Αέρας πέρασε από τα Γιάννενα ο Άρης: 0-4 πριν την διακοπή για το Μουντιάλ

Φαμπιάνο, Ενκουλού, Οντουμπάζιο και Πάλμα οι σκόρερ

Με τον καλύτερο τρόπο κλείνει ο πρώτος γύρος για τον Άρη, που σκόρπισε με 0-4 τον ΠΑΣ στα Γιάννενα

Τα γκολ του Άρη πέτυχαν ο Φαμπιάνο με πέναλτι στο 60, ο Ενκουλού με κεφαλιά στο 79, ο Οντουμπάζιο επίσης με κεφαλιά στο 81 και ο Πάλμα με σουτ στο 92.

Εξαιρετική εμφάνιση και για τον Χουλιάν Κουέστα ο οποίος από το 70 έως το 79 που ο ΠΑΣ πίεζε, κατέβασε τα ρολά όποτε χρειάστηκε, ενώ οι αλλαγές του Πάρντιου αποδείχτηκαν… χρυσές αφού τόσο ο Οντουμπάζιο, όσο και ο Γκρέι συνέβαλλαν τα μέγιστα στο να ανέβει ο δείκτης του σκορ στο 0-4.

ΜΕ… ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ

Ο Άλαν Πάρντιου κράτησε κατά 10/11 την ίδια ενδεκάδα με αυτή που του χάρισε τη νίκη κόντρα στη Λαμία και συγκεκριμένα τον Κουέστα κάτω απο τα δοκάρια. Τετράδα στην άμυνα τους Φαμπιάνο, Ενκουλού, Εμπακατά και Πίρσμαν. Αμυντικό χαφ τον Ετέμπο και λίγο πιο μπροστά του τον Ματέο. Ο Μάνου σε ελεύθερο ρόλο με τους Πάλμα δεξιά, Καμάτσο που πήρε τη θέση του Μαντσίνι αριστερά και τον Ζερβίνιο στην κορυφή της επίθεσης του Άρη.

ΧΩΡΙΣ ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΙΚΟΣΑΛΕΠΤΟ

Οι κιτρινόμαυροι θέλησαν να μπουν δυνατά στο παιχνίδι και μάλιστα είχαν την πρώτη τους ευκαιρία μόλις στο 5΄με τον Καμάτσο, το σουτ του οποίου όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα του ΠΑΣ. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Άρη παρόλο που είχαν την κατοχή δεν κατάφεραν να κάνουν κάποια ευκαιρία. Στην αντίπερα όχθη, ούτε και οι παίκτες του ΠΑΣ είχαν κάποια κλασική ευκαιρία, πέρα από δύο εκτελέσεις φάουλ έξω από την περιοχή του Κουέστα που πέρασαν χωρίς κίνδυνο για τον Άρη.

ΚΑΤΟΧΗ, PASSING GAME, ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΚΛΑΣΙΚΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο. Με τον Άρη να έχει την κατοχή της μπάλας, να αλλάζει πάσες φτάνοντας με ευκολία μέχρι την μεγάλη περιοχή του ΠΑΣ, όμως από εκεί και πέρα, ούτε ο Ζερβίνιο, ούτε ο Πάλμα κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Αθανασίου. Μια παράλληλη σέντρα του Πίρσμαν πέρασε μπροστά απ τον Ζερβίνιο που δεν πρόλαβε να τη σπρώξει στα δίχτυα και ένα χλιαρό σουτ του Ματέο Γκαρσία που μετά απο κόντρα στον Παντελάκη κατέληξε στην αγκαλιά του Αθανασίου, ήταν οι δύο αξιοσημείωτες φάσεις του Άρη στο πρώτο ημίχρονο.

ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΑ… ΡΟΥΧΑ ΤΟΥ Ο ΠΑΡΝΤΙΟΥ

Μόλις ο διαιτητής Μαλούτας σφύριξε τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Άλαν Πάρντιου πήγε κατευθείαν επάνω του προκειμένου να διαμαρτυρηθεί για τα σφυρίγματά του κατά τη διάρκεια του αγώνα, καθώς τόσο η κίτρινη κάρτα που δέχτηκε ο Φαμπιάνο ήταν τραβηγμένη, όσο και κάποια φάουλ υπέρ του Άρη έξω από την μεγάλη περιοχή του Αθανασίου δεν τα… είδε παρόλο που ήταν ακριβώς μπροστά.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΜΕ ΟΝΤΟΥΜΠΑΖΙΟ ΚΑΙ ΠΕΝΑΛΤΙ

Με μία αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον Άρη, με τον Άλαν Πάρντιου να ρίχνει στο ματς τον Οντουμπάζιο στη θέση του Καμάτσο. Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο όπως στο πρώτο ημίχρονο, πιέζοντας δηλαδή και φτάνοντας στη μεγάλη περιοχή του Αθανασίου, χωρίς όμως να γίνονται απειλητικοί.

Όλα αυτά μέχρι το 60′. Η… χρυσή αλλαγή του Πάρντιου, ο Οντουμπάζιο με ωραία ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή του ΠΑΣ, ανετράπη από τον Μπιλμπάο και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο βρετανός τεχνικός του Άρη, έδωσε εντολή το πέναλτι να εκτελεστεί από τον Φαμπιάνο και ο Βραζιλιάνος αμυντικός ευστόχησε από την άσπρη βούλα βάζοντας τον Άρη μπροστά στο σκορ.

4-4-2 Ο ΠΑΣ, 4-5-1 Ο ΑΡΗΣ ΚΑΙ… ΣΦΥΡΟΚΟΠΗΜΑ

Ο Στάικος με την είσοδο του Ροσέρο άλλαξε και το σύστημα του ΠΑΣ σε 4-4-2 και σε απάντηση ο Πάρντιου γύρισε τον Άρη σε 4-5-1. Από το 70 έως το 79 η ομάδα των Ιωαννίνων έχασε πολλές κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει, όμως ο Κουέστα κατέβασε ρολά κρατώντας το μηδέν στην άμυνά του.

Και από εκεί και πέρα ξεκίνησε το… πάρτι. Στο 79′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πάλμα, ο Νταμπό πήρε την πρώτη κεφαλιά – πάσα προς τον Ενκουλού, ο οποίος επίσης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΣ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Άρης καθάρισε το ματς με τον Οντουμπάζιο. Ο Γκρέι έστρωσε στον Νταμπό, αυτός σούταρε, ο Αθανασίου απέκρουσε εντυπωσιακά και ο Οντουμπάτζο με κεφαλιά βρήκε δίχτυα παρά την προσπάθεια του Εραμούσπε να απομακρύνει.

ο Άρης είχε ευκαιρία με τον Νταμπό να διευρύνει κι άλλο το δείκτη του σκορ, όμως το σουτ του μετά την πάσα του Γκρέι, κατέληξε μόλις άουτ.

Ότι δεν κατάφερε ο Νταμπό το κατάφερε ο Πάλμα στο 92 που έγραψε το 0-4 μετά από γύρισμα του Γκρέι.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Μπιλμπάο, Μέντες, Παμλίδης, Εραμούσπε, Τζίμας, Μπαγκαλιάνης, Μπαλαν

ΑΡΗΣ (Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Πίρσμαν, Ετέμπο(92΄Σγούρος), Μάνου (71′ Νταμπό), Ματέο, Καμάτσο (46′ Οντουμπάζιο), Πάλμα, Ζερβίνιο (78′ Γκρέι).

Διαιτητής: Μαλούτας

Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος, Τζιουβάρας