλευκος», ο Μήτρογλου, ήταν αυτός που εκτέλεσε εύστοχα στο 83' και ισοφάρισε σε 1-1 δίνοντας ακόμη περισσότερο ενδιαφέρον στο ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Σε αυτό τελικά δεν άλλαξε κάτι, με το τελικό 1-1 να στέλνει τον Άρη στους 44 βαθμούς πιάνοντας την ΑΕΚ στην 3η θέση και τον Ολυμπιακό φυσικά να διατηρεί μεγάλη διαφορά, στο +12 από τον ΠΑΟΚ.