Πρόκριση ΠΑΟΚ μέσα στην Ιερουσαλήμ: 1-4 την Μπεϊτάρ σε ματς για γερά νεύρα

Πέρασε έστω κι αν αγχώθηκε ο δικέφαλος

Σε ένα ματς για γερά... νεύρα εξελίχθηκε η ρεβάνς του ΠΑΟΚ με την Μπεϊτάρ στο Ισραήλ, μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Θεσσαλονικείς και με προβάδισμα δύο τερμάτων αλλά οι ασπρόμαυροι, παίζοντας με δέκα για 60 λεπτά, έπαιξαν με τη φωτιά και... ευτυχώς δεν κάηκαν, σφραγίζοντας το εισιτήριο της πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League που τους φέρνει στο δρόμο με την Χάιντουκ. Δύο γκολ από τον πάγκο για τον one man show Γιάννη Κωνσταντέλια που... χόρεψε στο φινάλε τους Ισραηλινούς.

Σαν σε επανάληψη της Τούμπας, ο Δικέφαλος ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, πιέζοντας ψηλά τους Ισραηλινούς που κινήθηκαν με πολύ σφιχτή άμυνα στο Teddy Stadium, έχοντας κοντά τις γραμμές τους, στη λογική να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση τους Θεσσαλονικείς.

Ο... μοιραίος της Τούμπας, Γκότλιμπ, δεδομένου πως υπέπεσε σε πέναλτι στο πρώτο ματς, φρόντισε να κάνει ένα ακόμη δώρο στον ΠΑΟΚ, δίνοντάς του το προβάδισμα με ένα μυθικό γκολ. Μόλις στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης, ο κεντρικός αμυντικός της Μπεϊτάρ, επιχείρησε να γυρίσει τη μπάλα στον τερματοφύλακά του, σε μία προσπάθεια να «χτιστεί» η επίθεση από πίσω, ωστόσο, δεν υπολόγισε σωστά ούτε τη θέση του πορτιέρε ούτε τη δύναμη που έβαλε στο χτύπημά του, με αποτέλεσμα να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 0-1 του ΠΑΟΚ.

Ακολούθησε προσωρινή διακοπή στο ματς λόγω ρίψης αντικειμένων από την κερκίδα της Μπεϊτάρ που αδυνατούσε να δεχθεί τον τρόπο με τον οποίο βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, επηρεάζοντας σε μεγάλο βαθμό το τέμπο του αγώνα. Με τη συμπλήρωση του ημιώρου, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν μεγαλύτερη επιθετικότητα στο ματς, απειλώντας στο 36' με τον Νάρεϊ που βγήκε ωραία από τα δεξιά, έγινε αποδέκτης της μπάλας, επιχείρησε το σουτ με τον Σίλβα να αποκρούει εντυπωσιακά.

Το μομέντουμ ανήκε ξεκάθαρα στον ΠΑΟΚ που δοκίμασε εξ αποστάσεως τα αντανακλαστικά του Σίλβα με Σβαμπ και Αουγκούστο για ένα δεύτερο γκολ αλλά η Μπεϊτάρ φάνταζε πολύ σκληρή για να «πεθάνει». Μάλιστα, στο 40' οι Ισραηλινοί αναθάρρησαν, βλέποντας τον ΠΑΟΚ να αποδεικνύεται ιδανικός αυτόχειρας  καθώς μετά από λάθος γύρισμα του Σβαμπ, ο Αουγκούστο στην προσπάθειά του να κόψει, υπέπεσε σε πέναλτι και είδε την κόκκινη κάρτα στο 40'.

Η απόλυτη ψυχρολουσία για το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου που είδε πριν την συμπλήρωση του α΄μέρους να ανατρέπονται, τουλάχιστον θεωρητικά, τα δεδομένα. Μόνο που ο Ντόμινικ Κοτάρσκι είχε διαφορετική άποψη. Στο 44' ο Κροάτης με εντυπωσιακή επέμβαση στη δεξιά του γωνία, έδιωξε σε κόρνερ το πέναλτι του Σούα και κράτησε το μηδέν για τον ΠΑΟΚ. Άμεσα ο προπονητής του Δικεφάλου ανακάτεψε την τράπουλα, από τη στιγμή που η ομάδα του έμεινε με δέκα παίκτες, αποσύροντας τον Τάισον προκειμένου να επιστρατεύσει τον Τσιγγάρα στα χαφ.

Η... μπίλια πέρασε εκ νέου στους φιλοξενούμενους που όρμησαν στην επίθεση και «καρπώθηκαν» γκολ μέσα από μία αποτελεσματική συνεργασία του Αντρίγια με τον Μπράντον Τόμας, με τον Ισπανό να την στέλνει στα δίχτυα για το 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσων πριν την εκπνοή του ημιχρόνου. Το ματς όμως είχε ακόμη αρκετό δρόμο και όσο ο ΠΑΟΚ έδινε δικαιώματα, διατηρούσε ζωντανές και τις ελπίδες των Ισραηλινών.

Ο Δικέφαλος δεν αποκωδικοποίησε ποτέ τα μηνύματα απειλής του Φράντεϊ, ο οποίος έλειψε πολύ από την Μπεϊτάρ στο πρώτο ματς, και εμφανίστηκε στη ρεβάνς ιδιαίτερα «ζεστός», ταλαιπωρώντας μόνος του όλη την άμυνα του ΠΑΟΚ. Και στις καθυστερήσεις, «χτύπησε» στην πλάτη του Δικεφάλου, εκμεταλλευόμενος τη σέντρα του Σούα, και μείωσε σε 1-2 με κεφαλιά προτού οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

Μπεϊτάρ και ΠΑΟΚ άλλαξαν ρόλους με την έναρξη του β΄μέρους καθώς οι Ισραηλινοί μπήκαν δυναμικά στο ματς, με διάθεση να πιέσουν ψηλά για το γκολ της ισοφάρισης, εκμεταλλευόμενοι και το αριθμητικό τους πλεονέκτημα. Ο Αμπουκασίς τόνωσε επιθετικά την ομάδα του με την είσοδο του Νικολαέσκου και ο έμπειρος φορ φρόντισε να κάνει αίσθηση με το «καλημέρα» ενώ απείλησε και με τον Μίχα.

Μάλιστα, στο 66' ο Σούα κατάφερε να ισοφαρίσει με προβολή από κοντά αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον επόπτη της αναμέτρησης, φέρνοντας ανακούφιση στους ασπρόμαυρους που δεν πατούσαν καθόλου καλά στην επανάληψη. Η Μπεϊτάρ στόχευσε στ΄αριστερά του ΠΑΟΚ, έχοντας κινητήρια δύναμη τον Μπίτον που δημιουργούσε τρομερή ανισορροπία στους φιλοξενούμενους, εκθέτοντας τη λειτουργία του ΠΑΟΚ σε αρκετές στιγμές του β΄μέρους.

Από την πλευρά του, ο Δικέφαλος θα μπορούσε να «καθαρίσει» την υπόθεση πρόκριση από το 77' σε μία απίστευτη φάση όπου ο τερματοφύλακας της Μπεϊτάρ συγκρούστηκε με τον αμυντικό του, ο Τσιγγάρας έγινε αποδέκτης της μπάλας αλλά το πλασέ του σε κενή εστία και με τον Σίλβα πεσμένο στο έδαφος, δεν βρήκε στόχο.

Τη λύση έδωσε με την είσοδό του, ο μικρός «μάγος» του ΠΑΟΚ, Γιάννης Κωνσταντέλιας, χορεύοντας στο 20λεπτο που αγωνίστηκε τους Ισραηλινούς στο ρυθμό του. Στο 79', πέρασε τρομερή κάθετη για τον Σαμάτα σε μία φάση που δεν βγήκε... Ο μικρός δεν πτοήθηκε και δυό τους συνεργάστηκαν εκ νέου λίγα λεπτά αργότερα. Η τρομερή ενέργεια/ντρίμπλα του «Ντέλια» έφερε και το δεύτερο αυτογκόλ για την Μπεϊτάρ με τον Τομά καθώς στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-1.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο 20χρονος άσος δέχθηκε τη μπαλιά του Τσιγγάρα και πλάσαρε πάνω από τον Σίλβα για το... κερασάκι στην τούρτα και το 4-1 του ΠΑΟΚ, «τελειώνοντας» τους Ισραηλινούς που είχαν αρχίσει να αποχωρούν από το γήπεδο.

Εισιτήριο για τον ΠΑΟΚ στον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League με υπογραφή στο φινάλε δια χειρός... Ντέλια.

Και τώρα; Χάιντουκ. Την επόμενη Πέμπτη (10/8) στο Σπλιτ της Κροατίας γιατί το ευρωπαϊκό ταξίδι συνεχίζεται...