Τραγικός ΠΑΟΚ - Τον "πετάει" εκτός Ευρώπης η Βίντι! (VIDEO)

Οδυνηρή ήττα για τον ΠΑΟΚ με 1-0 από τους Ούγγρους

Την πρώτη, αλλά πολύ σημαντική απώλεια εκτός Ελλάδας εφέτος, υπέστη ο ΠΑΟΚ στην Βουδαπέστη, ηττηθείς από την ουγγρική Βίντι με 1-0.

Ο "Δικέφαλος" πλέον χάνει μεγάλο μέρος των ελπίδων του για πρόκριση στην συνέχεια της διοργάνωσης του Europa League αφού τα πράγματα πλέον έχουν δυσκολέψει πάρα πολύ.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 50' ο Μιλάνοφ με καρφωτή κεφαλιά μέσα από την περιοχή του Πασχαλάκη.

Ο Δικέφαλος της Θεσσαλονίκης ήταν αρνητικός στο σημερινό παιχνίδι, έκανε πολλά λάθη και έδωσε το περιθώριο στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν αυτοί την πρόκριση με την δεύτερη ήττα που υπέστη από την ουγγρική ομάδα μέσα σε διάστημα δυο εβδομάδων.

Στο πρώτο μέρος οι Ούγγροι πιο διαβασμένοι άφησαν χώρο στον ΠΑΟΚ, που παρά την υπεροχή του δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις ελάχιστες φάσεις που δημιούργησε. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προσπάθησε να δώσει επιθετικό πνεύμα στην ομάδα του από τα πλάγια αλλά η μεσαία γραμμή του αργή και δυσκίνητη δεν μπορούσε να προσφέρει θετική παρουσία. Η καλύτερη ευκαιρία στο διάστημα αυτό ήταν για τους Ούγγρους στο 35΄, όταν σε αντεπίθεση της Βίντι ο Πασχαλάκης επενέβη σωτήρια.

Στην επανάληψη, με το ίδιο σκηνικό, ο ΠΑΟΚ έχοντας την κατοχή της μπάλας επιχείρησε να ισοφαρίσει, αλλά οι Ούγγροι συνέχισαν να είναι πιο οξυδερκείς στον τρόπο λειτουργίας και ανάπτυξης, με οχυρωμένη άμυνα και αντεπιθέσεις. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο ΠΑΟΚ μπροστά στο φάσμα μιας σημαντικής ήττας, επιτέθηκε με περισσότερη ορμή και έχασε δυο καλές ευκαιρίες για να φτάσει στο γκολ.

Στο 84? από πολύ καλές θέσεις οι Ακπόμ και τον Μπίσεσβαρ δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Κάτι αντίστοιχο συνέβη και στο 90+1 για τον ΠΑΟΚ, με τον Βέρνμπλουμ να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κόβατσιτς. Η κατάληξη του αγώνα μετά το τέλος των καθυστερήσεων ανέδειξε νικήτρια την Βίντι, που με τη δεύτερη νίκη επί του ΠΑΟΚ προβάλει πλέον σαν φαβορί για την δεύτερη θέση του 12ου ομίλου.

Διαιτητής: Αλί Παλαμπιγίκ (Τουρκία)

Κίτρινες κάρτες: Φιόλα, Χάτζιτς, Νικόλοφ -  Ζαμπά, Ελ Καντουρί, Σάκχοφ

Βίντι: Κόβατσιτς, Βινίσιους, Φιόλα, Χάτζιτς, Νεγκό, Χούστι (66' Κόβατς), Πάτκαϊ, Στοπίρα, Γιούχαζ, Σκέποβιτς (77' Χότζιτς), Μιλάνοφ (59' Νικόλοφ).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Βέρνμπλουμ, Σάχοφ, Ζαμπά (71' Ουάρντα), Ελ Καντουρί (66' Ακπόμ), Λημνιός (58' Μπίσεσβαρ), Πρίγιοβιτς.