Στους 8 του Open της Μαδρίτης ο Τσιτσιπάς

Νέα επιτυχία για τον Έλληνα τενίστα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς για δεύτερη φορά στην καριέρα του προκρίνεται στα προημιτελικά ενός τουρνουά Masters.

Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε με 6-3, 6-4 τους Φερνάντο Βερντάσκο στους "16" και προκρίθηκε για πρώτη φορά στους "8" του Open της Μαδρίτης. Αυτή είναι η πρώτη φορά που το πετυχαίνει σε χωμάτινο Masters και η δεύτερη συνολικά, αφού είχε φτάσει τον Αύγουστο του 2018 στον τελικό στο Τορόντο.

Στον αυριανό προημιτελικό ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Χούρκατς-Ζβέρεφ. Στο πρώτο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 3-1 με μπρέικ, στη συνέχεια στο 4-1, αλλά ο έμπειρος αντίπαλος του μείωσε σε 5-3 πριν τελειώσει το σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς μπήκε και πάλι... φουριόζος και προηγήθηκε με 2-0 και 4-1 με διπλό μπρέικ. Ο Βερντάσκο μείωσε σε 4-3, αλλά ο Τσιτσιπάς επέστρεψε δυναμικά φτάνοντας στο 5-3. Ο Ισπανός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και μείωσε σε 5-4.

Τελικά ο Τσιτσιπάς πήρε το 10ο γκέιμ χωρίς να χάσει πόντο και έφτασε στη νίκη. Ο αγώνας κράτησε 1 ώρα και 27 λεπτά.

Πηγή: filathlos.gr