ΠΑΟΚ: Καθάρισε εύκολα με 5άρα στον Πανσερραϊκό

Eύκολο τρίποντο για το δικέφαλο

Αν και... χαρακτηρίζεται από το σύνδρομο της διακοπής, αυτήν την φορά ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε απόλυτα διαβασμένος, «ξεμπερδεύοντας» πανεύκολα με τον Πανσερραϊκό στο γήπεδο της Τούμπας πριν από τον σπουδαίο ευρωπαϊκό «τελικό» της πρωτιάς στην Γερμανία.

Ειδικών συνθηκών το ματς επανέναρξης πρωταθλήματος με τα «λιοντάρια» καθώς 20 περίπου λεπτά πριν από την σέντρα, οι ουρανοί άνοιξαν στο γήπεδο της Τούμπας ενώ η έντονη βροχόπτωση και ο δυνατός αέρας συνόδευσε καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών σε ένα βαρύ τερέν.

Εξ αρχής ο στόχος των ασπρόμαυρων ήταν να βρουν από νωρίς ένα γκολ και να «σβήσουν» όσο το δυνατόν γρηγορότερα το παιχνίδι. Και έχοντας σε εξαιρετική ημέρα την μεσοεπιθετική τους γραμμή, προεξάρχοντος και πάλι του Τάισον, ο ΠΑΟΚ πήρε αέρα δύο τερμάτων πριν την συμπλήρωση του ημιώρου.

Το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου, παρά τις αντικειμενικές δυσκολίες που είχε ο αγώνας λόγω των συνθηκών, έβγαζε συνεργασίες, στέλνοντας διαρκώς μηνύματα απειλής στους φιλοξενούμενους. Στο 12' οι Θεσσαλονικείς έκρυψαν την μπάλα, με τον Μπέργκστρομ να προλαβαίνει με εξαιρετική προβολή τον Μπράντον Τόμας, μετά την ασίστ του Μουργκ, την στιγμή που ο Ισπανός ήταν μόνος σε κενή εστία.

Σκυτάλη πήρε ο πάντα δραστήριος και απειλητικός Τάισον, ο οποίος στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης με μπαλιά ακριβείας βρήκε τον Οζντόεφ που έκανε κίνηση και με κεφαλιά νίκησε τον Χοβάν για το 1-0. Σε ένα διάστημα βεβαίως που ο Πανσερραϊκός είχε μείνει στο γήπεδο με δέκα παίκτες λόγω της αναγκαστικής αλλαγής του Αυλωνίτη.

Μερικά λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο, ο Δεληγιαννίδης έκανε αίσθηση στα καρέ του ΠΑΟΚ, απειλώντας με κεφαλιά αλλά ο Κοτάρσκι φώναξε «παρών». Με τον Τάισον όμως σε μεγάλα κέφια, ο Πανσερραϊκός δεν είχε και μεγάλη τύχη, με τον Βραζιλιάνο να «κουβαλά» επιθετικά τον Δικέφαλο, μετρώντας και δεύτερη ασίστ στο ματς. Αυτήν την φορά με αποδέκτη τον Μουργκ. Στο 28' ο Αυστριακός πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, απέφυγε τον αντίπαλό του και την έστειλε στα δίχτυα για 2-0 του Δικεφάλου.

Το σχέδιο πήγαινε κατά γράμμα για τον Δικέφαλο, αν και η φάση στο 39' ήρθε να υπενθυμίσει στους ασπρόμαυρους πως ο Πανσερραϊκός θα μπορούσε ανά πάσα στιγμή να μπει στο ματς. Ο Πηλέας έβγαλε μία εξαιρετική σέντρα για τον Δεληγιαννίδη που ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Κοτάρσκι, στη μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο α΄ημίχρονο. Με τον δείκτη του σκορ στο 2-0, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Δικέφαλος δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης, δοκιμάζοντας διαρκώς την ετοιμότητα του Χοβάν. Εκ του αποτελέσματος, το α΄μέρος ήταν το... ζέσταμα για το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου που σάρωσε τον Πανσερραϊκό ακόμη και στο μομέντουμ που έκανε διαχείριση των παικτών του, έχοντας το «μαξιλαράκι» των δύο τερμάτων.

Με την είσοδό του στο γήπεδο, ο Γιάννης Κωνσταντέλιας ήρθε να βάλει με τη σειρά του τη σφραγίδα του, φεύγοντας ωραία στην επίθεση και βγάζοντας μία μπαλιά για τον Ντεσπόντοφ. Ο Βούλγαρος γύρισε τη μπάλα που στρώθηκε στον Μουργκ μετά το λανθασμένο γύρισμα της άμυνας των «λιονταριών» και ο Αυστριακός έγραψε το 3-0.

Σε ένα ματς που επιθετικά ο Δικέφαλος δεν είχε αντίπαλο, ήρθε να προστεθεί στη λίστα των σκόρερ και ο Κίριλ Ντεσπόντοφ με τα περίφημα «χτυπήματά του». Στο 74' ο Βούλγαρος με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0 σε μια βραδιά που ο ΠΑΟΚ έμοιαζε non stop.

Ό,τι κι αν δοκίμαζε ο Ραζβάν Λουτσέσκου είχε αποτέλεσμα καθώς ακόμη και ο Στέφανος Τζίμας μπήκε και έκανε άνω κάτω την άμυνα του Πανσερραϊκού που είχε παραδώσει... από νωρίς τα όπλα. Στο 80' ο 17χρονος φορ του Δικεφάλου πήγε να βάλει ένα καταπληκτικό γκολ με τον Χοβάν να αποκρούει και την μπάλα να καταλήγει στον Σοάρες, ο οποίος με δυνατό σουτ, έγραψε το τελικό 5-0!

Βραδιά απόλυτης υπεροχής για τον ΠΑΟΚ του Ραζβάν Λουτσέσκου που... ζεστάθηκε ενόψει του «τελικού» με την Άιντραχτ στην Γερμανία. Απεναντίας, τίποτα δεν λειτούργησε σωστά για το σύνολο του Πάμπλο Γκαρσία, με τον Ουρουγουανό να κρατά μόνο το θερμό χειροκρότημα της Τούμπας και την αποθέωση που γνώρισε ακόμη και μετά το 3-0 του Δικεφάλου.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα, Μιχαηλίδης, Έκονγκ, Σάστρε (Βιεϊρίνια 77’), Σβαμπ, Οζντόεφ (Μεϊτέ 68’), Τάισον (Κωνσταντέλιας 68’), Μουργκ (Τζίμας 77’), Ντεσπόντοφ, Τόμας (Σαμάτα 68’).
Πανσερραϊκός: Χόβαν, Μπέργκστρομ, Αυλωνίτης (Δεληγιαννίδης 22’), Ντανκερλούί, Πηλέας, Πεταυράκης, Μορέιρα, Στάικος (Μασαρίποφ 63’) , Μούργος, Τόμας (Θυμιάνης 46’), Άλεξιτς (Μπαϊροβιτς 63’).
Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Κούλα Χασάν (Ξάνθης), Δημήτρης Βεργέτης (Αρκαδίας)