Με το διπλό έφυγε από το ΟΑΚΑ ο Άρης: 0-1 τον Παναθηναϊκό

Σκόρερ για τον Άρη ο Μαντσίνι

Με τον Ντάνιελ Μαντσίνι σκόρερ, ο Άρης έφυγε με το διπλό (0-1) από το ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς.

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου έκαναν εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, μπορούσαν και άλλο γκολ, στο δεύτερο κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ του σκορ και να φτάσουν τους 10 βαθμούς στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές. Πρώτο γκολ φέτος για Μαντσίνι, ντεμπούτο για Μπουσέ και Ματέο Γκαρσία, επέστρεψε στην ενεργό δράση ο Σούντγκρεν.

Με 4-3-3 ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Κάτω από τα δοκάρια ο Διούδης, από τα αριστερά προς τα δεξιά στην άμυνα οι Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Βέλεθ και Σάντσες. Στα χαφ οι Μπουζούκης, Κουρμπέλης και Αλεξανδρόπουλος ενώ την επιθετική τριάδα αποτέλεσαν οι Καρλίτος, Αϊτόρ και Χατζηγιοβάνης.
Με 4-2-3-1 από τη μεριά του ο Άρης. Στο τέρμα ο Μπουσέ, με τον Σάκιτς δεξιά στην άμυνα, αριστερά τον Γκάνεα και στο κέντρο τους Δεληζήση και Ροζ. Στα χαφ, Ματίγια με τον Τζέγκο. Δεξιά στην επίθεση ο Μαντσίνι, αριστερά ο Γκάμα με τον Μπερτόγλιο πίσω από τον Λόπεθ.

Οι κιτρινόμαυροι έδειξαν την ανωτερότητά τους στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχαν ένα γκολ, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για ένα ακόμα, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό, που έκανε την πρώτη του τελική προσπάθεια στο 30΄.

Ισορροπημένο το παιχνίδι από τις δύο ομάδες στα πρώτα 15 λεπτά, με τον Άρη να ανεβάζει στροφές στη συνέχεια. Στο 18΄, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Άκη Μάντζιου. Ο Ματίγια με τακουνάκι βρήκε τον Μαντσίνι, ο οποίος από την μεγάλη περιοχή, σούταρε με την μπάλα να “γλείφει” το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη!

Στο 24΄ο Λόπεθ πήρε την κεφαλιά, από πλάγια δεξιά στην κίνηση σουτ του Μπερτόγλιο, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Παναθηναϊκού. Ο Άρης προειδοποίησε και αμέσως μετά σκόραρε!

Εξαιρετική κάθετη πάσα του Τζέγκο στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού, στο 25΄, ο Μαντσίνι πολύ όμορφα τσίμπησε την μπάλα, πέρασε τον Διούδη και σε κενή εστία πέτυχε το 0-1!

Νέα σημαντική ευκαιρία για τον Άρη, στο 35΄. Ο Γκάμα βρήκε χώρο, έκανε το σουτ από τον άξονα, δύσκολα στην γωνιά του έδιωξε ο Διούδης, ο Μπερτόγλιο έκανε το γύρισμα δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα στο πέναλτι ο Μαντσίνι, τον πρόλαβαν οι αμυντικοί του Παναθηναίκού.

Στο 41΄, η δεύτερη τελική του Παναθηναϊκού με ένα σουτ του Μπουζούκη, ψηλά πάνω από την εστία του Μπουσέ. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βέλεθ σούταρε από κοντά μετά από κόρνερ, αλλά ο Δεληζήσης απομάκρυνε πάνω στην γραμμή, με τα δύο πόδια, στην σημαντικότερη ευκαιρία των γηπεδούχων.

Χωρίς αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Άρης, ενώ μέχρι το 60΄, καμία από τις δύο ομάδες δεν απείλησε ουσιαστικά. Ο Μάντζιος έριξε Σάσα και Ματέο στο ματς, άλλαξε τον σχηματισμό σε 4-3-3, έχοντας περισσότερο το μυαλό του πλέον στην άμυνα.

Σημαντική ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, στο 67΄, ο Χατζηγιοβάνης γύρισε παράλληλα, ο Αϊτόρ σε κενή εστία δεν μπόρεσε να σκοράρει, καθώς τον εμπόδισε όσο μπορούσε ο Ροζ.

Ατομική ενέργεια του Ματέο στο 70΄, φράγμα του Βέλεθ, με τον Αργεντινό να πέφτει και τον Τσαγκαράκη να μην υποδεικνύει κάποια παράβαση. Στη συνέχεια της φάσης, ο Γκάνεα αντί να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε λάθος πάσα στον Γκάμα…

Στο 78΄, ο Παναθηναϊκός είχε την καλύτερη ευκαιρία του, με τον Μακέντα να σουτάρει και η μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Μπουσέ, στην σημαντικότερη ευκαιρία των γηπεδούχων στο β΄ημίχρονο. Μία κεφαλιά του Μακέντα στο 88΄, κατέληξε άουτ, σε μία ακόμα καλή στιγμή του Παναθηναϊκού. Στο 95΄, ο Μπουσέ σε πλασέ του Μακέντα είπε “οχι” και έδιωξε σε κόρνερ!

Ο Άρης κράτησε το 0-1, έφυγε με το τρίποντο, έφτασε τους 10 βαθμούς σε 4 ματς και τώρα έχει την διακοπή του πρωταθλήματος για να βελτιωθεί ακόμα περισσότερο και να ενσωματώσει καλύτερα τις τελευταίες μεταγραφές. Επόμενος αντίπαλος, ο Απόλλων Σμύρνης εντός έδρας, μετά την διακοπή.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ν. Πογιάτος): Διούδης, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Σάντσες, Μπουζούκης (63΄Σαβιέρ), Κουρμπέλης, Αλεξανδρόπουλος (71΄Αλεξανδρόπουλος), Καρλίτος, Αϊτόρ (71΄Μακέντα), Χατζηγιοβάνης

ΑΡΗΣ (Α. Μάντζιος): Μπουσέ, Σάκιτς, Ροζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Ματίγια (80΄Σούντγκρεν), Τζέγκο, Μαντσίνι (60΄Σάσα), Γκάμα (80′ Μάνος), Μπερτόγλιο (60΄Ματέο), Λόπεθ (90΄Μπαγκαλιάνης)

Διαιτησία: Τσαγκαράκης (Σπυρόπουλος και Σινιοράκης), VAR: Φωτιάς (Nικολακάκης), 4ος: Βάτσιος

Πηγή: pressaris