Skip to main content
Menu Αναζήτηση
espa-banner

Θεσσαλονίκη: Η Κρήτη «πλημμυρίζει» προϊόντα το κέντρο – Για 9 ημέρες

Η μεγάλη επιστροφή της Έκθεσης τοπικών προϊόντων «Κρήτη Η Μεγάλη Συνάντηση - Τοπικά Προϊόντα και Γεύσεις Ελλάδας» στη Θεσσαλονίκη

Από σήμερα Σάββατο 30 Απριλίου έως και τις 8 Μαΐου, η καρδιά των παραδοσιακών, αγνών, τοπικών προϊόντων θα χτυπά δυνατά στην καρδιά της πόλης, στον υπαίθριο χώρο της ΔΕΘ στο Τόξο της ΧΑΝΘ με τη Θεσσαλονίκη να υποδέχεται με ανοιχτές αγκάλες την μεγάλη επιστροφή της έκθεσης τοπικών προϊόντων ''Κρήτη Η Μεγάλη Συνάντηση - Τοπικά Προϊόντα και Γεύσεις Ελλάδας''.

Η 25η Έκθεση, θα ανοίξει τις πύλες της για το κοινό στις 10:00 το πρωί του Σαββάτου της 30ης Απριλίου και θα παραμείνει ανοιχτή έως και την Κυριακή 8 Μαΐου στις 9:30 το βράδυ.

  • 9 ημέρες γεμάτες γεύσεις, πολιτισμό, κέφι και ανοιξιάτικη διάθεση!
  • Τo ωράριο λειτουργίας για όλες τις ημέρες θα είναι  από τις 10:00 το πρωί έως και τις 9.30 το βράδυ.
  • Η είσοδος στην Έκθεση και στις εκδηλώσεις είναι ελεύθερη για όλους.
  • Δωρεάν πάρκινγκ παρέχεται σε όλα τα οχήματα, εντός των χώρων της ΔΕΘ.
  • Οι γεύσεις της Κρητικής και της Ελληνικής γης ετοιμάζονται για ακόμη μία φορά να κατακτήσουν τις αισθήσεις των επισκεπτών.

Δεκάδες παραγωγοί φέρνουν μαζί τους τα αγνά, τοπικά προϊόντα που παράγουν για να εμπλουτίσουν το τραπέζι των πολιτών της Θεσσαλονίκης με επιλογές μοναδικής διατροφικής αξίας.

Για 9 ημέρες, οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να γευτούν και να προμηθευτούν απευθείας αυθεντικές γεύσεις, ζυμωμένες με το μεράκι, καμωμένες απ’ τον μόχθο και την αγάπη των παραγωγών, να γνωρίσουν τον πολιτισμό και την ιστορία πίσω από τα παραδοσιακά προϊόντα και να απολαύσουν αλησμόνητες εμπειρίες που έχουν σαγηνεύσει το κοινό σε ολόκληρη την Ελλάδα και σε πολλές γωνιές του κόσμου!

Ένας… Σασμός προϊόντων με πρωταγωνιστές παραγωγούς από κάθε γωνιά της Κρήτης, από το Ηράκλειο, τα Χανιά το Ρέθυμνο το Λασίθι αλλά και άλλες περιοχές της χώρας όπως την Αττική, την Θεσσαλονίκη, την Χαλκιδική την Αχαΐα, τα Τρίκαλα την Καστοριά και τη Φλώρινα.

Η ποιότητα και η αγνότητα κυρίαρχες στα περίπτερα των εκθετών!

Από το αγνό ελαιόλαδο, τις ελιές, το τυρί, τα γαλακτοκομικά και τυροκομικά προϊόντα, ως το μέλι και τα προϊόντα μελιού, παστέλια και μπάρες, τσικουδιά, ρακί, ρακόμελο, ρακί με ρόδι, χαρουπόμελο και προϊόντα χαρουπιού, κρασί, λικέρ, βότανα, παξιμάδια, κριτσίνια, κουλουράκια, σταφίδες, αλείμματα πιπεριάς Φλωρίνης, ελιές, αλόη κ.α

Επιπλέον, οι επισκέπτες θα μπορούν να γνωρίσουν και να γευτούν αγαπημένες Κρητικές γεύσεις όπως παραδοσιακά κρητικά γλυκίσματα, ξεροτήγανα, σφακιανόπιτες και καλτσούνια καθώς και καπνιστά κρέατα, απάκι, λουκάνικα και αλλαντικά.

Μεταξύ των προϊόντων επίσης είναι παραδοσιακά ζυμαρικά, τραχανάς και φάβα, υπερτροφές και σταφίδες, καθώς και σάλτσες, γλυκά του κουταλιού, ζαχαρώδη προϊόντα, μαρμελάδες, χαλβά και ταχίνι, λουκουμάδες, λουκούμια, ξηρούς και καραμελωμένους καρπούς.

Εκτός από τις γεύσεις, οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να ανακαλύψουν χειροποίητες κατασκευές, κοσμήματα και να δοκιμάσουν προϊόντα περιποίησης και φροντίδας όπως αιθέρια έλαια, αλόη, καλλυντικά, σαπούνια και κρέμες, υποαλλεργικά προϊόντα, κεραλοιφές, αρωματικά χώρου και πολλά ακόμη προϊόντα!

Μια μικρογραφία των θησαυρών του τόπου μας σας περιμένει!

Παράλληλα με την λειτουργία των εκθεσιακών περιπτέρων, η έκθεση αποτελεί ένα ζωντανό πολιτισμικό ταξίδι, με πλούσιες καθημερινές μουσικοχορευτικές εκδηλώσεις.

Δεκάδες μουσικοχορευτικοί σύλλογοι και πολιτιστικά σωματεία από κάθε γωνιά της Ελλάδας θα παρουσιάσουν την δράση τους και θα δημιουργήσουν εορταστικό κλίμα και χαρούμενη διάθεση. Παρακάτω ακολουθεί το πλήρες πρόγραμμα των πολιτιστικών εκδηλώσεων για όλες τις ημέρες της διοργάνωσης.

Τα εγκαίνια της έκθεσης θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο 30 Απριλίου στις 7 το απόγευμα με κάθε επισημότητα.

Αμέσως μετά, θα ακολουθήσει μουσικοχορευτική εκδήλωση.

Η έκθεση πραγματοποιείται με την στήριξη της Περιφέρειας Κρήτης Περιφέρεια Κρήτης / Region of Crete, της Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης καθώς και με την σύμπραξη δεκάδων πολιτιστικών σωματείων.

Την 25η διοργάνωση της Έκθεσης επέλεξαν και στηρίζουν ως Χορηγοί ο Ελληνικός Οργανισμός Τουρισμού και οι παρακάτω διακεκριμένες εταιρίες: ο ξενοδοχειακός όμιλος Golden Hotels & Resorts, το ξενοδοχείο Royal & Imperial Belvedere Hotels, ο Όμιλος εταιρειών Καράτζη Α.Ε. Karatzis S.A Group of Companies, ο ξενοδοχειακός Όμιλος Σαπουνάκη και το S Resorts , οι Μινωικές Γραμμές Minoan Lines S.A.,το ξενοδοχείο Peninsula Resort & Spa, το τουριστικό πρακτορείο  Cretan Holidays SA, το οινοποιείο Διγενάκη Digenakis Winery  το Νερό Σεληνάρι, το HelloGreece.gr, η χαρτοβιομηχανία MAMASOFT , οι οδικές μεταφορές Μακρυμανωλάκης Antonis Makrimanolakis Pc , τα αναψυκτικά Τεμένια Temenia, το Agrocretanews, τα αναψυκτικά Νέκταρ, ο Τύπος Θεσσαλονίκης - typosthes.gr, το ψητοπωλείο Σαββίκος και το αρτοζαχαροπλαστείο Titania bakery.

Tην υγειονομική κάλυψη της έκθεσης αναλαμβάνει ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός - Hellenic Red Cross.

Σας περιμένουμε όλους. Να είστε όλοι εκεί!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Σάββατο 30 Απριλίου

10.00 | Η έκθεση ανοίγει τις πύλες της στους επισκέπτες!

11:00 | Ο Σύλλογος Σμυρναίων Μικρασιατών Ελευθερίου Κορδελιού παρουσιάζει χορούς και τραγούδια της Μικράς Ασίας με το παιδικο-εφηβικό του τμήμα.

Πρόεδρος: Ανθή Δήμου

Χοροδιδάσκαλος: κα.Τσίτου

Χοράρχης: Κωνσταντίνος Φωστηρόπουλος

19:00 | Εγκαίνια έκθεσης

Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν με κάθε επισημότητα παρουσία του διοργανωτή κ. Νεκτάριου Σερμάκη, θεσμικών εκπροσώπων της Περιφέρειας Κρήτης, της ΔΕΘ HELEXPO, εκπροσώπων της τοπικής αυτοδιοίκησης, πολιτιστικών σωματείων αλλά και πλήθους κόσμου. Την τελετή των εγκαινίων θα συνοδεύσουν με Κρητικό χορευτικό πρόγραμμα ο Σύλλογος Κρητών Βρακοφόρων Μακεδονίας.

Πρόεδρος και Χοροδιδάσκαλος: Παναγιώτης Βαρότσης.

Ύστερα, «εις Μνήμην των 100 χρόνων» από την Μικρασιατική καταστροφή ο Πολιτιστικός Σύλλογος Προσφύγων Μικρασιατών Νέας Κρήνης "Η ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ" θα παρουσιάσει χορούς της Μικράς Ασίας.

Πρόεδρος: Σταμάτης Βαρυπάτης

Χοροδιδάσκαλος:  Ανδρέας Παπουκίδης

Κυριακή 1 Μαΐου

19:30 | Η Χορευτική Ομάδα του Ιερού Ναού Τριών Ιεραρχών,περιοχής Βούλγαρη, παρουσιάζει χορευτικό πρόγραμμα από το Μπογιαλίκι της Αν.Θράκης.

Υπεύθυνος δραστηριοτήτων: πάτερ Συμεών Μπογιατζής

Χοροδιδάσκαλος: Σταυρούλα Ρατοπούλου

Δευτέρα 2 Μαΐου

19:00 | Ο Μικρασιατικός Σύλλογος Ν.Ευκαρπίας “Ουσάκ” παρουσιάζει χορευτικό πρόγραμμα της Μικράς Ασίας.

Πρόεδρος: Τσολοζίδου Σοφία

Χοροδιδάσκαλοι: Φούλη Καραγαβριηλίδου & Αγγελική Μαργέτα

Τρίτη 3 Μαΐου

18:00 | Ο Σύλλογος Γονιμιωτών Θεσσαλονίκης παρουσιάζει χορούς από τους Μεταξάδες της Θράκης.

Πρόεδρος: Έφη Δούκα

Χοροδιδάσκαλος: Ακης Ταβλαρίδης

18:30 | Η Κοινωφελής επιχείρηση Πολιτισμού Αθλητισμού και Περιβάλλοντος του Δήμου Πυλαίας – Χορτιάτη παρουσιάζει πρόγραμμα με τοπικούς χορούς της Πυλαίας.

Πρόεδρος: Βίβιαν Λιόλιου

Χοροδιδάσκαλος: Πασχαλία Καλουπτσή

19:00 | Ο Σύλλογος Μικρασιατών & Αλλων Προσφύγων»Το Φανάρι» Ν.Ιωνίας Διαβατών παρουσιάζει πρόγραμμα με χορούς της Μικράς Ασίας.

Πρόεδρος: Σάββας Διλσίζογλου

Χοροδιδάσκαλος: Άκης Ταβλαρίδης

19:30 | Ο Πολιτιστικός Επιμορφωτικός Σύλλογος Νέων Μουδανιών "Απάμεια" παρουσιάζει Κρητικούς χορούς.

Πρόεδρος: Λίνα Παπαδοπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Παναγιώτης Βαρότσης

20:00 | Ο Σύλλογος Ποντίων Σταυρούπολης «Ακρίτες του Πόντου» παρουσιάζει χορούς από τον Πόντο.

Πρόεδρος: Κώστας Παπαδόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Δέσποινα Στεφανίδου

Τετάρτη 4 Μαΐου

17:30 | Ο Σύλλογος Πολιτισμού & Περιβάλλοντος Τούμπας “Κύκλος & Βήματα” παρουσιάζει πρόγραμμα με τοπικούς χορούς.

Πρόεδρος: Χρήστος Χατζηπαραδείσης

Χοροδιδάσκαλος: Στέλλα Τσιράχου

18:00 | Ο Σύλλογος Μανδρακιωτών Θεσσαλονίκης παρουσιάζει πρόγραμμα με χορούς από την Θράκη.

Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Χρήστος Δράμαλης

18:30 | Σύλλογος Πολιτισμού & Περιβάλλοντος Τούμπας “Κύκλος & Βήματα” παρουσιάζει πρόγραμμα με τοπικούς χορούς.

Πρόεδρος: Χρήστος Χατζηπαραδείσης

Χοροδιδάσκαλος: Στέλλα Τσιράχου

19:00 | Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Μετεώρων Θεσσαλονίκης " Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος" παρουσιάζει Χορούς Μακεδονίας.

Πρόεδρος: Νικολέτα Δέλιου

Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Πολακτσίδης

19:30 | Ο Σύλλογος "Τεχνήεσσα Πεύκων" παρουσιάζει χορευτικό πρόγραμμα από την Μακεδονία.

Πρόεδρος: Στέλλα Καισίδου

Χοροδιδάσκαλος: Σάκης Οικονόμου

20:00 | Ο Λαογραφικός Σύλλογος Ευόσμου "Το Γαϊτάνι" παρουσιάζει χορούς Θράκης.

Πρόεδρος: Έφη Μπουϊκίδου

Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Πολακτσίδης

20:30 | Ο Σύλλογος Γρεβενιωτών Θεσσαλονίκης παρουσιάζει χορούς από την περιοχή των Γρεβενών και της Ηπείρου.

Πρόεδρος & χοροδιδάσκαλος: Σάκης Οικονόμου

Πέμπτη 5 Μαΐου

18:00 | Ο πολιτιστικός σύλλογος »Επίκουρος» Πολίχνης Θεσσαλονίκης παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς της Λέρου.

Πρόεδρος: Ισαακίδου Μάρθα

Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος

18:30 | Ο Χορευτικός Όμιλος Ηλιούπολης Θεσσαλονίκης - Χορομήθες παρουσιάζει λαικό χορευτικό πρόγραμμα.

Πρόεδρος και Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος  

19:00 | Ο Λαογραφικός σύλλογος Νέου Ρυσίου «Η Αρετσού» παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς από την Θράκη.

Πρόεδρος: Αγγελος Μάριος Σωτηριάδης

Χοροδιδάσκαλος: Αλέξανδρος Πετσής

19:20 | Το Εργαστήρι Παράδοσης “ Το Άστυ” παρουσιάζει τοπικούς χορούς Θεσσαλονίκης.

Πρόεδρος: Ιωάννης Τσάμης

Χοροδιδάσκαλος: Αλέξανδρος Πετσής

19:40 | Ο Λαογραφικός σύλλογος Νέου Ρυσίου «Η Αρετσού» παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς από την Σμύρνη.

Πρόεδρος: Αγγελος Μάριος Σωτηριάδης

Χοροδιδάσκαλος: Αλέξανδρος Πετσής

20:00 | Η Ένωση Ποντίων Ωραιοκάστρου και Φίλων παρουσιάζει χορούς από τον Πόντο.

Πρόεδρος: η κ. Γεωργία Πετρίδου

Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Ζερζελίδης

20:30 | Ο “Λαογραφικός Όμιλος Παπάφη” Θεσσαλονίκης παρουσιάζει χορούς από την Μακεδονία.

Πρόεδρος: Μένη Γρηγοριάδου

Χοροδιδάσκαλος: Πολύδωρος Γιαννάκης

Παρασκευή 6 Μαΐου

17:30 | Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Τριλόφου Θεσσαλονίκης παρουσιάζει χορευτικό πρόγραμμα.

Πρόεδρος: Αριστοτέλης Κουτσογιαννόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Αθανασία Φιλέντα

18:00 | Ο Λαογραφικός Σύλλογος “Μακεδνός” Ωραιοκάστρου παρουσιάζει χορευτικό πρόγραμμα.

Πρόεδρος: Στέλιος Παπαδόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Χρήστος Τερζής

18:30 | Η Χορευτική Ομάδα Ιερού Ναού Αγίας Βαρβάρας παρουσιάζει πρόγραμμα με χορούς από τα νησιά μας.

Χοροδιδάσκαλος: Βασίλης Αδαμόπουλος

19:00 | Ο Σύλλογος Βλάχων Ευκαρπίας "Το Άγιο Πνεύμα" παρουσιάζει χορούς των Βλάχων και της περιοχής της Ηπείρου.

Πρόεδρος: Αστέριος Σαμαρίνας

Χοροδιδάσκαλος: Αστέριος Σταμπουλής

19:30 | Ο Χορευτικός Σύνδεσμος Κατοίκων Συνοικισμού Κωνσταντινουπολιτών Πυλαίας παρουσιάζει χορευτικό πρόγραμμα.

 Πρόεδρος: Ηλίας Κινδής

Υπεύθυνη χορευτικών: Καιτη Παπαθανασίου

Χοροδιδάσκαλος: Ανδρέας Μπακιρτζής

20:00 | Ο Σύλλογος Χορού “Μονοπάτια” παρουσιάζει χορούς από την Μικρά Ασία.

Πρόεδρος: Ιωάννης Πετρίδης

Χοροδιδάσκαλος: Βαρβάρα Πίκουλα

20:30 | Το Χορευτικό τμήμα ΑΡΗ Θεσσαλονίκης παρουσιάζει τοπικούς χορούς της Θεσσαλονίκης.

Χοροδιδάσκαλος: Σοφία Καμάκα

Σάββατο 7 Μαΐου

12:00 | Το χορευτικό τμήμα από το Λαογραφικό Εργαστήρι Πολίχνης «Προμηθέας» παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Ηπείρου.

Πρόεδρος: Παναγιώτης Δρακόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

12:30 | Ο Σύλλογος Κουριωτών Καλαμαριάς «Ταξιάρχης» παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Προποντίδας-Ερυθραίας.

Πρόεδρος: Ζαμπέτογλου Δέσποινα

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

13:00 | Ο Μορφωτικός Πολιτιστικός Σύλλογος Κριθιάς παρουσιάζει χορούς της Θράκης. Πρόεδρος: Παμουτιτσής Σωτήρης

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

13:30 | Ο Σύλλογος Σερραίων Κατοίκων Δήμου Θέρμης παρουσιάζει χορούς Ντόπιων Κατοίκων Ν. Σερρών.

Πρόεδρος: Μαλούδης Παναγιώτης

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας 

16:00 | Ο Πολιτιστικός Αθλητικός Σύλλογος εργαζομένων ΔΕΗ Θεσσαλονίκης παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Βόρειας Θράκης.

Πρόεδρος: Μανικάκης Στράτος

Χοροδιδάσκαλος: Καραμίντζιος Σωτήρης

17:00 | Η Ακαδημία Χορού Θεσσαλονίκης  θα παρουσιάσει χορούς από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας.

Πρόεδρος: Γεώργιος Λάλας

Χοροδιδάσκαλος: Σοφία Σιάρκου

17:35 | Ο Πολιτιστικός Αθλητικός Σύλλογος Σταυρούπολης "Διόνυσος" παρουσιάζει χορούς της Κοζάνης και της Σάμου.

Πρόεδρος: Ιωάννης Χρηστάκος

Χοροδιδάσκαλος: Ευαγγελία Καρακούτα

18:30 | Τα παιδικά τμήματα του Πολιτιστικού Σύλλογος Βορείου Ελλάδος "Αλέξανδρος", με πρόεδρο τον κ. Κατέλλα Καζαμία Χαρίση, και του Πολιτιστικού Συλλόγου Κάτω Ηλιούπολης"Η Αναγέννηση", με πρόεδρο την Νάστια Σταυρίδου, παρουσιάζουν χορούς της Κεντρικής Μακεδονίας.

Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Ταλαγκόζης

18:50 | Το ενήλικο τμήμα του Πολιτιστικού Συλλόγου Βορείου Ελλάδος "Αλέξανδρος" παρουσιάζει χορευτικό πρόγραμμα με Ηπειρώτικους χορούς.

Πρόεδρος: Κατέλλας Καζαμίας Χαρίσης

Χοροδιδάσκαλοι: Βαρβάρα Παναγιωτίδου και Γιώργος Ταλαγκόζης

19:00 | Ο Πολιτιστικός σύλλογος Νέας Πολιτείας Ευόσμου παρουσιάζει Κρητικούς χορούς με ζωντανή παραδοσιακή μουσική.

Πρόεδρος: Στέλιος Παπανικολάου

Χοροδιδάσκαλοι: Νίκος Πατσατζής και Μαρία Ταρπαντζή

Μουσική και Τραγούδι: Ο Γιώργος Σφακιανακης με το συγκρότημα του

19:50 | Η Χορευτική Ακαδημία Πεύκων παρουσιάζει χορούς από Μακεδονία.

Πρόεδρος: Χρήστος Γερμανός

Χοροδιδάσκαλος: Βαγγέλης Γιαννακάκης

20:20 | Ο Σύλλογος Κρητών και Φίλων Ωραιοκάστρου ο "Ερωτόκριτος" παρουσιάζει Κρητικό χορευτικό Πρόγραμμα.

Πρόεδρος: Γιώργος Καπετανάκης

Χοροδιδάσκαλοι: Πολύδωρος Γιαννάκης και Μαρία Ταρπαντζή

Μουσική και Τραγούδι: Ο κ. Γιώργος Σφακιανακης με το συγκρότημα του

Κυριακή 8 Μαΐου

11:00 | Ο Σύλλογος των απανταχού Κλεισουριέων “Ο Άγιος Μάρκος”, με έδρα την Θεσσαλονίκη, παρουσιάζει τοπικούς χορούς Κλεισούρας.

Πρόεδρος: Μαστορέκα Κατερίνα

Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Μαστορόπουλος

12:00 | Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Δυτικής Θεσσαλονίκης "Πήγασος" παρουσιάζει χορευτικό πρόγραμμα με δύο τμήματα: Ενηλίκων με νησιώτικους χορούς και Παιδικό τμήμα με χορούς από την Μακεδονία.

Πρόεδρος - Χοροδιδάσκαλος: ο Γιώργος Μαστορόπουλος

13:00 | Τμήμα ποντιακών παραδοσιακών χορών και λαογραφίας του Πολιτιστικού συλλόγου Ανθοκήπων Ευκαρπίας παρουσιάζει Ποντιακό χορευτικό πρόγραμμα.

Πρόεδρος: Τόλης Κοτσάνπαπας

Χοροδιδάσκαλος: Παναγιώτης Μόσχος

Λύρα : Κυριάκος Βενετικιδης

13:30 | Ο Σύλλογος Κρητών Παύλου Μελά "Κρηταγενείς Μακεδονίας" παρουσιάζει χορούς από την Κρήτη.

Πρόεδρος: Γιάννης Καπετανάκης

Χοροδιδάσκαλοι: Νίκος Πατσατζής και Μαρία Ταρπαντζή

17:00 | Το Χορευτικό Τμήμα Ασκληπιός παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Θεσσαλίας και των Τρικάλων.

Πρόεδρος: Γωγάκος Στέφανος

Χοροδιδάσκαλος: Στέφανος Απ.Σκρέκας

Υπεύθυνη χορευτικού: Ρούλα Μανούδη

18:00 | Ο  Μορφωτικός Εκπολιτιστικός Σύλλογος Ταγαράδων παρουσιάζει χορούς από την Θράκη.

Πρόεδρος: Αγάπη Τσακάλη

Χοροδιδάσκαλος: Χρήστος Δράμαλης

18:30 | Ο Σύλλογος Έρευνας και Διάδοσης της Κρητικής Παράδοσης "Ιδαία Γη" παρουσιάζει Κρητικούς Χορούς.

Πρόεδρος: Παναγιώτης Ανουσάκης

Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Κατσιρντάκης

19:00 | Η Χορευτική Ομάδα Ιερού Ναού Αγίας Βαρβάρας παρουσιάζει χορούς από την Κρήτη.

Χοροδιδάσκαλος: Βασίλης Αδαμόπουλος

19:30 | Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Κατοίκων Ευόσμου «Κύριλλος & Μεθόδιος» παρουσιάζει πρόγραμμα με χορούς από το Βοϊον ,την Ήπειρο και Λαϊκούς χορούς.

Πρόεδρος: Ελένη Δαμιανοπούλου

Χοροδιδάσκαλος: η Μάχη Βελώνη

20:20 | Ο Σύλλογος Κρητών Θέρμης “Ξαστεριά” παρουσιάζει Κρητικούς χορούς.

Πρόεδρος: Νίκος Μαρινάκης

Χοροδιδάσκαλος: Βαγγέλης Γιαννακάκης

Θεσσαλονίκη, ΔΕΘ - Τόξο ΧΑΝΘ

 Σάββατο 30 Απριλίου έως και  Κυριακή 8 Μαΐου 2022.

10 το πρωί έως τις 9.30 το βράδυ.

Ελεύθερη είσοδος - Δωρεάν πάρκινγκ!

ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ

Αλλάζει φάση η πανδημία: «Άχρηστα» τα πιστοποιητικά – Τι ισχύει για μάσκες, τεστ

Χαλκιδική: Ανοίγουν μαγαζιά, beach bar, ξενοδοχεία – Το μεγάλο ερωτηματικό

Η πραγματικότητα για το δήθεν «κόμπλεξ» της Θεσσαλονίκης προς την Αθήνα

Θεσσαλονίκη: Η μεγάλη επιστροφή στα γυμναστήρια εν όψει του καλοκαιριού

«Άνοιξε» για όλα τα ΑΦΜ η επιδότηση για την βενζίνη – Πού πιστώνονται τα χρήματα

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Ελληνοαμερικανός μαχαίρωσε μέχρι θανάτου διασώστρια – πυροσβέστη στη Νέα Υόρκη
Ο 34χρονος Πίτερ Ζησόπουλος βρισκόταν σε κατάσταση αμόκ, καθώς μαχαίρωσε περισσότερες από 20 φορές την βετεράνο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας της Νέας...
Ελληνοαμερικανός μαχαίρωσε μέχρι θανάτου διασώστρια – πυροσβέστη στη Νέα Υόρκη