Άρης: Νίκη πρόκριση 1-0 την Αραράτ με λυτρωτή Φαμπιάνο

Νίκη του Άρη με γκολ του Φαμπιάνο στο 81ο λεπτό

Ο Άρης δυσκόλεψε τον εαυτό του στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο ανέβηκε, δημιούργησε ευκαιρίες και τελικά πέτυχε το γκολ στο 80′ με τον Φαμπιάνο, νικώντας την Αραράτ με 1-0, με τους κιτρινόμαυρους να παίρνουν το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του Conference League όπου τον περιμένει η Ντιναμό Κιέβου.

ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ Ο ΑΡΗΣ

Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της Αρμενίας ξεκίνησε ο Άρης το παιχνίδι την Αραράτ. Οι Φεράρι, Μορόν και Τζούρασεκ χρίστηκαν βασικοί στο αριστερό άκρο της άμυνας, στην επίθεση και στον άξονα αντίστοιχα. Παράλληλα ο Οντουμπάτζο παρέμεινε ο παρτενέρ του Φαμπιάνο στα στόπερ, αντί του τραυματία Μπράμπετς. Αναλυτικά οι έντεκα που επέλεξε ο Τόλης Τερζής για το αρχικό σχήμα ήταν: Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Οντουμπάζιο, Φεράρι, Τζούρασεκ, Ρουπ, Νταρίντα, Μενέντες, Πάλμα, Μορόν.

ΠΙΕΣΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ Ο ΑΡΗΣ

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό του από την αρχή. Ένα σουτ του Πάλμα στο 4΄ και ένα του Τζούρασεκ ένα λεπτό αργότερα, έδωσαν ψυχολογία στους παίκτες του Άρη, οι οποίοι ναι μεν πίεζαν αλλά δεν κατάφερναν να πετύχουν το γκολ.

ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ

Παρόλο που ο Άρης είχε την κατοχή δεν κατάφερε να δημιουργήσει προβλήματα στην Αραράτ. Οι κιτρινόμαυροι επιτίθονταν κυρίως από την αριστερή πλευρά με τον Φεράρι και τον Πάλμα με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να έχουν διαβάσει το παιχνίδι και να αμύνονται, προσπαθώντας να βγουν στην αντεπίθεση.

Η Αραράτ μάλιστα είχε και μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Γένε που βγήκε τετ α τετ με τον Κουέστα, με τον τερματοφύλακα του Άρη να αποκρούει τη μπάλα.

Ο ΣΑΒΕΡΙΟ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΡΗ

Ότι δεν κατάφερε ο Άρης σε τελικές σε όλο το πρώτο ημίχρονο το πέτυχε στο δεύτερο μέρος με την είσοδο του Σαβέριο αντί του Μενέντες. Ο ποδοσφαιριστής από το Εκουαδόρ μπήκε πολύ ορεξάτος στο ματς και είχε την πρώτη του τελική στο 46′, όταν πήρε την προσωπική ενέργεια, έφτασε λίγο έξω από την περιοχή, σούταρε και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 48′ μετά από παράλληλη μπαλιά του Σαβέριο, ο Ρουπ έπιασε ένα γυριστό σουτ με τη μπάλα να καταλήγει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια!

ΦΑΜΠΙΑΝΟ Ο ΛΥΤΡΩΤΗΣ

Στο 81′ ο Φαμπιάνο ήταν ο παίκτης που έδωσε το προβάδισμα στον Άρη και ταυτόχρονα σκορ πρόκρισης. Ο Πάλμα έπαιξε με πάσα το φάουλ με τον Φεράρι, γλυκιά σέντρα του Ονδούριου μέσα στην περιοχή και εκεί ο Φαμπιάνο με κεφαλιά βρήκε δίχτυα βάζοντας τον Άρη σε θέση οδηγού πια για την πρόκριση.

Οι συνθέσεις:

Άρης (Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Οντουμπάζιο, Φεράρι, Τζούρασεκ (61′ Ζουλ), Ρουπ (61′ Πάβιτσιτς), Νταρίντα, Μενέντες (46′ Σαβέριο), Πάλμα (89′ Ματαρίτα), Μορόν (84′ Λάζαρος)

Αραράτ (Μινασιάν):  Ερμάκοφ, Γκριγκοριάν (73′ Τερτεριάν), Σεΐντ, Μπουένο, Αλεμάο (84′ Χακομπιάν), Καστανέιρα (64′ Τέρα), Ομπιέρο, Μουραντιάν, Γένε, Σερομπιάν (64′ Αβανεσιάν), Έζα

Διαιτητής: Μισέλ Φάμπρι (Ιταλία)

Βοηθοί: Τζιοβάνι Μπατσίνι, Ντάριο Κετσόνι

4ος: Φεντερίκο Ντιονίσι

Πηγή: pressaris