Έγραψε ιστορία ο ΠΑΟΚ: Πέταξε στους 8 της Ευρώπης με νίκη στη Γάνδη (VIDEO)

1-2 μέσα στο Βέλγιο ο ΠΑΟΚ που συνεχίζει στους 8 του Conference League

Εμφανίστηκε με βασικές ελλείψεις, δέχθηκε ασφυκτική πίεση, κινδύνευσε σε πολλές περιπτώσεις να μείνει πίσω στο σκορ, όμως ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του, άντεξε και με δύο γκολ πήρε ιστορική πρόκριση στους 8 του Conference League μέσα στο Βέλγιο, πετυχαίνοντας και δεύτερη νίκη επί της Γάνδης με 1-2.

Ο δικέφαλος είδε τον Κρέσπο με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή να ανοίγει το σκορ στο 20ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των Βέλγων, παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση.

Η πίεση της Γάνδης στη συνέχεια ωστόσο ήταν ασφυκτική με την άμυνα του ΠΑΟΚ να κρατάει με νύχια και με δόντια το υπέρ της σκορ μέχρι το 40ο λεπτό

Ο Ντεπότρ έκανε μία απίθανη κεφαλιά σε πολύ δύσκολη φάση και κατάφερε να νικήσει τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη, ισοφαρίζοντας το ματς σε 1-1.

Ο ΠΑΟΚ που παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες είχε την ατυχία να χάσει και τον Κρέσπο στο ημίχρονο λόγω τραυματισμού.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, κυκλοφορώντας την μπάλα με υπομονή προσπαθώντας να πλησιάσουν την περιοχή του Πασχαλάκη, που ήταν όμως παρών όποτε χρειάστηκε.

Σημαντική στιγμή στην αναμέτρηση ο τραυματισμός του Βιεϊρίνια, που μετά από σύγκρουση σε μονομαχία στον αέρα, βρέθηκε αιμόφυρτος στο έδαφος. Ο αρχηγός του δικεφάλου έσφιξε τα δόντια και με δεμένο το κεφάλο συνέχισε στον αγώνα.

Κι ενώ η Γάνδη έψαχνε με κάθε τρόπο το δεύτερο γκολ που θα έστελνε την αναμέτρηση στην παράταση, ο ΠΑΟΚ έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες των Βέλγων. Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά με πάσα προς τον Αουγκούστο που πλάσαρε κατευθείαν στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Ρουφ.

Δείτε τα γκολ του αγώνα που έδωσαν μία ιστορική πρόκριση στο δικέφαλο που συνεχίζει να ονειρεύεται για ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες στην Ευρώπη:

Γάνδη (Χάιν Βανχάζενμπουργκ): Ρεφ, Οκούμου, Ενγκαντό, Τορουναρίγκα, Κάστρο Μόντες (85' Όλσεν), Κουμς, Ογιούσου, Σαμουάζ (85' Νούριο), Οφόε (82' Χιουλσάγκερ), Τισουντάλι (82' Μπεζούς), Ντεπουάτρ.

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο (46' Μιχάι), Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας, Σβαμπ (85' Μιτρίτσα), Μουργκ (70' Τέιλορ), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (57' Σίντκλεϊ), Άκπομ (86' Τσόλακ).