Αρχοντικός (0-2) στη Νέα Σμύρνη ο ΠΑΟΚ– Στα 50 ματς το αήττητο!

Πάτησε γκάζι για ένα εικοσάλεπτο ο ΠΑΟΚ και καθάρισε το διπλό

Όταν πάτησε... γκάζι, ήταν ΠΑΟΚ και «καθάρισε» με γκολ των Ίνγκασον και Άκπομ τον Πανιώνιο στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League 1, δίνοντας συνέχεια στο απίθανο αήττητο σερί του που -πλέον- αγγίζει το νούμερο 50, φιγουράροντας παράλληλα στην κορυφή του πρωταθλήματος. Το «πάλεψε» όσο μπορούσε ο Πανιώνιος που... καίγεται βαθμολογικά.

Αποφασισμένος να βάλει δύσκολα στον ΠΑΟΚ εμφανίστηκε ο Πανιώνιος, με τις δύο ομάδες να δίνουν μια «σκληρή» μάχη στο α΄ημίχρονο, μένοντας, όμως, στο 0-0. Σε μια πρώτη ανάγνωση του 45λεπτου, ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού καθ' όλη την διάρκεια, ωστόσο, αδυνατούσε να βρει εύκολα διαδρόμους προς την εστία του Ζερεμί.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το... μομέντουμ του Τσούμπα Άκπομ που βρέθηκε στην κορυφή της επίθεσης μέσα από κάθετες πάσες, ωστόσο, στη συνέχεια χωρίς καθαρό μυαλό και υπομονή στο παιχνίδι τους έψαξαν το γκολ με δυνατά σουτ εκτός περιοχής με εκφραστές τους Μίσιτς - Αουγκούστο.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι «στόχευσαν» στην κόντρα επίθεση, ανεβάζοντας σταδιακά τις γραμμές τους ενώ κατέγραψαν και τις δικές του στιγμές με σημαντικότερη την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Αραμπούλι στην εκπνοή του ημιχρόνου που... απογείωσε τον Ζίβκοβιτς, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Ό,τι δεν βρήκε στο α΄ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, το πέτυχε τρία λεπτά μετά την έναρξη του β΄μέρους. Οι Θεσσαλονικείς εμφανίστηκαν με μια αλλαγή στην ενδεκάδα τους καθώς ο Ελ Καντουρί δεν μπόρεσε να συνεχίσει, δίνοντας τη θέση του στον Βιεϊρίνια από τα πόδια του οποίου εκτελέστηκε το κόρνερ που έφερε σε θέση βολής τον Ίνγκασον για το 0-1.

Το δεύτερο γκολ του Ισλανδού με την «ασπρόμαυρη» φανέλα και το πρώτο της αναμέτρησης λειτούργησαν καταλυτικά στην εξέλιξη του παιχνιδιού, με τους «ασπρόμαυρους» να ανεβάζουν στροφές, δείχνοντας άγριες διαθέσεις. Και πάλι, όμως, χρειάστηκε να πετάξουν στα σκουπίδια αρκετές ευκαιρίες προτού πάρουν αέρα δύο τερμάτων στο 62΄.

Σε μια φάση που ξεκίνησε όπως το πρώτο τέρμα του Δικεφάλου, ο Βιεϊρίνια ανέλαβε το κόρνερ και με τη μπάλα να βρίσκεται στον... αέρα για αρκετή ώρα σε συνδυασμό με την κάκιστη αμυντική αντίδραση του Πανιωνίου, ο Άκπομ στόπαρε με το στήθος και «εκτέλεσε» για το 0-2.

Ορμώμενος από το ένστικτο της επιβίωσης σε μια εξαιρετικά δύσκολη χρονιά για τον Πανιώνιο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν το γκολ και να μπουν στο παιχνίδι, όμως, ο Ζίβκοβιτς ήταν εκεί όποτε χρειάστηκε, κρατώντας σε ένα ακόμη ματς το μηδέν στα μετόπισθεν.

Με τη νίκη στη Ν.Σμύρνη, ο ΠΑΟΚ συνέχισε μια ακόμη αγωνιστική χωρίς απώλειες, όντας στην κορυφή της βαθμολογίας, την ώρα που ο προβληματισμός στις τάξεις του Πανιωνίου εντείνεται...

Πηγή: sdna.gr